Na GPW powstanie nowy indeks "Łukasiewicza"

1 kwietnia 2021 r. Giełda Papierów Wartościowych zacznie publikować nowy indeks giełdowy, skupiający spółki notowane na rynku regulowanym lub alternatywnym (NewConnect), które inwestują w prace badawczo-rozwojowe. Ich doborem zajmie się Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Celem stworzenia indeksu B+R jest pokazanie inwestorom, które spółki - już notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych - inwestują w innowacje i prowadzą prace badawczo rozwojowe. Poza aspektem czysto informacyjnym, "indeks Łukasiewicza" może przynieść szereg korzyści dla przedsiębiorstw, takich jak: większy popyt na akcje, przełożyć się na wzrost konkurencyjności, zwiększyć rozpoznawalność spółek, które inwestują w innowacyjność, nowoczesność i nowe technologie i przez to budują wartości dla akcjonariuszy.

- Dobrze jest, kiedy spółki są kojarzone z nowymi rozwiązaniami. To kwestia wizerunku, ale technologie pomagają też wygrywać globalny wyścig - mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Reklama

Bliżej innowacyjnych firm

W indeksie - na zasadach dobrowolności - znajdą się na początek wyłącznie te spółki, które spełnią dwa kryteria: są notowane na GPW i, co podkreśla Dardziński, współpracują z siecią.

- Wszystkie spółki będą miały jedną wagę w indeksie - zapowiada Marek Dietl, prezes GPW, ale podkreśla, że to rozwiązanie tylko na początek. Z czasem niewykluczone, że indeks będzie nabierać cech transakcyjnych, a to wymusi już wdrożenie nowych zasad, w tym określenia maksymalnego udziału jednej spółki w indeksie, by nie doprowadzić do sytuacji, że największe podmioty zdominują cały wskaźnik.

- Te podstawowe wartości jak płynność i kapitalizacja będziemy korygować o intensywność prowadzonych prac badawczo-rozwojowych - tłumaczy Dietl.

GPW i SBŁ podpisały już memorandum o współpracy. - Od 1 kwietnia będziemy publikować indeks i wyliczać jego wartość na zamknięciu każdej sesji - tłumaczy prezes giełdy. Zwraca też uwagę, że doborem spółek zajmie się sieć badawcza. - Mam nadzieję, że przynajmniej 20 spółek dołączy do indeksu. Chciałbym, żeby to były wszystkie notowane na giełdzie, które inwestują w B+R współpracując z siecią badawczą. Na GPW jest ich obecnie kilkadziesiąt - mówi Dietl. Pytany o to, kiedy indeks z promocyjnego mógłby stać się transakcyjnym, stwierdził, że "to zajmuje zwykle przynajmniej rok".

Prezes giełdy przypomina także, że giełda stale szuka nowych przestrzeni na rozwój. - Wprowadzenie "indeksu Łukasiewicza" grupującego najbardziej innowacyjne spółki na GPW wpisuje się w trendy zachodzące w gospodarce oraz na rynku kapitałowym. My również stawiamy na nowoczesne rozwiązania i technologie, a jedną z naszych najważniejszych innowacji jest nowa wersja kalkulatora indeksów giełdowych stosowanego przez GPW Benchmark. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli od II kwartału 2021 roku zwiększyć zakres usług "fabryki szytych na miarę" indeksów i wskaźników referencyjnych dla banków, towarzystw ubezpieczeniowych i towarzystw funduszy inwestycyjnych - mówi Dietl.

Wyzwania dla biznesu

Sieć Badawcza Łukasiewicza, udoskonaliła - zapewnia Dardziński - system wyzwań dla biznesu. Grupa naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przygotuje zgłoszony problem lub zmianę technologiczną. Bezpłatne wyzwanie może zgłosić każdy przedsiębiorca, który szuka nowych rozwiązań rozwojowych dla swojego biznesu. Może również przyjść z zdefiniowanym wcześniej problemem, by naukowcy i inżynierowie w SBŁ zaproponowali konkretne propozycje projektów lub usług w odpowiedzi na zgłoszone wyzwanie.

System działa od 19 listopada ub.r. - Do tej pory zaproponowaliśmy 400 rozwiązań, z czego 25 proc. przerodziło się w konkretne projekty. Wyzwania to przyjazny, prosty i efektywny sposób budowania zespołu projektowego do realizacji B+R - podkreśla Dardziński. Przypomina też, że ze wszystkich 205 wyzwań, które do sieci trafiły do tej pory, z biznesu było aż 120. Z czego 51 to konkretne zamówienie produktu lub usługi, a 69 - zlecenie prac B+R.

- My chcemy ten gen nowoczesności wzmocnić, oferując to co w Łukasiewiczu najcenniejsze - zespół ponad 4500 kreatywnych ludzi, którzy tworzą z pasją rozwiązania dla biznesu poszukującego innowacyjnych rozwiązań - podkreśla Dardziński.

Sieć badawcza rozwija również wykorzystując w tym celu środki własne projekty w czterech obszarach badawczych: zdrowie, transformacja cyfrowa, inteligenta mobilność, zrównoważona gospodarka i energia. Wśród nich są m.in. technologia odzysku ciepła odpadowego z procesów przemysłowych, inteligenta fabryka, elektrochemioterapia (ECT), czyli chemioterapia nowotworowa wspomagana elektroporacją odwracalną czy technologie leków generycznych zabezpieczających dostępność terapii chorób cywilizacyjnych.

- Łukasiewicz jest zdolny do odpowiedzi na właściwie każde wyzwanie. Jeśli nie znajdziemy kompetencji we własnych laboratoriach, zaprosimy do współpracy partnerów zewnętrznych, np. z uczelni wyższych czy innych instytutów. Chcielibyśmy być siecią otwartą, która łączy się z całym otoczeniem badawczym w Polsce - mówi Dardziński.

Zmiany w instytutach

Prezes SBŁ przypomniał, ze sieć podlega cały czas zmianom, które mają usprawnić sposób jej funkconowania. Dlatego instytuty zaczynają raportować wyniki w cyklu miesięcznym (wcześniej kwartalnie). Natomiast pytany o przychody z komercjalizacji w 2020 r. (za pierwsze trzy kwartały) stwierdził, że "chcielibyśmy, żeby były one wyższe". - Po analizie struktur przychodów instytutów - co najmniej 70 proc. z nich pochodzi z rynku. W niektórych wypadkach to jest do 90 proc., ale są one rzadziej powiązane z B+R albo komercjalizacją badań. Bardzo mocno stawiamy na to, żeby zwiększał się udział komercjalizacji w przychodach - mówi Dardziński.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sieć Badawcza Łukasiewicz | GWP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »