Reklama

KOV pomyślnie kończy rok na Ukrainie i ma ambitny plan na 2013 rok

Kulczyk Oil Ventures pomyślnie zakończyła 2012 r. Produkcja netto na Ukrainie przekroczyła poziom 500 tys. metrów sześc. gazu dziennie, z sukcesem zrealizowano plan wykonania sześciu odwiertów, z czego aż pięć zostało orurowanych do głębokości całkowitej, a dwa rozpoczęły komercyjne wydobycie.

Spółka pozyskała nowe urządzenie typu snubbing unit i zrealizowała program badań sejsmicznych na swojej najnowszej koncesji. Zarząd zapowiada, że 2013 r. będzie równie intensywny. Plan prac przewiduje wykonanie nawet ośmiu odwiertów, kolejne szczelinowania i wydobycie z dwóch horyzontów. Budżet na ten rok przekracza 54 mln USD, z czego ponad 38 mln USD przypadnie na 70-procentowy udział KOV.

Podsumowanie prac na Ukrainie w 2012 roku:

" 501,2 tys. metrów sześc. gazu i 203 baryłki gazu ziemnego dziennie wyniosła produkcja na koniec 2012 roku czyli 3.154 baryłki ekwiwalentu ropy dziennie (boe) (netto dla KOV);

Reklama

" Spółka pozyskała nowe urządzenie typu snubbing unit, dzięki czemu przeprowadzono udane operacje wydobycia z dwóch horyzontów w odwiertach O-18 i M-21;

" Pozyskano 225 km 2 danych sejsmicznych z obszaru koncesji Północne Makiejewskoje, które pozwoliły na identyfikację pięciu nowych obiektów poszukiwawczych ;

" Wykonano pięć nowych odwiertów, z których dwa produkują już na komercyjnym poziomie, szósty odwiert jest w trakcie prac.

Plany na 2013 rok:

" KUB-Gas planuje wykonać do ośmiu nowych odwiertów;

" Spółka będzie stosowała nowe technologie wydobywcze: szczelinowanie hydrauliczne i operacje wydobycia z dwóch horyzontów;

" KUB-Gas wybuduje około 25 km nowego rurociągu i zainstaluje dodatkowe urządzenia przetwórcze na koncesji Makiejewskoje;

" Całkowity budżet inwestycji wyniesie 54,8 mln USD (38,4 mln USD dla 70 proc. udziału KOV).

" Wydatki będą pokryte w całości gotówką wygenerowaną przez KUB-Gas.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy KUB-Gas planuje wykonać do ośmiu nowych odwiertów, z czego sześć zostanie wydrążonych za pomocą własnej wiertni, a kolejne dwa, warunkowe, będą wykonane wypożyczonym urządzeniem, w ramach przyspieszonego programu na 2013 r. Prace nad pierwszym z planowanych odwiertów - NM-2 już trwają.

W I połowie roku spółka planuje intensywne operacje wydobycia z dwóch horyzontów w nawet pięciu odwiertach i zapowiada, że druga seria tych prac odbędzie się pod koniec roku. Kolejnych pięć odwiertów zostało wytypowanych do szczelinowania hydraulicznego, które, zgodnie z przewidywaniami, powinno rozpocząć się w III kw. 2013 r. KUB-Gas będzie także rozbudowywał infrastrukturę przesyłową i przetwórczą. W sumie, budżet na 2013 rok wyniesie 54,8 mln USD, z czego na 70 proc. udział KOV przypadnie 38,4 mln USD. Całość tych środków będzie pokryta z bieżących przepływów pieniężnych generowanych przez KUB-Gas.

- Nasze cele na 2013 r. są ukierunkowane na zapewnienie stałego wzrostu zarówno produkcji, jak i rezerw, co chcemy osiągnąć dzięki ambitnemu programowi prac, który obejmuje wykonanie do ośmiu nowych odwiertów i wdrożenie nowych technologii dalszego zwiększania produkcji poprzez wydobycie z dwóch horyzontów oraz szczelinowanie. Nasz sukces w ostatnich dwóch latach przełożył się na mocną pozycję gotówkową oraz na konkretne, techniczne i operacyjne doświadczenie naszego zespołu. Jesteśmy przekonani, że obecnie posiadane koncesje mają znaczący potencjał rozwojowy i wydobywczy, który może być uwolniony dzięki stałemu stosowaniu nowych technologii i metod pracy - powiedział Tim Elliott, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny KOV.

Kulczyk Oil

Kulczyk Oil to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei i Syrii oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie. Akcje zwykłe Kulczyk Oil są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol KOV).

Na Ukrainie KOV posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.

W Brunei KOV posiada 90 proc. udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia, uprawniający do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L, obejmującego obszar lądowy i morski o powierzchni 1.123 km? w północnym Brunei.

W Syrii KOV posiada, zgodnie z umową o podziale wpływów z wydobycia, 50 proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia, po spełnieniu określonych warunków, ropy i gazu ziemnego na obszarze Bloku 9 o powierzchni 10.032 km?, położonego w północno-zachodniej Syrii. Spółka podpisała porozumienie, na podstawie którego przepisze łącznie 5 proc. udziałów na rzecz osoby trzeciej, pod warunkiem uzyskania zgody władz syryjskich. W przypadku uzyskania takiej zgody bezpośredni udział KOV w Bloku 9 zmieni się na 45 proc. W lipcu 2012 r. KOV zadeklarowała występowanie siły wyższej w odniesieniu do swoich działań operacyjnych w Syrii.

Opr. KM

Sprawdź bieżące notowania KOV na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »