Mało spółek notowanych na GPW raportuje dobrze
Zaledwie 5 proc. spółek notowanych na GPW raportuje dobrze dane dotyczące środowiska naturalnego, a tylko 3 proc. ujawnia wartościowe dla odbiorców wskaźniki społeczne - wynika z II edycji "Analizy ESG spółek w Polsce".
Analiza jest projektem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Crido Business Consulting oraz GES.
"Polskie spółki można pochwalić jedynie za poziom raportowania w zakresie ładu korporacyjnego, bo aż 97 proc. dobrze wypełnia ten obowiązek" - poinformował SEG w opracowaniu wyników badania.
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Crido Business Consulting oraz GES oceniają raportowanie ESG spółek notowanych na GPW, w tym na NewConnect w zakresie ujawniania danych pozafinansowych związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.
"W kwietniu tego roku Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian do dyrektywy o rachunkowości rozszerzające obowiązek raportowania o dane niefinansowe dla wszystkich (nie tylko giełdowych) dużych europejskich przedsiębiorstw. Projekt spowodował szeroką dyskusję na temat ujawniania danych pozafinansowych w całej Unii Europejskiej. Losy proponowanych zmian wciąż nie zostały rozstrzygnięte, ale z pewnością pokazały, że temat jest ważny i budzi wiele emocji" - zapowiedział cytowany w opracowaniu prezes SEG Mirosław Kachniewski.
"Projekt +Analiza ESG spółek w Polsce+ jest jak próba generalna dla polskich emitentów - każda spółka może sprawdzić, jak jest oceniana przez analityków w kontekście ujawniania danych pozafinansowych, zadać pytania oraz porównać jak wypada na tle branży" - dodał prezes SEG.
Analizą zostały objęte wszystkie spółki, których akcje na dzień 30 czerwca 2013 roku były notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz rynku NewConnect, w sumie 865 firm.
Poddane analizie spółki były weryfikowane pod kątem przejrzystości ujawniania danych z zakresu ESG, czyli ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego metodą GES Risk Rating bazującą na międzynarodowych normach dotyczących zrównoważonego rozwoju, korupcji oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w połączeniu z Zasadami Odpowiedzialnego Inwestowania. Metodą GES Risk Rating analizowanych jest około 5.000 spółek na świecie.
"W ramach przedsięwzięcia, dla każdej spółki został stworzony oddzielny profil, na którym po zalogowaniu spółka ma możliwość dokładnej analizy swoich wyników oraz poznania benchmarku rynkowego.
W ten sposób spółki otrzymują możliwość lepszego przygotowania na zmieniające się warunki regulacyjne i rynkowe w zakresie raportowania. Mimo, że projekt został podsumowany spółki, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się ze swoimi indywidualnymi wynikami nadal mają taką możliwość - powiedział Marcin Pitura z GES w Polsce.
"Wyniki badania wskazują, że zdecydowana większość polskich spółek nie jest gotowa na rozszerzenie raportowania danych pozafinansowych w formie zaproponowanej przez Komisję Europejską. A ta wymaga (...) pokazania konkretnych informacji, jak polityki środowiskowe, dotyczące miejsca pracy, czy przestrzegania praw człowieka są realizowane w organizacji (...) oraz jak organizacja mierzy ich efektywność" - powiedział Robert Sroka z Crido Business Consulting.
Wyniki projektu oraz RANKING SPÓŁEK GIEŁDOWYCH NAJLEPIEJ RAPORTUJACYCH DANE ESG zostały przedstawione podczas konferencji "Co spółki giełdowe powinny wiedzieć o raportowaniu danych pozafinansowych. Propozycje zmian legislacyjnych oraz wyzwania rynkowe" 23 października 2013 roku. Szczegółowe wyniki i wnioski płynące z analizy zostały podsumowane w publikacji "Transparentność w obszarze ESG jako element przewagi konkurencyjnej spółki giełdowej", która jest dostępna na stronie www.seg.org.pl/esg .
"Raportowanie danych pozafinansowych może stanowić przewagę konkurencyjną spółek na rynku. Warto zastanowić się, jaką rolę będzie odgrywało raportowanie wskaźników ESG w kontekście zmian na rynku inwestycyjnym związanych z reformą funduszy emerytalnych. Być może warto postawić na większą transparentność w każdym obszarze funkcjonowania spółki, zwłaszcza, że zagraniczni inwestorzy, w przeciwieństwie do polskich analityków, przykładają większą wagę danych ESG przy ocenie wartości spółki" - uważa prezes SEG.
Patronat nad projektem objęły: Ministerstwo Skarbu Państwa w ramach programu Akcjonariat Obywatelski, Komisja Nadzoru Finansowego oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.