Nowa taryfa dla PGNiG w przyszłym tygodniu

- Nowa taryfa dla PGNiG zostanie zatwierdzona najpóźniej w przyszłym tygodniu - powiedział TVN CNBC Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

"Z dużą dozą pewności wydaje mi się, że będziemy zmierzać ku końcowi tego postępowania" - poinformował. Woszczyk zakłada, że nie będzie już potrzeby kierowania kolejnego wezwania do spółki. Zapytany o to, kiedy nowa taryfa zostanie zatwierdzona, odpowiedział: "Z ostrożności procesowej powiem, że najdalej w przyszłym tygodniu". "Jest bardzo wysoce prawdopodobne, że wejdzie ona w życie od 1 kwietnia" - poinformował.

Podwyżka jednocyfrowa?

Prezes powiedział, że podwyżka dla klientów indywidualnych będzie "raczej" jednocyfrowa.

Postępowanie trwa od końca października ubiegłego roku. Urząd informował wcześniej, że PGNiG chce wysokiego wzrostu cen gazu. W połowie grudnia na wezwanie prezesa URE firma złożyła korektę wniosku taryfowego i obniżyła swoje oczekiwania co do podwyżki cen gazu, nadal wnosiła jednak o dwucyfrowy wzrost.

Reklama

Woszczyk chciałby, by ta taryfa obowiązywała do końca roku, choć - jak dodał - nic nie stoi na przeszkodzie, by PGNiG wystąpiło z wnioskiem o kolejną zmianę cen. "Chciałbym, aby to postępowanie dla odbiorcy przemysłowego było ostatnim postępowaniem" - poinformował szef URE. W ocenie Urzędu Regulacji Energetyki pierwszym możliwym terminem uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych jest 1 stycznia 2013 roku.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

_ _ _ _ _

PGNiG liczy na Norwegię

PGNiG podtrzymuje, że rozpoczęcie przez spółkę wydobycia w Norwegii pod koniec II kw. jest niezagrożone - poinformował w rozmowie z PAP wiceprezes spółki Sławomir Hinc.

"Wydobycie w Norwegii rozpoczniemy pod koniec II kw. Nasza planowana półroczna produkcja do końca 2012 r. to 180 tys. ton ropy naftowej i ok. 200 mln metrów sześciennych gazu. Z informacji, które mamy wszystko wskazuje na to, że termin uruchomienia produkcji nie jest zagrożony" - powiedział Hinc. odał, że w Norwegii polska spółka startuje "standardowo we wszystkich rundach koncesyjnych". "Czy wystartujemy również w tym roku, to będzie zależało od obszarów, które zostaną zaoferowane przez norweski rząd" - stwierdził.

PGNiG Norway posiada ok. 12 proc. udziałów w projekcie Skarv. styczniu PGNiG poinformował, że norweska spółka zależna PGNiG Norway otrzymała, na mocy decyzji norweskiego Ministerstwa ds. Węglowodorów i Energii, udziały w trzech koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na jednej z przyznanych koncesji spółka będzie operatorem.

Inwestycje za 5 mld zł

Program inwestycyjny PGNiG w br., z wyłączeniem elektrociepłowni warszawskich, wynosi ok. 5 mld zł, spółka ma 2-3 miesiące ustalić szczegóły współpracy z PGE, Tauronem i KGHM przy poszukiwaniu gazu z łupków - powiedział PAP wiceprezes spółki Sławomir Hinc.

"Na dzisiaj korekt w planie inwestycyjnym nie przewidujemy. Realizujemy wszystkie zadania wcześniej rozpoczęte. Natomiast co do nowych zadań, to bardzo ostrożnie i uważnie podejmujemy decyzje" - dodał. styczniu wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba poinformował, że w związku z brakiem nowej taryfy spółka wstrzymuje nowe projekty inwestycyjne, by zachować płynność.

Hinc w rozmowie z PAP poinformował również, że spółka ma w ciągu 2-3 miesięcy ustalić warunki współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego z PGE, Tauronem i KGHM. "Mamy zapisany okres 2-3 miesięcy, w którym mamy wypracować model biznesowy przyszłej współpracy" - powiedział.

Pod koniec stycznia PGNiG podpisało trzy odrębne listy intencyjne z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM, dotyczące współpracy przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyki | taryfa | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »