Reklama

MSP sprzedało 10 proc. PGE

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 10 proc. akcji PGE po cenie 21,30 zł za akcję. Łączna kwota transakcji wyniosła blisko 4 mld zł. Znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród polskich inwestorów - poinformował resort skarbu w piątkowym komunikacie.

"Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z 22 krajów, z 4 kontynentów" - napisano w komunikacie.

MSP podało, że w transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, a budowa księgi zakończyła się nadsubskrypcją.

Według resortu znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród inwestorów polskich, z których najistotniejszą grupę stanowiły Otwarte Fundusze Emerytalne. "Tak znaczący udział krajowego kapitału wskazuje na rosnące możliwości polskich rynków kapitałowych. Z kolei międzynarodowe zainteresowanie akcjami największej grupy energetycznej jest przykładem atrakcyjności polskiej gospodarki, a szczególnie sektora energetycznego" - napisano w komunikacie.

Reklama

"(...) Rekordem jest też wyjątkowo niskie dyskonto osiągnięte przez Skarb Państwa w transakcjach o podobnej formule. Dyskonto w odniesieniu do ceny zamknięcia z dnia poprzedzającego transakcję wyniosło 5,3 proc. i było jednym z najniższych dyskont osiągniętych przez Skarb Państwa w transakcjach w formule budowania przyspieszonej księgi popytu od czasu rozpoczęcia transformacji ustrojowej" - dodano.

18 października do obrotu wprowadzonych zostanie prawie 140 mln akcji PGE

18 października do obrotu na GPW wprowadzonych zostanie prawie 140 mln akcji PGE - podała giełda w komunikacie.

Do obrotu dopuszczonych zostało 73.241.482 akcje serii C i 66.452.245 akcji serii D.

Są to akcje pracownicze PGE, które stanowią około 7,5 proc. kapitału spółki. Papiery nie będą objęte lock-upem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »