Reklama

Orlen ogłasza "strategię wodorową". Wyda ponad 7 mld zł na inwestycje

Orlen ogłasza "Strategię wodorową". Koncern chce wydać na inwestycje związane z wodorem 7,4 mld zł do 2030 r. Planuje m.in. postawienie ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i budowę ok. 540 nowych mocy wytwórczych wodoru zero- i niskoemisyjnego.

Rada Nadzorcza Orlenu zatwierdziła 2 lutego "Strategię wodorową" grupy, która stanowi uzupełnienie strategii firmy do 2030 r. w tym konkretnym obszarze. Koncern chce rozwijać technologie wodorowe w różnych obszarach - transporcie, rafinerii i petrochemii, przemyśle i energetyce oraz w badaniach i rozwoju.

- Jesteśmy największym producentem wodoru, produkujemy ok. 360 tys. ton. Od trzech-czterech lat pracujemy nad wodorem - mówi Daniel Obajtek, prezes spółki. Dodał, że zmieniają się regulacje, a świat przyspiesza w zakresie neutralności klimatycznej. Również Polska powinna uwzględniać to w swoich działaniach. - Jeśli nie pójdziemy tą drogą, będziemy stawać się skansenem - informował.

Reklama

Orlen chce wytwarzać i dostarczać zero- i niskoemisyjny wodór jako paliwo alternatywne dla sektora transportu. Zamierza też być operatorem ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru zlokalizowanych na obszarze Europy Środkowej. Do 2030 r. ma powstać 57 takich stacji w Polsce, 26 w Czechach i 28 na Słowacji.

- Przyszłość rafinerii polega na spięciu działalności z przemysłem petrochemicznym. Trzeba zmniejszać produkcję tradycyjnego paliwa i zastępować je np. wodorem, bo tradycyjne paliwa będą częściowo przez inne, mniej emisyjne - ocenia Obajtek.

Dźwignia dekarbonizacji

W pierwszej fazie, do 2025 roku, skoncentruje się na rozwoju rynku B2B, kierując swoje usługi głównie dla komunikacji publicznej, która gwarantuje stałe wolumeny popytu. W dalszej kolejności będzie rozwijać partnerstwa, tworząc tzw. korytarze wodorowe dla transportu ciężarowego i dalekobieżnego, rozwijając ofertę B2C. Spółka zamierza też intensyfikować prace badawczo-rozwojowe w obszarze e-fuels dla transportu lotniczego i w dalszej perspektywie morskiego.

Wodór ma być główną dźwignią dekarbonizacji grupy w ramach segmentu rafinerii i petrochemii. Spółka skoncentruje się na redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru. W tym celu zrealizuje przed 2030 r. szereg projektów z zakresu wychwytywania, wykorzystania i magazynowania dwutlenku węgla w wybranych lokalizacjach.

Równolegle budować będzie nowe instalacje produkcji wodoru w oparciu o elektrolizę zasilaną OZE, powstawać będą też instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru.

Orlen chce też rozwijać działalność badawczo - rozwojową w zakresie wodoru. Grupa chce być partnerem pierwszego wyboru dla budowy gospodarki wodorowej w Europie Środkowej. Zamierza koncentrować się na tworzeniu i promowaniu partnerstw i ekosystemu wodorowego oraz budowie kompetencji wewnętrznych w całym łańcuchu wartości wodoru.

- Rozmawiamy też z Saudyjczykami, którzy mają doświadczenia związane z zielonym wodorem - tak prezes Orlenu odpowiedział na pytanie o rolę Lotosu w strategii wodorowej Orlenu. Saudi Aramco niedawno zostało partnerem Orlenu przy transakcji przejęcia Lotosu.

PKN planuje stać się istotnym dostawcą i odbiorcą wodoru nisko- i zeroemisyjnego w ramach Europejskiej Sieci Przesyłu Wodoru.

PKNORLEN

70,0600 -1,3400 -1,88% akt.: 20.05.2022, 17:51
  • Otwarcie 71,8000
  • Max 72,4000
  • Min 70,0600
  • Kurs odniesienia 71,4000
  • Suma wolumenu 1 043 110
  • Suma obrotów 73 925 931,70
  • Widełki dolne 64,6200
  • Widełki górne 78,9800
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY LOTOS

Ponad 7 mld zł na inwestycje

- Oszacowano, że realizacja działań zaplanowanych do 2030 roku w "Strategii wodorowej" będzie wymagała nakładów inwestycyjnych rzędu 7,4 mld zł - informuje spółka. Wśród inicjatyw, które zostaną podjęte, będzie budowa ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz w z niezbędną logistyką na obszarze Europy Środkowej.

Firma chce wybudować nowe moce wytwórcze wodoru zero- i niskoemisyjnego (ok. 540 MW), w tym z wykorzystaniem technologii elektrolizy wody zasilanej OZE oraz instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru.

W planach jest też budowa instalacji, które pozwolą zredukować emisje CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru z wykorzystaniem technologii wychwytywania, wykorzystania i magazynowania CO2.

Wszystko to pozwoli na produkcję nisko- i zeroemisyjnego wodoru w grupie w 2030 roku na poziomie ok. 50 proc. całego planowanego wolumenu produkcji wodoru, co przełoży się na uniknięcie ok. 1,6 mln ton emisji CO2 z produkcji wodoru rocznie.

Skala planowanych w "Strategii wodorowej" nakładów inwestycyjnych może zostać obniżona dzięki wykorzystaniu zewnętrznego finansowania, w tym bezzwrotnego, związanego z innowacjami i transformacją energetyczną. Prezes firmy zapowiada, że firma będzie się starać pozyskiwać środki unijne na ten cel.

Monika Borkowska, czu

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »