Reklama

Nintendo Switch - ziemia obiecana dla polskich twórców gier?

Polska w branży elektronicznej rozrywki radzi sobie bardzo dobrze, nie łatwo jest jednak wybić się w świecie gier i zarobić na własnej produkcji. W odpowiedzi na to, rodzimi deweloperzy odkryli idealną niszę.

To autorskie produkcje i konwersje gier na konsolę Nintendo Switch, w kategorii urządzeń do grania wciąż niezawodną i bijącą rekordy popularności.

Nintendo Switch zadebiutowało w marcu ubiegłego roku, a rok po premierze firma może pochwalić się już około 20 milionami sprzedanych egzemplarzy. To rekordowy wynik, który można porównać choćby z Xbox One, który w ciągu pięciu lat od premiery sprzedał się w liczbie między 25 a 30 milionów egzemplarzy. Inni wielcy gracze na rynku nie mają swojej propozycji dla fanów przenośnego grania. Wychodzi więc na to, że - pomijając smartfony - Switch to monopolista.

Reklama

Urządzenie wciąż pozostaje na fali wznoszącej, zarówno wśród klientów, jak i twórców gier. Dochodzi do bezprecedensowych sytuacji, jak tej w Japonii, gdzie na rynku nadal brakuje konsol i są przeprowadzane specjalne losowania, w wyniku których szczęśliwcy mogą otrzymać przywilej zakupu wymarzonego sprzętu. Obserwując to nadzwyczajne zainteresowanie, polscy deweloperzy nie śpią. Wydali już około 40 produkcji na japońską konsolę, a blisko 50 kolejnych czeka na swoją premierę. Widząc ogromny potencjał w tej części rynku, spółka Ultimate Games razem z Forever Entertainment, największym wydawcą w Polsce, powołała osobną spółkę pod ten cel biznesowy. W planach obu firm jest podbicie rynku grami na Nintendo Switch.

Dziś na świecie jest ok. 700-800 gier na Switch. Po zawiązaniu nowej spółki planujemy wydać 5 tytułów w tym roku i ok. 30 w następnym - tak aby nasz udział w globalnym rynku gier na tę platformę był widoczny - zapowiada Mateusz Zawadzki, CEO Ultimate Games.

Ultimate Games portuje obecnie tytuł Fishing Universe Simulator, symulator wędkarstwa, który powinien być dostępny na Switch jeszcze we wrześniu 2018. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwsza gra wędkarska na tę platformę.

Prawie 20 milionów sprzedanych konsol Nintendo Switch sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjna platforma dla deweloperów. Wydaliśmy dotąd 14 gier na to urządzenie, stając się największym w Polsce wydawcą gier na Switcha. Dzięki współpracy z Ultimate Games planujemy w najbliższym czasie znacznie przyspieszyć tempo wydawanie kolejnych tytułów. Jestem przekonany, że licencje grupy PlayWay zostaną świetnie przyjęte na Switchu - ocenia Zbigniew Dębicki, Prezes Zarządu, Forever Entertainment SA

Jest zatem nisza, którą deweloperzy mogą łatwo zagospodarować. Do posiadaczy Switcha wystarczy dotrzeć grą zrobioną przez kilkuosobowy zespół, a nie taką, na którą trzeba wydać setki milionów. Łatwiej jest też zainteresować gracza produkcjami nie będącymi grami AAA. Rynek ten ciągle się rozwija, kwestią czasu jest, kiedy deweloperzy wykorzystają drzemiący w nim potencjał.

***

Ultimate Games S.A. (www.ultimate-games.com) prowadzi działalność na rynku gier wideo, specjalizując się w zakresie produkcji i dystrybucji gier na komputery stacjonarne oraz urządzenia mobilne. W 2016 r. Spółka pozyskała znaczącego inwestora PlayWay S.A., wiodącego producenta i wydawcę gier komputerowych, notowanego na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

mzb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »