KNF zalecenia dla naszych banków
Kolejne banki otrzymują zalecenia KNF. Zalecenie kapitałowe w ramach filaru II (P2G, z ang. Pillar 2 Guidance) to narzut, jaki dany bank powinien według EBC utrzymać ponad obowiązkowe wymogi kapitałowe.
KNF zalecił PKO Bankowi Polskiemu utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych (P2G).
Wymóg został określony na poziomie 0,29 p.p. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego - podał bank w komunikacie. Jak podano, zalecenie powinno być spełnione ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, powiększonego o dodatkowy wymóg w zakresie funduszy własnych oraz o wymóg połączonego bufora. Dodatkowy narzut powinien składać się w całości z kapitału podstawowego Tier 1.
Zalecenie dotyczy zarówno poziomu jednostkowego, jak i skonsolidowanego.
KNF zalecił Santanderowi utrzymywanie na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego na poziomie 0,31 p.p. w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych - poinformował bank w komunikacie.
Jak podano, zalecenie powinno być spełnione ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, powiększonego o dodatkowy wymóg w zakresie funduszy własnych oraz o wymóg połączonego bufora. Dodatkowy narzut powinien składać się w całości z kapitału podstawowego Tier.
KNF zalecił ING Bankowi Śląskiemu utrzymywanie na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego (P2G) na poziomie 0,13 p.p. w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych - poinformował bank w komunikacie.
Jak podano, zalecenie powinno być spełnione ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, powiększonego o dodatkowy wymóg w zakresie funduszy własnych oraz o wymóg połączonego bufora. Narzut kapitałowy P2G powinien składać się w całości z kapitału podstawowego Tier I.
KNF zalecił Aliorowi utrzymywanie na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego na poziomie 1,47 p.p. w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych - poinformował bank w komunikacie.
Dodatkowy narzut powinien składać się w całości z kapitału podstawowego Tier I.
KNF zalecił BNP Paribas Bank Polska utrzymywanie na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego (P2G) na poziomie 0,61 p.p. w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych - podał bank w komunikacie.
Jak podano, zalecenie powinno być spełnione ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, powiększonego o dodatkowy wymóg w zakresie funduszy własnych oraz o wymóg połączonego bufora. Narzut kapitałowy P2G powinien składać się w całości z kapitału podstawowego Tier I.
KNF zalecił Bankowi Pocztowemu utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych na poziomie 1,63 p.p. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, powiększonego o dodatkowy wymóg w zakresie funduszy własnych oraz o wymóg połączonego bufora - podał bank w komunikacie.
KNF zaleciła Getin Noble Bank utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych (P2G). Wymóg został określony na poziomie 3,57 proc. - podał bank w komunikacie.
Dodatkowy narzut w tej wartości (0,57 proc.) powinien składać się w całości z kapitału podstawowego Tier 1.
Zgodnie z metodyką KNF wyznaczania narzutu kapitałowego zalecanego w ramach filaru II (P2G) maksymalny poziom narzutu kapitałowego P2G może wynieść 4,5 p.p.
P2G składa się z podstawowego narzutu kapitałowego, który bazuje na nadzorczych stress testach przeprowadzonych przez UKNF w 2021 r. (w wysokości 0,58 p.p.) oraz uzupełniającego narzutu kapitałowego, który bazuje na analizie wpływu wzrostu stóp procentowych na ryzyko kredytowe, skorygowanej o ocenę modelu kapitału wewnętrznego pod kątem uwzględnienia ryzyka kredytowego związanego ze wzrostem stóp procentowych, przeprowadzonej przez UKNF w 2021 r. (w wysokości 0,03 p.p.).