KGHM: Sumitomo chce sprzedać udziały w chilijskiej Sierra Gorda

Wczoraj KGHM został poinformowany przez Sumitomo o planowanym rozpoczęciu procesu sprzedaży 45 proc. udziałów posiadanych w spółce joint venture Sierra Gorda - poinformował miedzowy konglomerat. KGHM ma w obecnie w kopalni Sierra Gorda 55 proc. udziałów.

"Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że dnia 7 października 2020 r. zarząd spółki został poinformowany przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd., Sumitomo Corporation oraz SMM Sierra Gorda Inversiones Limitada +Sumitomo+ o planowanym rozpoczęciu procesu sprzedaży 45 proc. udziałów posiadanych przez Sumitomo w spółce joint venture Sierra Gorda SCM +Sierra Gorda+, +SG+ oraz działaniach przygotowawczych mających poprzedzać formalne rozpoczęcie transakcji, w tym planowanym rozpoczęciu działań marketingowych wśród potencjalnych inwestorów" - podał KGHM w komunikacie.

Polska spółka miedziowa przypomniała, że obowiązująca strategia KGHM na lata 2019-2023 nie zakłada zmiany skali zaangażowania firmy w Sierra Gorda.

Reklama

"Wszystkie dotychczas prowadzone procesy optymalizacyjne, mające na celu budowę wartości Sierra Gorda, będą kontynuowane. Przynoszą one oczekiwane rezultaty, czego odzwierciedleniem jest przekroczenie półrocznych celów produkcyjnych zawartych w budżecie na 2020 r." - zaznaczono.

Sierra Gorda to przedsięwzięcie, którego właścicielami są KGHM International (55 proc.) i spółki grupy Sumitomo (45 proc.). W chilijskiej kopalni wydobywana jest m.in. miedź oraz metale szlachetne.

W marcu 2012 roku KGHM przejął za 9,2 mld zł kanadyjską spółkę Quadra FNX Mining, do której należało 55 proc. udziałów w spółce Sierra Gorda. W czerwcu 2014 roku uruchomiono kopalnię, ale produkcja komercyjna rozpoczęła się dopiero w drugiej połowie 2015 r.

Kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda, położona w Chile.

OPINIA:

- Dotychczas mimo większego udziału KGHM, to Sumitomo ze względu na większe kompetencję sprawował zarząd nad obiektem. Sumitomo również był głównym udziałowcem odpowiedzialnym za uruchomienie projektu i jego poprawę efektywności w ostatnich latach. Sygnał, że Sumitomo chce się pozbyć projektu Sierra Gorda jest naszym zdaniem negatywny i może oznaczać, że w krótkim czasie wyczerpały się możliwości szybkiej dalszej poprawy efektywności bez konkretnych nakładów kapitałowych - napisał w porannym komentarzu Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

- Warto zwrócić również uwagę, że dotychczas Sierra Gorda nie wygenerowała jeszcze pozytywnych przepływów gotówki do swoich właścicieli (pierwszy ma być w 2021 roku) - dodał.

Jak zauważył analityk, ryzykiem jest kwota transakcji sprzedaży 45 proc. udziałów, która ze względu na dotychczasową niską zdolność do generowania gotówki może okazać się niska w opinii inwestorów.

Ponadto, ryzykiem jest, czy po sprzedaży udziałów przez Sumitomo nowy właściciel weźmie na swoje barki zarządzanie projektem, gdyż - jak uważa Szkopek - jak dotychczas takich kompetencji na rynkach zagranicznych brakowało w koncernie KGHM.

- Pamiętać należy, że jeżeli układ sił w radzie dyrektorów Sierra Gorda zmieniłby się na korzyść KGHM, to wówczas należałoby zmienić prezentację konsolidacji projektu na metodę pełną, co prowadzić by mogło do zwiększenia widocznego długu na bilansie. Również ryzykiem jest, czy sam KGHM nie zdecydowałby się ostatecznie na zwiększenie swojego zaangażowania w Sierra Gorda, co z pewnością miałoby negatywny wpływ na strumień dywidend w przyszłości - napisał Jakub Szkopek.

- Jeśli jednak Sumitomo udało się znaleźć kupca na 100 proc. Sierra Gorda, to po sprzedaży aktywów przy obecnym układzie sił politycznych w Polsce wątpliwe jest, aby pieniądze trafiły do inwestorów. Raczej obstawialibyśmy, że KGHM zdecydowałby się przeznaczyć je na nowe przedsięwzięcia i to niekoniecznie związane z produkcją miedzi - dodał analityk BM mBanku.

KGHM

121,0500 -0,8000 -0,66% akt.: 18.12.2024, 17:51
  • Otwarcie 121,7500
  • Max 122,6000
  • Min 120,5000
  • Kurs odniesienia 121,8500
  • Suma wolumenu 659 175
  • Suma obrotów 79 936 452,75
  • Widełki dolne 109,6000
  • Widełki górne 133,9000
Zobacz również: BOGDANKA COALENERG ENEA

 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: KGHM | Sierra Gorda | miedź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »