Jesienne trendy na rynkach Wschodnich
Silny wzrost popytu zewnętrznego znacznie przyspieszył tempo rozwoju gospodarek krajów nadbałtyckich, Polski i Rosji.
Złą wiadomością jest przewidywany spadek tego popytu na przełomie tego roku. Dobrą - poprawa trendów na rynku pracy, co otwiera drogę do stopniowej zwyżki popytu wewnętrznego. Z uwagi na to Nordea prognozuje na 2011 rok wzrost na poziomie od 3 do 5 procent w każdym z pięciu krajów.
Perspektywy polskiej gospodarki są w dalszym ciągu pozytywne, choć nieco mniej optymistyczne z uwagi na mniejszy popyt zewnętrzny, zmiany systemu podatkowego i wolniejszy od przewidywanego wzrost popytu wewnętrznego. Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Na najbliższe lata Nordea przewiduje tempo wzrostu na poziomie 3 - 4 procent. Inflacja osiąga obecnie najniższy poziom i w przyszłym roku wzrośnie. Pod koniec 2010 r. może to spowodować pierwszą zwyżkę stóp procentowych.
PKB Estonii znów zaczyna wzrastać. Siłą napędową tego odrodzenia jest eksport; nie należy natomiast spodziewać się wsparcia ze strony popytu wewnętrznego, którego wzrost nastąpi dopiero w 2011 r. w miarę poprawiania się warunków na rynku pracy. Zmniejszenie bezrobocia będzie jednym z głównych wyzwań w najbliższej przyszłości.
Eksperci Nordea dokonali poprawki prognoz wzrostu na 2010 i 2011 r. uwzględniając polepszenie sytuacji w eksporcie i oczekiwane umocnienie się popytu krajowego, zwłaszcza po przystąpieniu Estonii do strefy euro w 2011 r.
Gospodarka Łotwy stabilizuje się powoli.
Największą poprawę odnotowuje się w handlu zagranicznym. Prognozy na ten rok przewidują dalszy wzrost w poszczególnych kwartałach.
W okresie 2011-2012 zwiększony popyt krajowy powinien wesprzeć umiarkowany wzrost PKB. Ustabilizowała się sytuacja finansów publicznych, co zwiększa zaufanie do Łotwy i zmniejsza nacisk na jej walutę i na rząd. Główna uwaga skupia się obecnie na zamknięciu budżetu na rok 2011, które ma mieć miejsce po wyborach parlamentarnych na początku października.
Litewska gospodarka będzie się odradzać stopniowo,
głównie wspierana przez wzrost eksportu, jak również na skutek wzrostu konsumpcji przewidywanego na 2011 r. Eksperci Nordea dokonali poprawki prognoz wzrostu na rok 2010 uwzględniając duży rozwój eksportu i pozytywne trendy np. w Rosji. Wielkim zadaniem w przyszłym okresie będzie zmniejszenie znacznego deficytu budżetowego, który do co najmniej 2014 r. opóźni przystąpienie Litwy do EMU.
Gospodarka Rosji odrodziła
się zgodnie z przewidywaniami osiągając w pierwszym półroczu wzrost na poziomie 4,1% w porównaniu do I półrocza 2009. W drugim półroczu 2010 r. przewiduje się wzrost popytu krajowego spowodowany pozytywnymi trendami na rynku pracy. Tempo rozwoju spowolnieje jednak w następnym okresie, w miarę słabnięcia początkowych efektów wzrostu spożycia i eksportu. Wielką presję na finanse publiczne wywiera znaczny wzrost wydatków stałych budżetu.
Głównym zadaniem rządu będzie zrównoważenie budżetu, a na sukces w tej dziedzinie wpłynąć mogą trendy cenowe na rynku ropy naftowej.
Polska
- Zmiany systemu podatkowego od 2011 r., w tym wzrost podatku VAT
- Znaczne polepszenie sytuacji na rynku pracy
- Wyższa inflacja w przyszłym roku
- Przystąpienie do EMU odroczone do 2015 r.
Estonia
- Umacnianie się trendów rozwojowych
- Decydujące znaczenie eksportu dla odradzania się gospodarki
- Ograniczenie bezrobocia jednym z najważniejszych zadań
- Przystąpienie do euro powinno zwiększyć zaufanie do gospodarki kraju
Łotwa
- Stabilizacja PKB, przewidywany wzrost w okresie prognozy
- Odrodzenie gospodarcze uzależnione od odrodzenia gospodarki światowej
- Wybory do parlamentu w październiku
- Finanse publiczne obecnie stabilne
Litwa
- Stabilizacja PKB na najniższym poziomie
- Umiarkowany wzrost w 2010 r. z uwagi na ciągle słabą kondycję gospodarki krajowej
- Ograniczenie deficytu budżetowego jednym z najważniejszych zadań
Rosja
- Dalsze umacnianie się gospodarki w II kwartale
- Zwiększenie popytu wewnętrznego pod koniec roku
- Finanse publiczne jednym z głównych punktów zainteresowania
- Duże znaczenie cen ropy dla budżetu państwa
- W dłuższej perspektywie umocnienie się rubla