Reklama

Merco po roku 2014/2015: zarząd rekomenduje wypłatę dywidend w wysokości 16 mln zł

Grupa Mercor, należąca do grona liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, zakończyła rok obrotowy 2014/2015 (1.04.2014 - 31.03.2015) poprawą poziomu sprzedaży i wyniku netto.

Przy sprzedaży na poziomie 206,76 mln zł wobec 199,93 mln zł (wzrost o 3,4 proc.) zysk netto Grupy z podstawowej działalności (działalność kontynuowana), bez jednorazowych odpisów, wyniósł 13,1 mln zł wobec 8,3 mln zł rok wcześniej, co oznacza blisko 58-proc. wzrost. Zysk netto pomniejszony o jednorazowy odpis wynikający z przeszacowania wartości nieruchomości hiszpańskiej spółki Tecresa, wyniósł 10,0 mln zł (co oznacza blisko 21-proc. wzrost r/r).

Reklama

Zyski EBITDA i EBIT po roku 2014/2015, bez jednorazowych odpisów, wyniosły odpowiednio 22,9 mln zł wobec 20,4 mln zł rok wcześniej (co oznacza wzrost o 12 proc.) i 17,6 mln zł wobec 15,3 mln zł rok wcześniej (wzrost o 15 proc.). Zyski EBITDA i EBIT (pomniejszone o jednorazowy odpis) wyniosły odpowiednio 18,8 mln zł (spadek o blisko 8 proc. r/r) oraz 13,5 mln zł (spadek o blisko 12 proc. r/r).

Zysk netto z uwzględnieniem działalności zaniechanej (dokończenie i rozliczenie umów handlowych zawartych przed sprzedażą pionu oddzieleń przeciwpożarowych Grupie ASSA ABLOY w 2013 r.) wyniósł 8,7 mln zł wobec 13,8 mln zł rok wcześniej.

W roku 2014/2015 Grupa Mercor odnotowała 14-proc. dynamikę pozyskiwania nowych kontraktów - ich wartość wyniosła 210,7 mln zł wobec 184,8 mln zł rok wcześniej.

Zarząd Mercor SA podjął uchwałę w sprawie rekomendacji wypłaty dywidendy w wysokości 16 000 000 mln zł (1,02 zł na akcję), w tym 3 030 566,32 zł z zysku spółki Mercor SA za rok obrotowy 2014/2015 (zakończony 31 marca br.) oraz 12 969 433,68 zł z zysków zatrzymanych z poprzednich lat. Rada Nadzorcza Spółki pozytywnie zaopiniowała rekomendację zarządu.

W efekcie zbycia i zaniechania działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych Grupy Mercor, od 16 grudnia 2013 r. konsolidacji nie podlegają przychody i koszty dotyczące zbytej działalności (działalność zaniechana).

Grupa wypracowała wyższy, o blisko 15 proc., poziom sprzedaży na rynku polskim (wzrost do 110,0 mln zł z 95,9 mln zł). Łączna wartość sprzedaży Grupy na rynkach zagranicznych spadła o 7 proc. (spadek do 96,7 mln zł z 104,0 mln zł rok wcześniej), na co wpływ miały głównie: spadek sprzedaży na rynku ukraińskim i hiszpańskim oraz przesunięcie części realizacji eksportowych. Sprzedaż na rynku czeskim i słowackim w pierwszym, pełnym roku działalności nowo utworzonych spółek Mercor Czech Republic i Mercor Slovakia wzrosła o blisko 242 proc. i sięgnęła 11,9 mln zł (wobec 3,5 mln zł rok wcześniej).

Sprzedaż hiszpańskiej spółki Tecresa spadła o 9 proc. co jest związane z obniżeniem przychodów z eksportu z uwagi na przesunięcia decyzji zakupowych inwestorów, a także spadkiem sprzedaży systemów oddymiania w Hiszpanii.

Na rynku rosyjskim, na którym działa spółka Mercor-Proof, lider produkcji i sprzedaży systemów oddymiania w Rosji, Grupa odnotowała po roku 2014/2015 sprzedaż na zbliżonym poziomie (2-proc. wzrost) w wysokości 37,3 mln zł wobec 36,6 mln zł rok wcześniej i dobrą dynamikę pozyskiwania zleceń. Zgodnie z umową z ASSA ABLOY rosyjska spółka kontynuuje także dystrybucję produktów oddzieleń przeciwpożarowych.

Z kolei na rynku ukraińskim, gdzie w 2014 r. Grupa zawiesiła działalność produkcyjną, skala kosztów dostosowana została do ograniczonych przychodów. Ukraina stanowi niewielką część działalności Grupy i nie ma większego wpływu na wyniki dla całości biznesu.

NOWE ZLECENIA

Po sprzedaży pionu oddzieleń przeciwpożarowych Grupa Mercor kontynuuje działalność w ramach trzech pionów produktowych, którymi są: systemy oddymiania i odprowadzania ciepła, systemy wentylacji pożarowej oraz zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych.

Grupa odnotowała wysoką dynamikę pozyskiwania nowych kontraktów po trzech kwartałach 2014/2015 - ich wartość wyniosła 210,7 mln zł wobec 184,8 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej, co oznacza wzrost o 14 proc.

Przykładowe zamówienia pozyskane przez Grupę w roku 2014/2015:

" Synthos, Oświęcim; zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji

" Terminal Gazowy Świnoujście (LNG); zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji

" Centrum handlowe Sukcesja w Łodzi; systemy wentylacji pożarowej

" II linia Metra, Warszawa, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji (akustyka), systemy oddymiania i wentylacji pożarowej

" Lotnisko Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie; zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji

" International Convention Center, Algieria, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji

" Santo?a Palace, Madryt, Hiszpania; zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji

" Salon Mercedes w miejscowości Alleur, Belgia; systemy oddymiania

" Hala produkcyjna firmy Polytex, Niemcy; systemy oddymiania

" Tunel Sevine, Paryż, Francja, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji

Rok obrotowy 2014/2015 był to pierwszym pełnym rokiem działalności Grupy Mercor po sprzedaży działu oddzieleń przeciwpożarowych. Nasz zysk - bez jednorazowego odpisu - był o 58 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wynik ten wypracowaliśmy pomimo wielu niesprzyjających czynników, takich jak: niestabilna sytuacja na rynkach wschodnich, gdzie prowadzimy działalność czy wahania kursów walut. W związku z płynącymi z rynku sygnałami o poprawie sytuacji ekonomicznej spodziewamy się większej liczby inwestycji w 2015 r. - mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA.

Zgodnie z zapowiedziami chcemy podzielić się zyskiem z inwestorami. Intencją Zarządu jest przeznaczenie 16 milionów złotych na wypłatę dywidendy. Na 5 sierpnia 2015 r. zostało zwołane WZA, podczas którego akcjonariusze Spółki podejmą ostateczną decyzję. Stopa dywidendy na dzień publikacji raportu dotyczącego podjętej uchwały wynosi 9,95 proc. Naszą intencją jest pozostanie w gronie spółek dywidendowych także w kolejnych latach - dodaje Krzysztof Krempeć.

STRATEGIA GRUP

Y

Nadrzędnym celem Grupy Mercor jest ugruntowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacnianie swojej pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Plany strategiczne Grupy Mercor obejmują trzy podstawowe kierunki działań, które mają zapewnić Spółce wzrost sprzedaży i udziałów rynkowych. Są to:

" dalszy wzrost efektywności, głównie poprzez konsolidację wewnętrzną Grupy Mercor

i optymalizację procesów biznesowych:

" Usprawnienie zarządzania pionami produktowymi w ramach Grupy Mercor; konsolidacja wewnętrzna Grupy

" Wzrost jakości obsługi klientów - poprawa komunikacji z klientami

" Optymalizacja i wsparcie procesów biznesowych poprzez zakończenie wdrożenia nowej generacji zintegrowanego systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa klasy ERP (Microsoft Dynamics AX 2012)

" dalszy rozwój sprzedaży i pozyskiwanie nowych rynków zbytu

" Wzmocnienie pozycji na rynku krajowym

" Dalszy wzrost sprzedaży na rynkach macierzystych Grupy w Europie Środkowo-Wschodniej

" Kontynuacja ekspansji na strategicznych rynkach eksportowych

" Utrzymanie przez spółkę Tecresa sprzedaży na rynku hiszpańskim oraz dalszy rozwój sprzedaży na rynkach Afryki Północnej, Azji

i Ameryki Południowej

" Wzrost sprzedaży produktów z zakresu ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji

" Rozwój sprzedaży usług serwisowych

" Zwiększenie rozpoznawalności marki i produktów na rynku europejskim

" Wykorzystanie nowych dla Grupy technik sprzedaży

" wprowadzanie do oferty lepszych, wysokomarżowych produktów

w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

" Obecnie prace nad nowymi produktami i rozwiązaniami składają się na bazę ponad 20 projektów R&D

" Planowane, w tym roku obrotowym, zakończenie badań nad nowym produktem dofinansowanym ze środków unijnych

" Mercor SA w gronie spółek dywidendowych

" Realizacja długofalowego celu Mercor SA, pozostania w grupie spółek dywidendowych

- - - - - -

Mercor SA z siedzibą w Gdańsku istnieje od 1988 roku. Jest jednym z największych w Polsce podmiotów działających w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Tworzy grupę kapitałową, która na europejskim rynku należy do wiodących podmiotów w branży. Na ofertę firmy składają się: systemy wentylacji pożarowej, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych, systemy oddymiania, odprowadzania ciepła

i doświetleń dachowych. Imponującą listę realizacji Grupy Mercor tworzą m.in. obiekty takie jak Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Hotel Westin, Hotel Hilton, Narodowy Bank Polski, Biblioteka Narodowa, Poznańskie Centrum Finansowe, Galeria Kazimierz w Krakowie, Złote Tarasy, Zakłady Chemiczne Puławy, Zakłady Chemiczne Dwory, Zakłady Azotowe Puławy, Rondo 1, Domoteka, PKN Orlen Płock, Canal Plus Cyfrowa. Na rynku czeskim Grupa może pochwalić się takimi realizacjami jak: Narodowy Bank Czeski, hotele Four Seasons, Hilton, Le Palais, Marriott, SAS Radisson, sieci sklepów Hypernova, Kaufland, Tesco, a na rynku hiszpańskim do klientów spółki Tecresa zaliczają sie m.in. Ikea, Peugeot, Coca-Cola, Whirpool, Flex, Sanitas, Opel i wiele innych. Od lipca 2007 roku akcje Mercor SA są notowane na GPW.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: wypłaty | dywidenda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »