Reklama

KGHM ma nowy blok wytwarzający energię elektryczną i cieplną

Blok gazowo-parowy będzie zaopatrywać zakłady KGHM w energię elektryczną i cieplną. Dzięki otwartej w poniedziałek inwestycji KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię.

Łączny koszt budowy dwóch bloków gazowo-parowych (w Polkowicach i w Głogowie) to ponad 233 mln zł.

Reklama

Jak powiedział podczas otwarcia bloku w Polkowicach prezes KGHM Herbert Wirth, celem inwestycji jest zabezpieczenie energetyczne zakładów wchodzących w skład holdingu miedziowego.

- Aby bezpiecznie funkcjonować na wypadek blackoutu obliczyliśmy, że bloki powinny pracować na poziomie 25-28 proc. naszego całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną - mówił prezes.

Dodał, że budowa bloków gazowo-parowych wpisuje się w strategię zmniejszenia emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. - Emisja CO2 zmniejszy się o niemal połowę w stosunku do źródeł opalanych węglem - podkreślił Wirth.

Blok w Polkowicach może produkować 313 895 MWh energii elektrycznej, zaś w Głogowie 247 tys. MWh. W blokach powstaje również energia cieplna, która zużywana jest w zakładach KGHM oraz dostarczana do miejscowości w Zagłębiu Miedziowym. Gaz wykorzystywany do produkcji energii pochodzi ze złóż w Kościanie.

Obecny na uroczystości otwarcia bloku gazowo-parowego w Polkowicach minister skarbu Włodzimierz Karpiński podkreślił, że inwestycja KGHM wpisuje się w krajowy system podniesienia bezpieczeństwa energetycznego. - Polska jest w Europie największym placem budowy inwestycji energetycznych. Nakłady na nowe bloki i nowe siłownie, które mają zastąpić te wyeksploatowane, to przeszło 30 mld zł - mówił minister.

Operatorem bloków gazowo-parowych jest należąca do KGHM spółka "Energetyka". To jedno z największych na Dolnym Śląsku przedsiębiorstw ciepłowniczych, specjalizujących się w produkcji, przesyle oraz dystrybucji ciepła i energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej na temat: bloki\

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »