Mafia na GPW. CBŚ wchodzi do akcji
Przy CBŚ powstaje specjalna grupa prokuratorów, która zajmie się przestępstwami giełdowymi. Zdaniem policji interesy na warszawskim parkiecie coraz częściej robią zorganizowane grupy przestępcze z kraju oraz zza wschodniej granicy oraz Włoch.
Specgrupę będzie tworzyć kilku prokuratorów zatrudnionych w Biurze ds. Przestępczości Zorganizowanej (PZ) Prokuratury Krajowej. W przyszłym roku na bazie Biura PZ powstanie nowa formacja do walki z zorganizowaną przestępczością, nazywana potocznie prokuratorskim CBŚ - dowiedziało się "Życie Warszawy".
- Chcielibyśmy, aby działał tam zespół śledczych, który będzie mógł we właściwy sposób nadzorować i prowadzić postępowania związane z Giełdą Papierów Wartościowych. Ten temat jest jeszcze wyraźnie niedoceniany - wyjaśnia prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.
Giełdowi śledczy koncentrowaliby się przede wszystkim na przestępstwach giełdowych, takich jak manipulowanie kursami akcji, czy pranie brudnych pieniędzy poprzez inwestowanie na parkiecie i oszustwa giełdowe. Prokuratorzy specgrupy będą stale dokształcani pod okiem najlepszych fachowców z branży. Prokuratura Krajowa zapowiada, że nie będzie na nich oszczędzać.
Mafiozi grają na giełdzie
Powstanie nowego zespołu to efekt zmian w sposobach działania grup mafijnych.
- W interesy giełdowe weszli członkowie takich gangów, jak grupa mokotowska czy "Pruszków". Docierają też do nas informacje, że giełdę wykorzystują już mafie zza wschodniej granicy i Włoch. Grają tam i inwestują zyski z przestępczej działalności, wykorzystując podstawione osoby z polskim obywatelstwem. Obroty gangów sięgają dziesiątek milionów zł - mówi gazecie oficer CBŚ zajmujący się przestępczością ekonomiczną.
Z informacji operacyjnych policji wynika, że gangsterzy lub ich inwestorzy handlują też poufnymi informacjami giełdowymi. Jednak coraz częściej bandyckie organizacje mafijne stanowią tylko ochronę dla biznesmenów tworzących przestępców w białych kołnierzykach. Przed zagrożeniem takim aliansem ostrzegało już CBŚ w corocznych raportach dotyczących przestępczości zorganizowanej w Polsce.
Giełdowi śledczy będą korzystać z pomocy prawnej innych krajów. Pomogą im prokuratorzy z departamentu obrotu prawnego z zagranicą. Zajmą się także poszukiwaniem majątków i funduszy ukrytych w tzw. rajach podatkowych - zapowiada "ŻW".