Reklama

NBP zaczął inwestować rezerwy w akcje i kontrakty terminowe

- Narodowy Bank Polski zaczął inwestować w akcje poprzez kontrakty futures na główne indeksy – poinformowała wiceprezes NBP Marta Kightley.

- Robimy przegląd przegląd narzędzi, które stosujemy i w zeszłym roku zarząd NBP podjął decyzję o przyjęciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures. To kontakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim. To zostało wprowadzone w tym roku - powiedziała wiceprezes NBP Marta Knightley na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Wcześniej o tego typu inwestycje apelował członek RPP Eryk Łon. Na koniec czerwca 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 134,1 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 159,4 mld dolarów
d.e.

Reklama

OPINIA:

Nie znamy szczegółów ekspozycji NBP na rynek akcji, jednak wykorzystanie go tego celu kontraktów futures wydaje się w tym przypadku nietypowe i niezrozumiałe - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Mikołaj Raczyński, dyrektor działu zarządzania funduszami w Noble Funds TFI. 

- Co do zasady banki centralne rynków wschodzących posiadających własną walutę raczej starają się trzymać te rezerwy w instrumentach bardziej bezpiecznych, bądź mniej skorelowanych z czynnikami ryzyka koniunktury. W skrajnej sytuacji, gdy wydarzyłoby się coś nieprzewidzianego, te rezerwy są wtedy potrzebne, a jednocześnie będąc ulokowane w rynku akcji doświadczają spadku wartości wraz z przeceną na ryzykownych aktywach. Wydaje się, że na ten moment NBP ma większe priorytety niż inwestowanie na rynku futures - dodał.  

W środę w trakcie posiedzenia komisji sejmowej wiceprezes NBP Marta Kightley poinformowała, że w ramach zarządzania rezerwami walutowymi NBP przyjął w 2021 r. niewielką ekspozycję na giełdowe kontrakty futures na główne indeksy akcji amerykańskich i europejskich.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: NBP | rezerwy walutowe | bank centralny | kontrakty terminowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »