Komisja Nadzoru Finansowego - nowe podmioty na liście publicznych ostrzeżeń

Jak podała Komisjja Nadzoru Finansowego, w czwartek, 20 lipca 2017 r. na liście publicznych ostrzeżeń umieściła dwa nowe podmioty.

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF):

- Nova Giełda Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie /z wykorzystaniem stron internetowych novagielda.pl oraz gieldain.pl/;

- Nova Giełda Inwestycje Sp. z o.o. z siedzibą w Płocku /komplementariusz spółki Nova Gielda Inwestycje Limited Partnership z siedzibą w Larnace, wpisanej do rejestru handlowego Republiki Cypryjskiej pod nr. HE 12535/.

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 99 i art. 99a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dokonanie oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganego ustawą zatwierdzonego przez KNF prospektu emisyjnego/memorandum informacyjnego/dokumentu informacyjnego lub dokonanie emisji obligacji bez zachowania ustawowych warunków):

Reklama

- Nova Giełda Inwestycje Sp. z o.o. z siedzibą w Płocku /komplementariusz spółki Nova Gielda Inwestycje Limited Partnership z siedzibą w Larnace, wpisanej do rejestru handlowego Republiki Cypryjskiej pod nr. HE 12535/ z wykorzystaniem strony internetowej gieldain.pl/.

Nova Giełda ma być konkurencją dla Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - zapowiadał jej twórca i prezes Mariusz Patrowicz. Drugim współwłaścicielem jest jego syn.

.............................

KNF chce skuteczniej ostrzegać

Komisja Nadzoru Finansowego ma nową stronę internetową. Zwykłym użytkownikom dużo łatwiej znaleźć listę ostrzeżeń publicznych, bo widać ją w centralnym miejscu.

Nadzór zachęca, żeby zwłaszcza przed podjęciem decyzji o ulokowaniu lub zainwestowaniu pieniędzy, sprawdzić czy firma nie znajduje się na tej liście. Można to zrobić w prosty sposób poprzez wyszukiwarkę umieszczoną na stronie. - Są podmioty, które oszukują klientów. My nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami chcemy ostrzegać przed tymi ryzykami - podkreśla ostatnio Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

Wraz z nową stroną internetową KNF uruchomiła aplikację mobilną "KNF Alert", która wyświetla komunikaty o nowych podmiotach dodanych na listę ostrzeżeń. Użytkownicy mogą ją łatwo przejrzeć i sprawdzić za pomocą opcji "szukaj", czy dana firma się na niej znajduje.

Na razie aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemem android, ale w najbliższych miesiącach będzie dostępna także dla smartfonów z innymi systemami.

Jak zapowiedział Marek Chrzanowski, planowane są także akcje edukacyjne, a KNF zaprosi do współpracy Związek Banków Polskich oraz inne instytucje finansowe.

Ma to uwrażliwić Polaków na problem działania nieuczciwych firm z sektora finansowego i szerzej dotrzeć z informacją o istnieniu ogólnodostępnej listy ostrzeżeń publicznych KNF.

Na nowej stronie KNF pojawił się też nowy dział : "Dla konsumenta" stworzony dla zwykłego "Kowalskiego" korzystającego z usług finansowych.

mn

...............................

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała ostatnio, że wpisała trzy nowe podmioty na listę ostrzeżeń publicznych - Comfort Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie, Cezar Grupa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (teraz Ritorma Sp. z o.o), a także osobę fizyczną Gaweł K.

Wszystkie wpisy związane są z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF - poinformowała komisja.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

W 2009 roku na taką listę wpisana została np. spółka Amber Gold, co jednak, jak wynika m.in. z prac sejmowej komisji śledczej, nie skłoniło prokuratury do zajęcia się tą spółką i w efekcie naraziło wiele osób na straty finansowe.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gielda | KNF | ostrzega
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »