Reklama

Oferta publiczna akcji CP Energia zakończona: Inwestorzy objęli niemal 32,5 mln akcji

Mimo trudnej sytuacji na rynkach finansowych i ceny emisyjnej (1 zł za akcję) powyżej bieżącej ceny giełdowej, inwestorzy objęli 64,91 proc. akcji nowej emisji CP Energia, tj. 32 455 057 sztuk z 50 000 000 oferowanych.

W ramach wykonania praw poboru inwestorzy złożyli 116 zapisów na 24 326 593 oferowanych akcji. W ramach zapisów dodatkowych złożono 12 zapisów na 5 325 akcji. Trzech inwestorów zapisało się na akcje, na które nie złożono zapisów podstawowych i dodatkowych. Objęli oni łącznie 8 123 139 akcji.

- Objęcie przez inwestorów blisko 65 proc. oferty mogę śmiało ocenić jako nasz wielki sukces. W czasie oferty na giełdzie panowały bardzo nieprzyjazne warunki, a cena giełdowa akcji Spółki spadła poniżej ceny emisyjnej. Mimo to inwestorzy, w tym nasi najwięksi akcjonariusze, wzięli udział w emisji nowych akcji. To dowód ich zaufania w rozwój Grupy, w realizację przedstawionej strategii i dobrych perspektyw, jakie stoją przed CP Energia. Dzięki pozyskanym z emisji środkom będziemy efektywnie zwiększać skalę działania i rozwijać się zarówno w segmencie dystrybucji gazu, jak i obrotu na rynku gazu i energii - mówi Mariusz Caliński, prezes CP Energia.

Reklama

Wartość przeprowadzonej emisji to 32 455 057 zł (brutto - bez uwzględnienia kosztów przeprowadzenia oferty). Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury dystrybucyjnej lub energetycznej dla gazu ziemnego lub LPG, rozwój działalności w zakresie obrotu energią elektryczną i gazem ziemnym oraz zwiększenie kapitału obrotowego.

CP Energia

CP Energia ("spółka", "grupa") to jeden z wiodących w Polsce dostawców gazu ziemnego spoza Grupy PGNiG. Oprócz dystrybucji i sprzedaży gazu ziemnego sieciowego i LNG poprzez własną infrastrukturę, Spółka rozwija działalność w zakresie zakupu gazu i energii elektrycznej na rynkach hurtowych oraz sprzedaży odbiorcom końcowym na zasadzie TPA. Spółka działa zarówno w obszarze tradycyjnych dostaw gazu (tzn. za pomocą systemu gazociągów), jak i dostaw gazu w postaci skroplonej - tzw. LNG (Liquefied Natural Gas), dodatkowym filarem działalności jest obrót gazem i energią. Grupa posiada ok. 470 km własnych gazociągów. W 11 lokalizacjach sieci gazociągowe przyłączone są do krajowego systemu gazowego. W przypadku własnych stacji regazyfikacyjnych LNG (18 lokalizacji), gaz po regazyfikacji doprowadzany jest do klientów końcowych za pomocą krótkich gazociągów lub małych sieci gazowych. Do gazociągów posiadanych przez Grupę CP Energia przyłączonych jest ok. 440 klientów instytucjonalnych oraz 2750 klientów indywidualnych. W kwietniu 2011 r. CP Energia połączyła się ze spółką KRI. W 2010 roku spółki z grupy CP Energia oraz KRI sprzedały łącznie ok. 69 mln m sześc. gazu, z czego niemal 27 mln m sześc. LNG i ponad 42 mln m sześc. gazu sieciowego. Z końcem września 2011 r. CP Energia opublikowała prognozy finansowe na lata 2011 i 2012. Osiągnięcie synergii kosztowych z połączenia CP Energia i KRI oraz dalsze zwiększanie sprzedaży pozwolą na istotną poprawę efektywności działania grupy - efekty te będą widoczne w wynikach CP Energia począwszy od 2012 r. O ile w 2011 r. wynik operacyjny grupy będzie kształtować się w okolicy zera, w 2012 r. prognozowane jest wypracowanie zysku na tym poziomie w wysokości 8,2 mln zł. Zysk EBITDA w 2011 r. ma wynieść 4,6 mln zł, a w 2012 r. 13,6 mln zł.

Opr. KM

Sprawdź bieżące notowania CPE na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: oferta | Akcji | energia | 000 | akcje | oferty | inwestorzy | akcja | ceny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »