Na Wall Street spadki, rosną obawy o cięcie ratingu USA
Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne spadki, gdyż Kongres nie zdołał osiągnąć porozumienia w sprawie znaczącej redukcji deficytu budżetowego, co zwiększa ryzyko, że po raz drugi w ostatnim czasie obniżony zostanie rating USA.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 2,11 proc. do 11.547,23 pkt. Nasdaq stracił 1,92 proc. i wyniósł 2.523,14 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 1,86 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.192,99 pkt. "Rynki są ekstremalnie nerwowe, wszędzie" - mówi Jacques Porta, zarządzający Ofi Partimoine w Paryżu. "Uwaga skupia się na tym, co zrobią agencje ratingowe, jeśli w USA nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie cięć deficytu budżetowego.
- Mamy bardzo trudną sytuację - dodaje. Brak porozumienia w sprawie redukcji deficytu może doprowadzić do kolejnej obniżki ratingu kredytowego USA. Specjalny Komitet ds. Redukcji Deficytu miał wypracować porozumienie w sprawie sposobów zmniejszenia deficytu budżetowego w ciągu najbliższych dziesięciu lat o 1,2 bln dolarów.
Termin mija w środę, ale praktycznie upływa już w poniedziałek, bo porozumienie musi jeszcze zostać przesłane do sprawdzenia przez Kongresowe Biuro Budżetowe. Spadki dotknęły w poniedziałek nie tylko rynki akcji. Ceny ropy naftowej spadły do 98 dolarów za baryłkę, srebro potaniało o 5 proc., a złoto kosztuje poniżej 1700 dolarów za uncję.
W październiku wzrosła aktywność w amerykańskiej gospodarce, choć wzrost był mniejszy niż oczekiwano - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI (National Activity Index) z Chicago Fed, który uwzględnia 85 wskaźników ekonomicznych, wzrósł w październiku do minus 0,13 pkt z minus 0,20 pkt we wrześniu, po korekcie.
Analitycy oczekiwali wyniku plus 0,19 pkt. Wskaźnik ten uwzględnia m.in. dane o produkcji przemysłu podawane przez Fed, wskaźniki Departamentu Pracy o zatrudnieniu oraz dane ISM w przemyśle. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w październiku wzrosła do 4,97 mln w ujęciu rocznym - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). We wrześniu liczba ta wyniosła 4,90 mln, po korekcie. Analitycy z Wall Street spodziewali się spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym do 4,80 mln.
Ze spółek najmocniej, bo o blisko 100 proc. podrożały akcje Global Education & Tech Group na wieść, że firma zostanie przejęta przez Pearson. Mocno taniały firmy sektora finansów. Najmocniej z nich - po 3-4 proc. - straciły Citigroup i Morgan Stanley. Lekko drożały papiery banku inwestycyjnego Jefferies, chociaż jest on krytykowany za swoje nadmierne, zdaniem analityków, zaangażowanie na europejskim rynku długu.
Taniały akcje Wal-Mart, chociaż analitycy JPMorgan Chase podnieśli ich rekomendację. Ci sami analitycy obniżyli swoje zalecenie dla spółki Target. Około 5 proc. zniżkowały akcje Amazon, prawie 3 proc. stracił Intel. Ponad 4 proc. potaniały akcje Research in Motion, gdyż analitycy Credit Suisse obniżyli dla nich swoją cenę docelową z 20 do 30 dolarów.
Bez echa przeszła publikacja wyników kwartalnych przez Tyson Foods, chociaż spółka pokazała ostry spadek zysków rok do roku. W środę swoje wyniki za trzeci kwartał przedstawi m.in. Deere, a w czwartek giełdy w USA będą nieczynne z powodu Święta Dziękczynienia.