Reklama

LOTOS Geonafta przejmuje litewski Manifoldas

28 listopada br. sfinalizowano umowę, na mocy której LOTOS Geonafta zakupiła pozostałe 50 proc. akcji spółki Manifoldas. LOTOS Geonafta, która wcześniej posiadała 50 proc. akcji, przejęła tym samym pełną kontrolę nad firmą. Manifoldas z powodzeniem działa na litewskim rynku poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Rocznie wydobywa ok. 30 tys. ton ropy naftowej.

- Transakcja wynika ze strategii Grupy LOTOS, która zakłada stały wzrost ilości wydobywanych węglowodorów, do poziomu 1,2 mln ton w 2015 roku - podkreśla Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes zarządu Grupy LOTOS S.A. ds. poszukiwań i wydobycia. - Przejęcie pełnej kontroli nad Manifoldasem to także kolejny krok na drodze konsolidacji aktywów poszukiwawczo-wydobywczych LOTOSU na Litwie.

- Manifoldas zajmuje trzecie miejsce na Litwie pod względem ilości wydobywanej ropy - mówi Andrius Bartkevičius, dyrektor wykonawczy AB LOTOS Geonafta. - Zamierzamy w dalszym ciągu inwestować w poszukiwania i wydobycie ropy naftowej na koncesjach zarządzanych przez tę spółkę.

Reklama

Główny przedmiot działalności spółki LOTOS Geonafta to poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Firma zajmuje w tej dziedzinie czołową pozycję na Litwie. W ub.r. LOTOS Geonafta wydobyła ok. 80 tys. ton ropy naftowej. Właścicielem LOTOS Geonafty jest spółka LOTOS Petrobaltic S.A., która stanowi fundament pionu poszukiwań i wydobycia węglowodorów w Grupie Kapitałowej LOTOS.

Sprawdź bieżące notowania Lotosu na stronach BIZNES INTERIA.PL

Grupa Lotos

Polska grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych (paliw, olejów, asfaltów, smarów, parafin itp.). Najważniejszą jej częścią jest rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku Rudnikach, nad Martwą Wisłą - jest to największe przedsiębiorstwo na Pomorzu i druga pod względem przerobu rafineria w Polsce. Spółką matką grupy kapitałowej jest spółka Grupa Lotos SA, co powoduje, że dla uniknięcia nieporozumień używa się czasem nazw Grupa Lotos SA (dla spółki) i Grupa Kapitałowa Lotos (dla grupy kapitałowej).

Opr. MZB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »