Jest przedstawicielem pracowników w zarządzie PKP Cargo, 3 tys. osób chce jego odwołania. "Wieloletnia bierność"

Związki zawodowe chcą odwołania Zenona Kozendry, przedstawiciela załogi w zarządzie PKP Cargo. Zarzucają mu "wieloletnią bierność". Pod wnioskiem podpisało się 3 tys. pracowników PKP Cargo.

Związki zawodowe działające w PKP Cargo skierowały do rady nadzorczej spółki wniosek o odwołanie ze składu zarządu przedstawiciela załogi - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie giełdowym.

"Zarząd PKP Cargo SA w restrukturyzacji (...) informuje, iż w dniu dzisiejszym wpłynął do spółki (...) wniosek związków zawodowych skierowany do rady nadzorczej emitenta o odwołanie ze składu zarządu spółki pana Zenona Kozendry - przedstawiciela załogi" - podano w komunikacie.

Związki zawodowe zarzucają Zenonowi Kozendrze "wieloletnią bierność"


Jak przekazano, w uzasadnieniu wniosku związki zawodowe podały, że Zenon Kozendra wykazał się "wieloletnią biernością jako członek zarządu w zakresie odpowiedniego zarządzania spółką i brakiem podejmowania jakichkolwiek działań w zakresie wdrażania programów naprawczych spółki zgłaszanych na wniosek związków zawodowych do zarządu PKP Cargo SA".

Reklama

Spółka przekazała, że pod wnioskiem podpisało się ponad 3 tys. pracowników PKP Cargo.

Przypomniano, że zgodnie ze statutem spółki, do kompetencji rady nadzorczej należy powoływanie i odwoływanie członka zarządu spośród kandydatów przedstawionych przez pracowników.

PKP Cargo pozostaje największym przewoźnikiem towarowym w kraju

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.

25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo, w którym postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika - PKP Cargo. Dzień wcześniej zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, obejmujących do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych.

PKP Cargo w restrukturyzacji. Czas na zwolnienia w całej grupie

Konsultacje w sprawie zwolnień grupowych trwają też w spółce-córce PKP Cargo, PKP Cargotabor (naprawy i utrzymanie taboru kolejowego). Zwolnienia grupowe miałyby objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce, (nawet ponad 750 pracowników).

Tylko w I kwartale 2024 r. Grupa PKP Cargo zanotowała 118,1 mln zł straty netto wobec 104,2 mln zysku netto rok wcześniej.

Dodajmy, że nieprawidłowościami w PKP Cargo zajmie się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wcześniej prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień przez byłe kierownictwo firmy. Chodzi o wykonanie tzw. decyzji węglowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Decyzja premiera z 2022 roku miała spowodować szkodę finansową w spółce na kwotę ponad 376 mln zł.

PKPCARGO

- - - akt.: 22.01.2025, 05:01
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia 15,3000
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne 13,7800
  • Widełki górne 16,8200
Zobacz również: ZABKA RENDER GRUPRACUJ

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKP Cargo | koleje | transport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »