KGHM największą kopalnią srebra na świecie

KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2021. Z kolei w kategorii "największych producentów srebra" polski gigant znalazł się na drugiej pozycji.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Grupa Kapitałowa KGHM w 2020 r. wyprodukowała 1352 ton srebra.

KGHM od wielu lat zajmuje wysoką pozycję w światowej czołówce największych producentów srebra. W ubiegłym roku w raporcie World Silver Survey spółka również zajęła 1./2. miejsce. Z kolei w ubiegłym tygodniu portal dedykowany inwestorom Kitco.com informował, że KGHM Polska Miedź jest pierwszym producentem srebra na świecie.

KGHM sprzedaje ten metal szlachetny w postaci gąsek oraz granulatu i jest jednym z największych producentów srebra metalicznego. Srebro jest dostarczane w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Reklama

Produkcja srebra w KGHM

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku istnieje Wydział Metali Szlachetnych. Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne - srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. "czarnym błocie", czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg.

O raporcie
Raport "World Silver Survey" to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali. Zawiera syntezę kluczowych aspektów rynku białego kruszcu, obszerne statystyki i analizy ekonomiczne.

Właściwości srebra:
- w przyrodzie srebro jest rzadko spotykane jako czysty metal - występuje najczęściej w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota,
- ma unikatowe właściwości fizyczne - jest ciągliwe i kowalne, o lśniącym połysku,
- ma największą przewodność elektryczną i cieplną,
- cechuje się najjaśniejszą barwą,
- już w starożytności było cenione jako metal szlachetny do wyrobu biżuterii i jako waluta,
- obecnie srebro używane jest m. in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster, instrumentów muzycznych,
- dzięki właściwościom bakteriobójczym znalazło nawet zastosowanie w medycynie - do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: srebro | KGHM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »