Jerzy Kurella został nowym prezesem energetycznego Tauronu

Rada Nadzorcza Tauronu odwołała w czwartek prezesa Dariusza Luberę i dwóch wiceprezesów. Nowym prezesem Tauronu został Jerzy Kurella.

Stanowisko stracił też wiceprezes ds. korporacji Aleksander Grad oraz wiceprezes zarządu ds. handlowych Katarzyna Rozenfeld.

Jak podała spółka, z funkcji w zarządzie zrezygnowali wiceprezes zarządu ds. handlowych. Stanisław Tokarski i wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki.

Rada powołała Michała Gramatykę na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. handlowych, a Henryka Borczyka na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. korporacji.

Jerzy Kurella, który został szefem Tauronu, tej jednej z największych polskich firm, w przeszłości pełnił obowiązki prezesa potentata gazowego PGNiG.

Reklama

P.o. prezesa PGNiG Kurella - wtedy wiceprezes ds. handlowych - został w lipcu 2013 r. po burzliwym odwołaniu ze stanowisk ówczesnej prezes Grażyny Piotrowskiej-Oliwy oraz wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego.

Pracę stracili wówczas nie tylko zarządzający PGNiG - ze stanowiskiem pożegnał się również ówczesny szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski.

W grudniu 2013 r., gdy w wyniku konkursu prezesem PGNIG został Mariusz Zawisza, Kurella wrócił na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych. Rok później, 29 grudnia 2014 RN odwołała go z tego stanowiska. Decyzja zapadła jednogłośnie. Jak mówiła wtedy rzeczniczka spółki wypływ na decyzję miała ocena merytoryczna pracy Jerzego Kurelli.

Odwołany w czwartek wiceprezes ds. korporacyjnych Aleksander Grad to postać znana w polskiej polityce i gospodarce. W latach 2007-2011 był ministrem skarbu; w resorcie nadzorował m.in. wprowadzenie na giełdę PZU, GPW, Tauron Polska Energia, PGE, Enei, Bogdanki, JSW oraz Zakładów Azotowych w Tarnowie.

Po odejściu ze stanowiska szefa resortu w 2012 r. Grad trafił do PGE EJ spółki odpowiadającej za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jej prezesem był do 2014 r. W lutym 2014 - został członkiem RN spółki Taurona, która w tym samym miesiącu delegowała go do wykonywania czynności członka zarządu spółki.

Od lutego 2014 r. Grad jest też członkiem Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii. Był posłem na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, gdzie pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. Mandat poselski złożył w czerwcu 2012 r.

Dariusz Lubera był prezesem zarządu Taurona od marca 2008 r. Karierę zawodową rozpoczynał w 1983 roku w Zakładach Mechanicznych Tarnów. Od 1985 roku związany zawodowo z energetyką dystrybucyjną. W Zakładzie Energetycznym Tarnów, a następnie w Enionie przeszedł wszystkie szczeble kariery od referenta po stanowisko Prezesa Zarządu.

W latach 2001-2003 Lubera był członkiem rady nadzorczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Od 1998 do 2008 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Od 2008 roku stoi na czele Zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska. Jest też wiceprezesem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Wiceprzewodniczącym Rady Krajowej Izby Gospodarczej.

Grupa Tauron jest jedną z największych firm w Polsce. Jej kapitał własny wynosi ok. 20 miliardów zł. Jest też największym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju. Sieci dystrybucyjne spółek należących Taurona obejmują 18,3 proc. powierzchni Polski. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km kw., za pośrednictwem 258 tys. km linii energetycznych.

Spółki skupione w Grupie Tauron sprzedają około 38,6 TWh energii elektrycznej (w 2014 r.) do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego oraz osiąga 5 proc. wskaźnik krajowego wydobycia węgla kamiennego. Jest też drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc elektrowni skupionych w Grupie w 2014 r. to około 4,8 GW. Grupa Tauron to także największy dostawca ciepła na Górnym Śląsku.

- - - - -

Dariusz Lubera, odwołany w czwartek ze stanowiska prezesa Tauronu, kierował tym koncernem przez ponad siedem lat, tworząc z wielu podmiotów wniesionych do grupy Tauron spójną strukturę kapitałową - jedną z największych grup w polskiej elektroenergetyce.

Rada nadzorcza spółki Tauron Polska Energia odwołała w czwartek Luberę, a także wiceprezesów Aleksandra Grada i Katarzynę Rozenfeld. Dwaj inni członkowie zarządu, Stanisław Tokarski i Krzysztof Zawadzki, zrezygnowali ze swych funkcji.

Nowym prezesem Tauronu został Jerzy Kurella, który w przeszłości pełnił obowiązki prezesa potentata gazowego PGNiG. Rada powołała Michała Gramatykę na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. handlowych, a Henryka Borczyka na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. korporacji.

"Decyzje rady nadzorczej Tauronu są wyrazem całościowej oceny pracy zarządu. MSP, jako znaczący akcjonariusz, oczekuje od nowego zarządu podejmowania racjonalnych i uzasadnionych decyzji biznesowych. W każdym segmencie działalności spółki muszą one być oparte na rzetelnych analizach i obiektywnych przesłankach" - odpisał resort skarbu na pytanie PAP, jakie przesłanki legły u podstaw decyzji o odwołaniu członków zarządu.

Skarb Państwa ma 30,06 proc. akcji Tauronu, 10,9 proc. KGHM , 5,6 proc Natiolane Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny, pozostali 54,49 proc.

Nieoficjalne informacje o możliwych zmianach w zarządzie Tauronu pojawiały się od kilku miesięcy - w kontekście zaangażowania firm energetycznych w przeżywające olbrzymie kłopoty górnictwo. O takiej recepcie na uzdrowienie branży wydobywczej mówiło się od stycznia, kiedy rząd podpisał ze związkowcami porozumienie w sprawie planu naprawczego dla górnictwa. Koncerny energetyczne argumentowały jednak, że ich ewentualne inwestycje w górnictwo muszą być uzasadnione biznesowo.

W maju Tauron - do którego należą kopalnie Janina i Sobieski - podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze, jednego z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi.

4 sierpnia, podtrzymując zainteresowanie kopalnią Brzeszcze, Tauron określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu w tej sprawie. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację.

7 sierpnia rezygnację, nie podając przyczyn, złożył przewodniczący rady nadzorczej Tauronu Antoni Tajduś - jeden z pięciu członków rady powołanych przez Skarb Państwa. Wcześniej Tauron podał też w komunikacie, że resort skarbu odwołał ze składu rady Marka Ściążko. 12 sierpnia Skarb Państwa odwołał trzech kolejnych członków rady nadzorczej Tauronu, po czym powołał do niej pięć nowych osób. Rada nadzorcza Tauronu PE liczy dziewięć osób.

W mediach pojawiły się doniesienia o "poważnym spięciu na linii zarząd Tauronu - resort skarbu" - mogącym pogrzebać plan ratunkowy dla górnictwa. Już wtedy pojawiły się sugestie, że stanowiska w związku ze sprawą mogą stracić członkowie zarządu Tauronu. Jak podawały wówczas media, tłem konfliktu są plany związane z ewentualnym zakupem przez Tauron kopalni Brzeszcze. Pytany wtedy przez dziennikarzy, czy nie obawia się utraty stanowiska Lubera powiedział "Nigdy nie bałem się o swoje stanowisko". - Moją troską i zarządu Tauronu jest przede wszystkim wartość grupy dla wszystkich akcjonariuszy- dodał.

Zgodnie z oczekiwaniem Tauronu, SRK w sierpniu ogłosiła przetarg ws. sprzedaży tego zakładu. Wstępne oferty złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się. Ta ostatnia spółka ma przystąpić do RSG, w której udziały obejmie też Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i ZEW Niedzica.

W piątek SRK, informując o przedłużeniu negocjacji z RSG, oceniła, że trudno uznać ofertę spółki celowej Tauronu za "respektującą interes Skarbu Państwa". Rozmowy z tym podmiotem, jak poinformowano, będą jednak kontynuowane w trosce o los górników z kopalni Brzeszcze i ich rodzin.

W środę wieczorem SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji z RSG, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji. Według wcześniejszych informacji sprzedaż tzw. zorganizowanej części kopalni Brzeszcze miała być sfinalizowana do 25 września. W czwartek - na krótko przez ogłoszeniem zmian w zarządzie Tauronu - przedstawiciele Tauronu i RSG wyrazili zaskoczenie zawieszeniem negocjacji. W ich ocenie to niezrozumiała decyzja, która stanowi zagrożenie dla podpisania umowy.

W czwartek kurs akcji Tauronu spadł w pewnym momencie do historycznego minimum - walor wyceniano na 3,20 zł. Potem nieco się wzmocnił do 3, 25 zł. Jednak w ciągu roku akcje spółki staniały o ok. 39 proc.

KOMENTARZ INTERII

Nie pierwszy to przypadek, że władze państwa dokonują ważnych zmian lub informują o ważnych kwestiach dotyczących spółek kwotowanych na giełdzie w trakcie notowań na GPW. Dzisiaj zmianę prezesa Tauronu ogłoszono w trakcie sesji, co rzutować mogło (i zapewne tak było) na zachowania inwestorów. Złe to praktyki. Dzisiaj powtórzono błąd z 2013 roku, gdy Donald Tusk na konferencji prasowej podczas trwania sesji giełdowej poinformował o odwołaniu prezes PGNiG, ważnej spółki giełdowej. To praktyki rodem z komuny, czasów wydawało się słusznie minionych.

Krzysztof Mrówka, Interia

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prezes | prezesi | Tauron Polska Energia SA | czwartek | rada nadzorcza | rada | Kurella
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »