Nowy instrument Erste Banku
Erste Bank może w przyszłości rozważyć kupno udziałów w rynku detalicznym w regionie, w tym w Polsce, jeśli nadarzy się okazja, jednak obecnie nie planuje żadnej akwizycji - powiedział na konferencji prasowej Franz Bichler, szef bankowości inwestycyjnej Erste Bank na Europę Środkowo-Wschodnią.
- Po dużych inwestycjach Erste w Rumunii w 2006 roku, gdzie grupa wydała ok. 3,5 mld euro nie planujemy większych ekspansji na rynku europejskim, ale jeśli będzie możliwość kupna udziałów w rynku w regionie czy w Polsce to będziemy to rozważać - powiedział Bichler.
Pytany o ewentualne zainteresowanie kupnem placówek tzw. mini-BPH Bichler odpowiedział, że:
- obecnie Erste nie planuje, ani nie pracuje nad żadną akwizycją.
Grzegorz Zawada, członek zarządu Erste Securities Polska, powiedział dziennikarzom po konferencji, że jego oddział pracuje obecnie nad kilkoma projektami IPO "średniej wielkości" i że pierwsza oferta publiczna może pojawić się na rynku w kwietniu.
- Będzie to firma z szerokopojętej branży handlowo-dystrybucyjnej - powiedział Zawada, ale nie chciał zdradzić więcej szczegółów.
Przedstawiciele Erste Banku poinformowali też na konferencji, że od 1 marca wprowadzają na warszawską giełdę nowy instrument - certyfikaty inwestycyjne oparte na indeksie giełdowym NTX (New Europe Blue Chip Index).
Pierwsza transza certyfikatów w Polsce wyniesie ok. 600.000 sztuk i będzie miała wartość 40-50 mln zł.
- Spodziewamy się, że cena odniesienia na 1 marca, gdy certyfikaty zostaną wprowadzone do obrotu wyniesie ok. 70 zł. Ostatnim dniem notowania będzie 27 lutego 2012 roku, bo 29 lutego certyfikat jest umarzany i wtedy są wypłacane świadczenia - - powiedział Marek Wardzyński, product manager Erste Securities Polska.
Certyfikaty te umożliwiają inwestowanie w akcje 30 największych spółek wchodzących w skład indeksu NTX i notowanych na najważniejszych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej z branż: bankowości (42 proc. udziału w indeksie), przemysłu paliwowego (16 proc.), telekomunikacji (14 proc.) i przedsiębiorstw użyteczności publicznej (9 proc.).
W indeksie największy udział mają spółki z Austrii (41 proc.), Polski (23 proc.), Węgier (15 proc.), Czech (13 proc.), Rumunii (5 proc.) i Słowenii (3 proc.).