NBP: Zysk netto banków w VI wzrósł o 75,7 proc. rdr, w II kw. o 27,9 proc. rdr

Zysk netto sektora bankowego w czerwcu 2016 r. wyniósł 2,737 mld zł, co oznacza wzrost o 75,7 proc. rdr - podał Narodowy Bank Polski. W II kwartale zysk sektora wzrósł o 27,9 proc. rdr do 4,824 mld zł, zaś w I półroczu o 1,2 proc. rdr do 8,023 mln zł.

Wynik odsetkowy w pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku wyniósł 18,49 mld zł i był 8,6 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 5,26 mld zł i był o 5,9 proc. niższy rok do roku.

Koszty działania banków wzrosły w tym okresie o 13,2 proc. do 15,725 mld zł.

Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych wyniosły 3,412 mld zł i były o 1,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

- - - - -

Polska skorzysta na ewakuacji londyńskich banków

Międzynarodowe banki, które zdecydują się na przeniesienie swych central z Londynu na kontynentalną Europę najchętniej na nową siedzibę wybierać będą Frankfurt, a Polskę na nową lokalizację centrów usług wspólnych. Takie centra w Polsce zatrudniają już ponad 200 tys. pracowników, Brexit doprowadzi do ich jeszcze szybszego rozwoju.

Reklama

- Instytucje finansowe, a zwłaszcza banki zmieniać będą swój model finansowy, jeżeli Wielka Brytania zgodnie z wynikami referendum w praktyce przeprowadzi Brexit - mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, członek zarządu Magmillon. - Frankfurt już jest centrum finansowym kontynentalnej Europy i do tego miasta swoje centrale przeniesie najwięcej banków, my natomiast zyskamy wtedy poprzez rozwój centrów usług wspólnych. (marketnews24.pl)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | zysk | NBP | Bank Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »