Orlen proponuje niższą dywidendę

Zarząd Orlenu zmniejszył poziom rekomendowanej dywidendy z zysku za 2019 rok z 3 zł do 1 zł. Tłumaczy, że wpływ na decyzję ma sytuacja na rynku finansowym i w sektorze paliwowo-energetycznym.

- W naszej polityce dywidendowej kierujemy się wskaźnikami makroekonomicznymi i perspektywami w odniesieniu do sytuacji rynkowej. Mamy stabilną sytuację finansową, ale musimy brać pod uwagę obecną sytuację gospodarczą związaną m.in. z pandemią koronawirusa i prognozy dotyczące sytuacji makroekonomicznej - mówi prezes Daniel Obajtek.

Informuje, że z punktu widzenia koncernu istotna jest perspektywa długoterminowa, dlatego grupa realizuje inwestycje i akwizycje. Niedawno firma przejęła Energę, w toku jest przejęcie Lotosu. - Dywersyfikujemy obszary naszej działalności, aby przynosić zyski akcjonariuszom w kolejnych latach. Po wnikliwej analizie sytuacji makroekonomicznej, zadecydowaliśmy o obniżeniu poziomu rekomendowanej dywidendy do 1 zł na akcję - informuje.

Reklama

Wypłata dywidendy zapisana jest w strategii spółki. Koncern zapewnia, że podtrzymuje te politykę.

Rok wcześniej spółka przeznaczyła na dywidendę 1,5 mld zł, czyli 3,5 zł na akcję. Zarówno w 2017, jak i w 2018 roku koncern wypłacał dywidendę w wysokości 3 zł na akcję.

Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za 2019 rok podejmie walne zgromadzenie.

Sytuacja rynkowa zmusza Orlen do odpisów

PKN Orlen w sprawozdaniu finansowym za I kw. 2020 r. dokona odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych i zapasów na kwotę 2,5 mld zł. O taką kwotę zmniejszy się kwartalny wynik EBITDA grupy. To efekt trudnej sytuacji branży w związku z gwałtownym spadkiem cen ropy.

W raporcie kwartalnym ujęte zostaną odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych w upstreamie na poziomie ok. 500 mln zł oraz zapasy grupy w wysokości ok. 2 mld zł.

Odpisy to zabieg o charakterze księgowym, bezgotówkowy. Spółka podkreśla, że pozostaje bez wpływu na bieżącą sytuację płynnościową firmy. - Podobnych odpisów dokonały w tym czasie największe spółki z branży paliwowo-energetycznej - informuje Orlen.

Koncern przywołuje podobne działania innych firm. Włoska spółka ENI dokonała odpisów aktualizujących wartość aktywów w tym okresie na poziomie 341 mln euro, w przypadku Shella było to 749 mln dol., a BP 1,15 mld dol.

Z kolei w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał 2020 roku Orlen przewiduje ujęcie odpisów aktualizujących wartość akcji grupy Orlen Lietuva oraz udziałów Grupy Orlen Upstream. W obu przypadkach PKN Orlen jest 100-proc. właścicielem. Kwota tej operacji została oszacowana na około 2 mld zł.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jeśli chodzi o wydobycie w Kanadzie, koncern zamierza się koncentrować na głównych aktywach zlokalizowanych w obszarach Kakwa i Ferrier, na których zaplanowano wiercenie i szczelinowanie nowych otworów horyzontalnych oraz rozbudowę infrastruktury. Obecnie rozważane są korekty dalszych planów inwestycyjnych. Spółka zapewnia, że zdecydowana większość wydobycia z posiadanych otworów jest nadal opłacalna i nie jest przewidziane wstrzymanie wydobycia na głównych obszarach działalności.

Skonsolidowane wyniki finansowe Orlenu zostaną opublikowane 6 maja 2020 r.

morb

PKNORLEN

65,2400 0,1800 0,28% akt.: 09.06.2023, 17:51
  • Otwarcie 65,2000
  • Max 66,6000
  • Min 64,9900
  • Kurs odniesienia 65,0600
  • Suma wolumenu 2 277 025
  • Suma obrotów 149 262 093,63
  • Widełki dolne 58,6800
  • Widełki górne 71,7200
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koncerny paliwowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »