Nowa instalacja w Gdańsku
Montaż 1100-tonowego pieca-reformera instalacji produkcji wodoru (HGU) rozpoczęła Grupa Lotos w gdańskiej rafinerii poinformował w środę rzecznik Grupy Marcin Zachowicz.
- Nowa instalacja będzie miała 3,5 razy większą zdolność produkcyjną niż podobna, obecnie eksploatowana instalacja w rafinerii w Gdańsku. Uruchomienie instalacji HGU, budowanej w ramach "Programu 10", planowane jest na wrzesień 2009 roku - powiedział.
Zdaniem dyrektora w Grupie Lotos do spraw Rozbudowy Rafinerii Zbigniewa Paszkowicza realizowany Program 10+ spowoduje między innymi wzrost zapotrzebowania Grupy na wodór.
Będziemy wykorzystywać ten gaz między innymi w procesach hydroodsiarczania i hydrokrakingu. Montowany właśnie piec-reformer, to w zasadzie reaktor rurowy, serce nowej instalacji, który pozwoli na wyprodukowanie z każdego z trzech projektowych wsadów: LPG, benzyna lekka lub gaz ziemny, 7 ton gazu wodorowego na godzinę, o prawie stuprocentowej czystości - wyjaśnił. Instalację HGU buduje firma Lurgi. Będzie to druga tego typu instalacja w rafinerii w Gdańsku. Do tej pory zamontowano już ponad 30 procent elementów konstrukcji pieca-reformera, głównie tak zwaną skrzynię radiacyjną pieca, w której docelowo będzie zamontowane 200 pionowych rur z katalizatorem. Nad skrzynią znajdować się będzie tak zwany penthouse, czyli zadaszona powierzchnia umożliwiająca dostęp do 75 palników, umieszczonych w "suficie" skrzyni radiacyjnej. Oprócz montażu elementów pieca i systemu odzysku ciepła bardzo zaawansowane są prace fundamentowe na całym obszarze placu budowy instalacji HGU.
"Program 10" to przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, zgodne z polityką polskiego rządu dla przemysłu naftowego oraz strategią Grupy Lotos do 2012 roku. Prace na placu budowy nowych instalacji technologicznych rozpoczęły się 9 sierpnia bieżącego roku. Wówczas zainaugurowano budowę instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS).
Po realizacji programu Grupa będzie w stanie wprowadzić na rynek znacznie więcej produktów pochodzących z własnego przerobu ropy. Produkcja oleju napędowego wzrośnie o około 3 miliony ton rocznie, benzyn o około 1 milion ton rocznie, a produktów ciężkich, jak asfalt, o około 500 tysięcy ton rocznie.