Koncern MOL ukarany przez bank centralny

Jak poinformował Narodowy Bank Węgier (MNB) w oświadczeniu, nałożył on karę finansową na koncern naftowo-gazowy MOL. Kara w wysokości 5 mln forintów (około 57 tys. zł) została nałożona za opublikowanie w listopadzie w mediach społecznościowych szczegółów dotyczących odkrycia znacznej ilości ropy w Vecses pod Budapesztem. Według banku, koncern zrobił to przed opublikowaniem oficjalnej informacji, czym naruszył zapisy ustawy o rynku kapitałowym.

Wobec braku oficjalnej informacji inwestorzy nie mieli możliwości trafnej oceny znaczenia odkrycia, co mogło mieć negatywny wpływ na zasadność ich decyzji handlowych, podejmowanych na podstawie tej wiadomości - poinformował węgierski bank centralny.

W listopadzie MOL poinformował o "znalezieniu znacznych pokładów ropy" na głębokości 2,1 tys. metrów w pobliżu miejscowości Vecses na południowy wschód od Budapesztu. Jak wylicza spółka, odkrycie może zwiększyć jej krajową produkcję o 10 proc.

Reklama

MOL

33,2600 0,0200 0,06% akt.: 03.02.2023, 17:51
  • Otwarcie 34,2000
  • Max 34,2000
  • Min 33,1000
  • Kurs odniesienia 33,2400
  • Suma wolumenu 646
  • Suma obrotów 21 760,3800
  • Widełki dolne 30,7800
  • Widełki górne 37,6200
Zobacz również: PKNORLEN SERINUS UNIMOT

Grupa MOL na polskim rynku jest obecna od 1997 r. Od 2004 r. firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

MOL rozwija się w Polsce

Przypomnijmy, że 2 grudnia MOL oficjalnie wszedł na polski rynek dzięki finalizacji ogłoszonej w styczniu transakcji z PKN Orlen i Grupą Lotos, w wyniku której grupa przejęła ponad 410 stacji działających pod marką Lotos. Ponadto, w ramach zawartych umów, MOL sprzedaje na rzecz PKN Orlen 143 stacje paliw na Węgrzech oraz 39 stacji na Słowacji.

Umowy są wynikiem decyzji Komisji Europejskiej, która w lipcu 2020 r. udzieliła warunkowej zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, uzależniając ją od realizacji środków zaradczych.

Pod marką MOL funkcjonować będą też stacje Slovnaft Polska, działające na południu kraju, dzięki czemu polska sieć grupy zbliży się do 500 stacji.

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Firma prowadzi wydobycie w 9 krajach, posiada złoża w 14 kolejnych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mol | koncerny paliwowe | Węgier

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »