Reklama

JSW zatrzymany przez koronawirusa?

Strata Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyniosła w I kwartale 2020 roku 211,9 mln zł wobec 402,8 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA wyniósł 50,5 mln zł wobec 728,8 mln zł rok wcześniej. Analityków niepokoi pogarszający się bilans w spółce.

Wskaźnik EBITDA Grupy Kapitałowej JSW bez zdarzeń jednorazowych wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 48,6 mln zł. Łączne przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 1,9 mld zł i były wyższe o 8,6 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, co spowodowane zostało większą ilością sprzedanego koksu.

- Zahamowanie aktywności gospodarczej, osłabienie popytu na stal, spadek produkcji stali skutkowały mniejszym zapotrzebowaniem na surowce do jej produkcji w marcu i kwietniu. Spodziewamy się w najbliższych tygodniach ożywienia gospodarczego, widocznego w pierwszej kolejności w sprzedaży koksu - ocenia Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Co ważne, w tym trudnym czasie utrzymujemy dostawy i realizujemy wszystkie zamówienia zgodnie z zawartymi kontraktami.

Reklama

Wolumen produkcji węgla w pierwszym kwartale tego roku został zrealizowany na poziomie ok. 4,1 mln ton i był wyższy o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły wartość 918,1 mln zł.

Znacznie wyższa była produkcja koksu i wyniosła 0,8 mln ton. To więcej o 21,0 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych w analizowanym okresie sięgnęły  947,7 mln zł i były wyższe o 57,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Jeśli chodzi o inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW, wydatki w ujęciu gotówkowym wyniosły 782,3 mln zł i były wyższe o 46,5 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

- Prowadzimy szereg inwestycji modernizacyjnych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Knurów-Szczygłowice oraz Budryk. Pozwoli to na zwiększenie produkcji węgla metalurgicznego, w tym węgla typu 35 o  wysokich parametrach handlowych. Docelowo uzysk węgla koksowego w KWK Knurów-Szczygłowice zwiększy się do poziomu 80 proc., natomiast w KWK Budryk do poziomu 60 proc. Całkowite zakończenie prac planowane jest w 2020 roku, jednak niektóre węzły technologiczne zostały oddane do użytku wcześniej. To pozwoliło kopalni już w tym roku na zwiększenie uzysku węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny na rynku. Po zakończeniu inwestycji kopalnia będzie miała możliwość dywersyfikacji produktu i elastycznego reagowania na zapotrzebowanie rynku - wyjaśnia zastępca prezesa ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej zamknęła pierwszy kwartał 2020 roku wynikiem minus 208,9 mln zł (netto). W omawianym okresie spadła średnia cena węgla koksowego i koksu: w przypadku węgla koksowego cena osiągnęła poziom 488,19 zł za tonę i była niższa o 3,5 proc. Średnia cena koksu była niższa o 11 proc. i osiągnęła wartość 801,05 zł za tonę.

W pierwszym kwartale tego roku Grupa JSW koncentrowała się na dalszym rozwoju i wzroście efektywności produkcyjnej we wszystkich segmentach prowadzonej działalności. Wystąpienie pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, spowodowało pewne zakłócenia gospodarcze oraz istotne ograniczenia aktywności, mające wpływ na sytuację finansową Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz całej Grupy Kapitałowej.

Warto podkreślić, że Sztab Kryzysowy powołany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej podjął szereg działań prewencyjnych wzmacniających bezpieczeństwo pracowników w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Opracowano i przyjęto plany awaryjne obejmujące działania dla zapewnienia ciągłości działania operacyjnej. W wyniku prowadzonych działań prewencyjnych Grupa poniosła szereg kosztów związanych m.in. z zakupem namiotów, termometrów bezdotykowych, kombinezonów ochronnych, masek medycznych, rękawiczek, środków oraz sprzętu służących do dezynfekcji. W pierwszym kwartale 2020 roku te koszty wyniosły 1,8 mln zł.

Jednocześnie Zarząd JSW S.A. na bieżąco monitoruje dalszy rozwój sytuacji związanej z utrzymującymi się skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa i ich wpływ na działalność Spółki i Grupy JSW oraz podejmuje wszelkie możliwe działania, których celem jest minimalizacja wpływu negatywnych skutków pandemii i zapewnienie ciągłości działania Grupy JSW.

Spadek cen surowców, spadek popytu na stal i zmniejszenie produkcji stali na świecie na skutek zahamowania gospodarczego spowodowały mniejsze zapotrzebowanie na surowce do jej produkcji. Odzwierciedlenie tych procesów widać w wynikach finansowych Grupy Kapitałowej JSW w pierwszym kwartale tego roku. 

JSW

38,0200 -4,7800 -11,17% akt.: 26.11.2021, 17:51
  • Otwarcie 41,0000
  • Max 41,5000
  • Min 37,8900
  • Kurs odniesienia 42,8000
  • Suma wolumenu 1 489 037
  • Suma obrotów 59 003 316,59
  • Widełki dolne 36,9000
  • Widełki górne 45,1000
Zobacz również: BOGDANKA COALENERG ENEA


Wirus zatrzymał naszego giganta?

Sytuacja epidemiczna w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), gdzie dotąd potwierdzono blisko 1,3 tys. przypadków koronawirusa, jest pod kontrolą - ocenia zarząd spółki. Obecnie wszyscy pracownicy - także z kopalń, gdzie nie było dotąd wielu zakażeń - są testowani pod kątem Sars-CoV-2.

- Wszyscy pracownicy do końca tygodnia będą przetestowani testami immunoenzymatycznymi (pozwalającymi na wykrycie przeciwciał koronawirusa we krwi - PAP); one pozwolą nam przesiać grupę osób, którą następnie +wymazujemy+ testami genetycznymi - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezes JSW, a zarazem szef sztabu kryzysowego w spółce, Artur Dyczko.

Do piątku w kopalniach JSW potwierdzono 1296 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 1171 w kopalni Pniówek, 114 osób w kopalni Zofiówka, sześć w kopalni Jastrzębie-Bzie, dwa w kopalni Budryk i trzy w kopalni Borynia. Kwarantanną objęto 333 osoby.

Wiceprezes Dyczko ocenił, że działania związane ze zwalczaniem epidemii w kopalni Pniówek są w końcowej fazie. Podkreślił, że przez cały czas kopalnia była utrzymywana w gotowości technicznej.

- Wszystkie kontrakty (...), wszystkie nasze zobowiązania handlowe, są realizowane na czas. Sprzedaż węgla z Pniówka w żadnym momencie nie była zagrożona. Absolutnie nie dzieje się nic, czego nie mielibyśmy pod kontrolą (...). Stabilność jest wpisana w nasz kod genetyczny - zaznaczył Dyczko. Wskazał, że obecnie JSW produkuje węgiel z 28 ścian wydobywczych, a surowca dla odbiorców - także dla potencjalnych nowych klientów - nie brakuje. Blisko 80 proc. węgla wyprodukowanego w pierwszym kwartale br. stanowił węgiel koksowy.

Przedstawiciele JSW zadeklarowali konsekwentną realizację ogłoszonej kilka miesięcy temu zaktualizowanej strategii. Grupa JSW, która w ub. roku wydała na inwestycje rekordowe 2,4 mld zł, podtrzymuje zakładany na ten rok ponad 2-miliardowy plan inwestycyjny - w pierwszym kwartale br. inwestycje były 15 proc. większa niż rok wcześniej. Spółka nie zamierza ograniczać drążenia nowych wyrobisk (w pierwszym kwartale wykonano ich 2,5 km więcej niż planowano), kontynuuje też m.in. budowę nowej kopalni Jastrzębie-Bzie i modernizację zakładów przeróbczych.

Prezes Hereźniak poinformował, że JSW nie planuje obecnie nowej emisji akcji. Nie prowadzi też żadnych rozmów ze związkowcami na temat obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzeń, a tym samym nie będzie zabiegać o środki na dopłaty do wynagrodzeń z rządowej tarczy antykryzysowej. Prowadzone na początku roku rozmowy ze związkami na temat poziomu wynagrodzeń w spółce są obecnie zawieszone w związku z sytuacją epidemiczną.

Zarząd JSW liczy, że produkowany przez spółkę węgiel koksowy pozostanie na unijnej liście surowców strategicznych. Przedstawiciele firmy potwierdzili, że ważny odbiorca węgla koksowego z JSW - koncern ArcelorMittal - odbiera obecnie surowiec dla swojej koksowni w Zdzieszowicach "na przyzwoitym poziome".

W pierwszym kwartale br. kopalnie JSW wydobyły ok. 4,1 mln ton węgla, o 4,4 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły wartość 918,1 mln zł. Znacznie wyższa była produkcja koksu, która wyniosła 0,8 mln ton - 21 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »