Reklama

Na Wall Street spadki, rynek obawia się eskalacji konfliktu na Ukrainie

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki po tym jak ryzyko eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą doprowadziło do odwrotu od ryzykownych aktywów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,94 proc., do 16.168,03 pkt., a S&P 500 zniżkował o 0,74 proc. i wyniósł 1.845,73 pkt. To była najgorsza sesja dla tych indeksów od miesiąca.

Reklama

Nasdaq Comp. spadł o 0,72 proc., do 4.277,30 pkt.

Rosyjski parlament zezwolił w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, po czym wojska rosyjskie przejęły pełną kontrolę na należącym do Ukrainy Krymie. W odpowiedzi władze Ukrainy ogłosiły mobilizację i postawiły wojska w stan najwyższej gotowości.

NATO potępiło w niedzielę militarne działania Rosji i wezwało do wycofania wojsk do baz. Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział, że uda się we wtorek do Kijowa, aby zademonstrować poparcie polityczne i ekonomiczne Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.

"Nie wiadomo na co zdecyduje się Rosja, a to powoduje nerwowość wśród inwestorów. W Rosji prezydent stara się rozszerzyć strefę politycznego wpływu swojego kraju. Potencjał Rosji może okazać się jednak zbyt słaby, aby prowadzić taką walkę. Jest jeszcze za wcześnie, aby prognozować, jak się zakończy obecny konflikt. Nie jestem zaskoczony, że rynki dzisiaj spadają" - ocenił Michael Morris, główny analityk ds. rynku akcji w Mitsubishi UFJ Asset Management.

Poziom niepewności geopolitycznej na świecie jest obecnie najwyższy od czasu ataku na World Trade Center z września 2001 r. - uważa Ian Bremmer, prezes Eurasia Group. Jego zdaniem obecnej pozycji Rosji wobec Ukrainy nie zmienią groźby sankcji gospodarczych.

"Poziom niepewności geopolitycznej obecnie jest najwyższy od września 2001 r. Wydarzenia na Ukrainie mają bardzo poważne implikacje dla stosunków pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi oraz Europą. Jednocześnie działania Rosji, pomimo sprzeciwu Zachodu, bardzo obniżają wiarygodność Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Sadzę, że napięcie będzie się utrzymywało przez długi czas, ponieważ Rosjanie nie zrezygnują z wytyczonego kursu" - ocenił Bremmer.

Z kolei analitycy Pimco są zdania, że dalsza eskalacja konfliktu na Ukrainie, gdyby miało do niej dojść, może doprowadzić do masowej ucieczki od ryzykownych aktywów na światowych rynkach i w konsekwencji może zaszkodzić ożywieniu w globalnej gospodarce.

Najlepszym rozwiązaniem konfliktu byłoby wynegocjowanie rozwiązania, które bilansowałoby terytorialną integralność Ukrainy z narodowymi interesami Rosji. Takie rozwiązanie zapewniałoby Rosji głos w regionie, szczególnie przy wyznaczaniu kursu politycznego na Ukrainie - uważa analityk Pimco Francesc Balcells.

"Drugi scenariusz zakłada, że konflikt uda się ograniczyć do Krymu. W tym wypadku początkowa wyprzedaż na rynkach może okazać się przesadzona, w efekcie pojawiłaby się okazja do zakupów. Wiele jednak zależy od tego na jak daleko idący kompromis gotowy będzie Zachód oraz Ukraina, aby spełnić oczekiwania Rosji. Chociaż taki scenariusz jest negatywny dla Ukrainy, to jednak ogranicza potencjał wzrostu ryzyka systemowego" - napisał Balcells.

"W trzecim scenariuszu Rosja decyduje się na inwazję wschodniej Ukrainy, co doprowadza do eskalacji konfliktu militarnego. Taki rozwój sytuacji wiązałby się z gwałtowną ucieczką od ryzykownych aktywów na światowych rynkach, potencjalnie powodując istotne dyslokacje na rynkach ryzykownych aktywów, w tym surowcowym, co zagrozić może delikatnemu ożywieniu światowej gospodarce" - dodał.

Dramatyczne wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że na drugi plan zeszły poniedziałkowe dane makroekonomiczne, w tym lepsze od oczekiwań odczyty wskaźników aktywności w amerykańskim przemyśle.

Jak wynika z końcowego wyliczenia, indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym wyniósł w lutym 57,1 pkt. wobec 53,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali w lutym wskaźnika na poziomie 56,7 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w lutym do 53,2 pkt. z 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,4 pkt.

Wydatki amerykańskich konsumentów w styczniu wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w grudniu wzrosły o 0,1 proc. mdm po korekcie. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. mdm, wobec braku zmian mdm w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,1 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,2 proc.

Dowiedz się więcej na temat: tym | giełdy | Wall Street

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »