Kupuj, krew na parkiecie

W kolejny tydzień nasza giełda wkracza ze świadomością niewykorzystanej szansy na poprawę nastrojów, przed jaką stała w ostatni piątek. Przypomnijmy. W czwartek, w sporym stopniu w obawie przed przeceną w USA, WIG przebił ważną barierę 39,5 tys. pkt, co otwiera drogę do ataku na tegoroczne minimum położone przy 37,5 tys. pkt.

Najważniejsze wydarzenia z 12 września 2008 r.:
* Sprzedaż detaliczna w Chinach w sierpniu wzrosła o 23,2%, nieco bardziej niż prognozowano, produkcja przemysłowa zwiększyła się o 12,8%, wyraźniej mniej od oczekiwań
* Lipcowa produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 1,7% r/r
* Lipcowy bilans handlowy i obrotów bieżących w Polsce wyniosły odpowiednio 1,6 mld euro i 1,2 mld euro
* Sierpniowa inflacja PPI w USA spadła do 9,6%, a bazowa podniosła się do 3,6%
* Sierpniowa sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w skali roku o 1,6%, a po odjęciu sprzedaży aut o 5,5%
* Wrześniowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan podniósł się do 73,1 pkt

Diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Giełda amerykańska ostatecznie obroniła się przed wyprzedażą, co tworzyło korzystne warunki do odbicia na naszym parkiecie. Rzeczywiście początkowo indeksy poszły wyraźniej w górę, ale potem stopniowo opadały i skończyło się symbolicznym wzrostem. Pozostawiło to złe wrażenie i podtrzymało czwartkowy sygnał sprzedaży. Dopóki nie zostanie anulowany podtrzymujemy nasz scenariusz udanego ataku na lipcowe minimum i zejście WIG w okolice 36 tys. pkt.
Wynik piątkowej sesji w Ameryce był pochodną słabego zachowania spółek finansowych oraz korzystnego firm paliwowych. To jednak dziś nie ma już znaczenia, bo w weekend miały miejsce znaczące wydarzenia ? Lehman Brothers złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami, Bank of America przejmuje Merrill Lynch, a władze amerykańskie wycofały się z pomocy dla sektora finansowego. To przełożyło się na zniżki w Azji, więc dla rynków europejskich to zły znak. Sytuacja jest tym gorsza, że mocno spadają kontrakty na amerykańskie indeksy. Może się więc okazać, że piątkowa ostrożna reakcja naszej giełdy, była trafna. Widać, że na świecie narasta psychoza przed załamaniem się branży finansowej w Ameryce. To stwarza podstawy do przejęcia kontroli nad decyzjami inwestorów przez emocje.
W tych warunkach ostatnie dane makroekonomiczne nie mają większego znaczenia. Trzeba jednak o nich wspomnieć. Martwi przede wszystkim wzrost inflacji bazowej PPI. Widać, że spadek cen ropy naftowej trwający w tej połowie roku nie przekłada się na bazowe wskaźniki inflacji. Niepokojący jest również spadek dynamiki wzrostu sprzedaży detalicznej w USA, która w skali rocznej w sierpniu zwiększyła się o zaledwie 1,6%. Po odjęciu sprzedaży aut jest jednak znacznie lepiej i wzrost sięga 5,5%. Do słabych danych ze strefy euro jesteśmy już przyzwyczajeni ? tym raz podano rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej, która spadła w lipcu o 1,7%.
Po tym, jak pierwszy duży amerykański bank upadł i tym samym zaczęła się lać przysłowiowa krew na parkiecie, na porządku dziennym staje pytanie, czy rzeczywiście warto zacząć już kupować akcje? Wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze, by taki moment znaleźć. Jednak zanim się to stanie rynek musi jeszcze spaść. Zawierucha w sektorze finansowym zapewne jeszcze bardziej się rozkręci, a napędzać ją będą obawy przed wyprzedażą aktywów upadającego Lehman Brothers.

Dziś na rynkach 15 września 2008 r.:

* Sierpniowa inflacja CPI w Polsce
* Sierpniowa sytuacja budżetu w Polsce
* Płace i zatrudnienie w Polsce w sierpniu
* Sierpniowa produkcja przemysłowa w USA
* Wrześniowy wskaźnik aktywności Empire State w USA

Katarzyna Siwek

Reklama
Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: WIG | kupować | kupujcie | krew | produkcja przemysłowa | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »