Nowy odwiert Serinus Energy na Ukrainie przygotowywany do testów, z drugiego popłynął gaz

Odwiert poszukiwawczy Makiejewskoje-17 został orurowany do końcowej głębokości 3445 metrów i będzie obecnie przygotowywany do przetestowania i podłączenia. Z kolei podczas testów orurowanego odwiertu Olgowskoje-24, uzyskano przepływ gazu. Odwiert zostanie poddany stymulacji jeszcze w tym roku. Prace na Ukrainie postępują bez przestojów i zmian.

Odwiert poszukiwawczy Makiejewskoje-17 został orurowany do końcowej głębokości 3445 metrów i będzie obecnie przygotowywany do przetestowania i podłączenia. Z kolei podczas testów orurowanego odwiertu Olgowskoje-24, uzyskano przepływ gazu. Odwiert zostanie poddany stymulacji jeszcze w tym roku. Prace na Ukrainie postępują bez przestojów i zmian.

- Jestem bardzo zadowolony z efektów działań spółki od początku roku. Sukces odwiertu M-17, uruchomienie nowej stacji przetwórstwa gazu oraz zaplanowane na ten rok nowe odwierty i program stymulacji istniejących, dają dużą nadzieję na istotne zwiększenie produkcji. Wymierne efekty pozwalają nam oczekiwać niezmiennego tempa wzrostów. Śledzimy z uwagą sytuację na Ukrainie - nie wpływa ona na nasze działania i prace przebiegają bez zmian i bez zakłóceń - powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Sprawdź notowania spółki Serinus Energy na stronach INTERIA.PL

Odwiert Makiejewskoje-17

Celem odwiertu M-17 był gaz odkryty podczas prac przy odwiercie M-16 w piaskowcu strefy S6. Rejestry wykazały obecność w tej strefie warstwy gazu o grubości 9 metrów, potencjalnie opłacalnego do wydobycia, ze średnią porowatością na poziomie 15 proc. - a miejscami sięgającą 22 proc. Warstwa o grubości 2,5 metra, również o potencjale komercyjnym, znajduje się też w strefie S5.

Analizy wskazują, że istnieją kolejne dwie strefy, które należy poddać testom. Jedna z nich wykazała 22 metry piaskowca nasyconego gazem, natomiast w kolejnej prawdopodobnie mogą znajdować się węglowodory. Obie wymagają dodatkowych analiz i badań w celu weryfikacji potencjału.

Pole Makiejewskoje jest najbardziej produktywną koncesją Serinus (GPW: SEN) na Ukrainie. Wydobycie prowadzone jest z sześciu odwiertów produkcyjnych i wynosi 422 tys. m sześc. gazu dziennie (294 tys. m sześc. dziennie przypadające na 70 proc. udział Serinus). Pochodzi z niego ok. 48 proc. całkowitej ukraińskiej produkcji Spółki.

Odwiert Olgowskoje-24

Prace wiertnicze przy O-24 zostały zakończone w październiku, wówczas odkryto trzy potencjalne strefy zawierające węglowodory. Trzeci wykonany test wykazał przepływ gazu, jednak wymagający szczelinowania. Stymulacja tej strefy (R-30c) była już przeprowadzana z dobrym skutkiem w odwiertach O-4, O-5, O-6 i O-8.

Produkcja z pola Olgowskoje prowadzone jest obecnie z dziesięciu odwiertów i wynosi 382 tys. m sześc. gazu dziennie (269 tys. m sześc. gazu dziennie przypadające na 70 proc. udział Serinus).

Serinus planuje w tym roku wykonać dwa dodatkowe odwierty na obszarze koncesji Makiejewskoje oraz jeden na polu Olgowskoje.

- - - - - -

O Serinus Energy

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 13 koncesji na 3 kontynentach, m.in. na Ukrainie w Tunezji, Brunei i Rumunii. Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe).

W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponadpięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem spółki jest Kulczyk Investments SA - międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez polskiego przedsiębiorcę doktora Jana Kulczyka.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KOV | odwierty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »