Na NewConnect są prawdziwe "miny"!

Rynek NewConnect jest jednym z najmłodszych i najdynamiczniej rozwijających się rynków alternatywnych w Europie. Swoją pozycje na rynku europejskim, warszawska platforma zawdzięcza intensywnemu rozwojowi, który przede wszystkim stymulowany jest liczbą debiutów.

NewConnect stanowi jedną z platform obrotu i finansowania spółek na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Segment ten przeznaczony jest dla przedsiębiorstw w różnych fazach rozwoju, charakteryzujących się wysokim potencjałem wzrostu, a za swój największy atut uznających innowacyjność. Pozyskanie przez spółkę kapitału z giełdy umożliwi wykorzystanie drzemiącego w niej potencjału związanego z innowacyjnością spółki, a tym samym przyczyni się do rozwoju i umocnienia pozycji konkurencyjnej.

60 debiutów

W okresie od stycznia do 23 września 2010 roku, na rynku NewConnect miało miejsce 60 debiutów. Dla porównania, na rynku głównym GPW we wskazanym okresie było 14 debiutów, natomiast na rynku CATALYST 36. W ostatnich trzech miesiącach (od lipca do 23 września 2010 r.) na NewConnect odnotowano w sumie 27 debiutów, jest to o 19 debiutów więcej niż w adekwatnym okresie rok wcześniej (dokładny rozkład poszczególnej liczby debiutów w zależności od miesiąca przedstawia wykres 1). Taki przyrost liczby spółek zainteresowanych pozyskiwaniem kapitału z giełdy może być doskonałym dowodem na dynamiczny rozwój rynku alternatywnego NewConnect w Polsce.

Reklama

Analizując debiuty w trzech ostatnich miesiącach 2010 roku pod względem rodzaju oferty, w znacznej mierze dominowały oferty prywatne. Wyjątek stanowiły spółka FON ECOLOGY, która wystąpiła z ofertą publiczną oraz INTERCAPITAL PROPERTY DEVELOPMENT ADSIC, która zadebiutowała bez oferty. Łączna wartość oferty w analizowanym okresie wyniosła 37 590 311 zł, rozkład wartości na poszczególne miesiące prezentuje wykres 2.

Wykres 1. Liczba debiutów na rynku NewConnect od lipca do 23 września w latach 2009 i 2010

Wykres 2. Wartość oferty spółek debiutujących na rynku NewConnect od lipca do 23 września 2010 r. (w PLN)

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NewConnect.

Z największą ofertą, wynoszącą 6 mln PLN, wystąpiła w miesiącu lipcu spółka GALVO, z ceną emisji na poziomie 4,00 zł. Z kolei z najniższą wartością oferty mieliśmy do czynienia we wrześniu w przypadku spółki MAGNIFICO, tj. 341 550 zł oraz z ceną emisji 1,05 zł.

Analizując nowe emisje na rynku NewConnect, w miesiącach od lipca do 23 września 2010 roku, miało miejsce 28 pierwszych notowań. Miesiąc lipiec charakteryzował się liczbą 11 nowych emisji, w sierpniu liczba ta spadła do wielkości 9, a z kolei we wrześniu 8 spółek zdecydowało się na wypuszczenie nowych akcji do obrotu rynkowego.

Wśród nowych emisji największą zmianą kursu odnotowała spółka AZTEC INTERNATIONAL ze wzrostem 249,63%, natomiast największy spadek kursu w analizowanych miesiącach odnotowała spółka INFINITY ze zmianą -72,73%.

Autor: Agnieszka Solecka, IPO.pl

OPINIA - Fundusze jeszcze niedawno omijały NewConnect szerokim łukiem

. Ale to się zmienia, i instytucje tego typu wreszcie inwestują w spółki z rynku alternatywnego. O ile spółki z NC są rzeczywiście tego warte - ocenia Paweł Puterko, prezes PROFESCAPITAL.

Tydzień temu prestiżowy fundusz Union Investmnet TFI nabył ponad 5 proc. akcji firmy ATON-HT. - Jeszcze rok czy dwa lata temu byłoby to nie do pomyślenia - uważa Paweł Puterko z PROFESCAPITAL. - Dla uznanych funduszy NewConnect oznaczał przekręty i nieuczciwość. Dziś fundusze wchodzą w spółki z NewConnect, ale pod jednym warunkiem: jeśli firmy prowadzą sensowny biznes.

A niestety, na tym rynku wiele spółek jest zupełnie niepoważnych, które mają w papierach emisyjnych wpisane zwyczajne bzdury - uważa Paweł Puterko.

- Fundusze niekoniecznie wchodzą do spółek, które mają rewelacyjne wyniki finansowe. Ważne jest, by firma miała pomysł na swój rozwój i proponowała ciekawe rozwiązania. ATON-HT jest z pewnością taką spółką. Z kolei fundusz Ipopema TFI inwestuje w spółkę Black Point. Ta firma jest atrakcyjna dla funduszy, ponieważ ma spore przychody i wypłaca dywidendę - dodaje prezes PROFESCAPITAL. NewConnect zaczynają też doceniać bardziej agresywnie działające fundusze typu venture capital. - Na NC na przykład chętnie inwestuje chociażby Enterprise Investors - dodaje Paweł Puterko.

Choć coraz więcej funduszy jest zainteresowanych rynkiem alternatywnym, nikt nie ma wątpliwości, że nieporównywalnie większe pieniądze są na głównym parkiecie.

- Ciężko mi sobie wyobrazić, by fundusze inwestycyjne zaczęły traktować z większą atencją firmy z NC niż te z głównego parkietu. Tam jest ciągle biznes największego kalibru i tak pewnie zostanie. Ale jestem przekonany, że niebawem pojawią się fundusze wyspecjalizowane w NewConnect - uważa Paweł Puterko. Kiedy mogłyby się pojawić takie fundusze? - Nie zdziwiłbym się, gdyby powstały za rok czy dwa - dodaje prezes PROFESCAPITAL.

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: firmy | fundusze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »