Reklama

Orlen: rekordowe zyski pozwolą na kolejne inwestycje

Polski Koncern Naftowy Orlen wypracował w ubiegłym roku 131,6 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 10,2 mld zł zysku netto - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Dodano, że zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł 14,2 mld zł.

Jak podała spółka, w wypracowaniu rekordowych wyników największy wkład miały obszar petrochemii, energetyki i rafinerii, a 13 proc. zysku całego Koncernu było udziałem segmentu detalicznego w Polsce.

"Skutecznie realizujemy założenia strategii, rozwijając i jednocześnie wykorzystując potencjał całej Grupy Orlen. W połączeniu z efektywnym zarządzaniem przynosi to oczekiwane rezultaty. Rekordowe wyniki, które osiągnęliśmy w 2021 roku, to efekt naszej właściwej decyzji o dywersyfikacji działalności" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Reklama

"Konsekwentnie inwestujemy w nasz podstawowy biznes, jednocześnie mocno angażując się w rozwój nowych obszarów, a to przekłada się na konkretne korzyści. Mamy silne fundamenty finansowe i jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania. To przede wszystkim budowa zintegrowanego koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Wypracowany w minionym roku zysk przyczyni się do realizacji naszych kolejnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Będą one wzmacniać pozycję koncernu na międzynarodowym rynku, budując jego trwałą wartość dla akcjonariuszy i siłę polskiej gospodarki" - dodał prezes.

Co w wynikach?

Oczyszczona EBITDA LIFO grupy PKN Orlen w czwartym kwartale 2021 roku wyniosła 4,309 mld zł - podała spółka w prezentacji wynikowej. Konsensus PAP Biznes zakładał, że oczyszczona EBITDA LIFO wyniesie 4,303 mld zł. Rekordowy wynik pokazał segment rafineryjny, o 76 proc. poprawiła się EBITDA w petrochemii.

Wynik uwzględnia wycenę pozycji zabezpieczających na CO2 w wysokości 1,7 mld zł.

Zysk netto PKN Orlen wyniósł w czwartym kwartale 3,2 mld zł wobec konsensusu na poziomie 2,91 mld zł.

Przychody ze sprzedaży, pomimo spadku marż paliwowych na polskim rynku, wzrosły rdr o 76 proc. do 41,2 mld zł. Konsensus zakładał, że przychody sięgną 37,8 mld zł.

EBITDA raportowana wyniosła w czwartym kwartale 5,56 mld zł, a rynek spodziewał się, że sięgnie 5 mld zł.

W całym 2021 roku grupa Orlen osiągnęła oczyszczony wynik EBITDA LIFO na poziomie 14,2 mld zł(wzrost wobec 2020 o 5,8 mld zł), zysk netto w wysokości 10,2 mld zł (wyższy o 11,5 mld zł niż rok wcześniej), przychody na poziomie 131,6 mld zł (wyższe rdr o 53 proc.).

Sprzedaż w 2021 roku wyniosła 38,9 mt (wzrost o 2 proc.), z czego w czwartym kwartale sprzedaż sięgnęła 10,6 mt (wzrost rdr o 7 proc.).

PKN Orlen wygenerował w 2021 roku przepływy z działalności operacyjnej w wysokości 13,4 mld zł. Poziom zadłużenia netto zmniejszył się o blisko 1 mld zł i wyniósł na koniec roku 12,2 mld zł.

Na koniec czwartego kwartału 2021 roku wskaźnik dług netto/EBITDA grupy spadł do 0,61x wobec 0,69x na koniec trzeciego kwartału.

Nakłady inwestycyjne grupy Orlen w zeszłym roku wyniosły łącznie 9,9 mld zł. W 2022 roku mają one wynieść 15,2 mld zł.

"Rekordowe wyniki, które osiągnęliśmy w 2021 roku, to efekt naszej właściwej decyzji o dywersyfikacji działalności. Konsekwentnie inwestujemy w nasz podstawowy biznes, jednocześnie mocno angażując się w rozwój nowych obszarów, a to przekłada się na konkretne korzyści. Mamy silne fundamenty finansowe i jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania. To przede wszystkim budowa zintegrowanego koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Wypracowany w minionym roku zysk przyczyni się do realizacji naszych kolejnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjną energetykę" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym.

Rekordowy wynik w czwartym kwartale 2021 roku odnotował segment rafineryjny, którego EBITDA LIFO wzrosła do 2,1 mld zł. Taki wynik jest efektem: dodatniego wpływu makro (r/r) spowodowanego wyższym dyferencjałem Brent/Ural, wzrostu marż na lekkich i średnich destylatach, osłabienia złotego względem dolara oraz wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2.

W tym czasie koncern odnotował także wzrost wolumenów sprzedaży o 10 proc., w tym wyższą sprzedaż benzyny o 21 proc., oleju napędowego o 8 proc., JET o 110 proc. i ciężkiego oleju opałowego o 26 proc., przy niższej sprzedaży LPG o 8 proc. 

Przerób ropy w Grupie Orlen wyniósł 8,6 mt, co oznacza wzrost o 1,2 mt (r/r), w tym PKN Orlen osiągnął wyższy przerób ropy o 0,4 mt i uzysk paliw o 5 pp. Z kolei Orlen Unipetrol zanotował wzrost przerobu ropy o 0,2 mt i uzysku paliw o 3 pp (r/r). Natomiast w Orlen Lietuva przerób ropy wzrósł o 0,6 mt, a uzysk paliw poprawił się o 2 pp.

Sprzedaż wyniosła 6,8 mt, czyli o 10 proc. więcej, w tym: w Polsce o 6 proc., na Litwie o 16 proc., a w Czechach o 12 proc., m.in. dzięki poprawie sytuacji rynkowej i makroekonomicznej.

Segment petrochemiczny w ostatnim kwartale 2021 roku osiągnął 1,4 mld zł EBITDA LIFO, co oznacza wzrost o 76 proc. rdr. Wynik ten to rezultat wyższych marż petrochemicznych na olefinach, poliolefinach, PTA, PCW i nawozach oraz wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2. Sprzedaż wyniosła 1,3 mt i była niższa o 7 proc., w tym w Polsce mniej o 13 proc., głównie nawozów i PTA, co było spowodowane postojami remontowymi instalacji PTA i Reformingu V. Natomiast na Litwie sprzedaż wzrosła o 47 proc., a w Czechach o 3 proc. w wyniku poprawy paramentów operacyjnych instalacji PE3.

Segment energetyki osiągnął EBITDA na poziomie 248 mln zł, w zym 554 mln zł to wynik Grupy Energa (wzrost o 40 mln zł rdr). Na ten rezultat wpływ miał przede wszystkim wzrost cen gazu, a także węgla brunatnego w czeskim Unipetrolu oraz relacje cenowe pomiędzy zakupem a odsprzedażą energii w Grupie Energa, które częściowo skompensowały rozliczenia i wyceny kontraktów terminowych CO2.

W tym czasie Koncern dysponował 3,3 GWe zainstalowanej mocy elektrycznej i 6,1 GWt mocy cieplnej. Produkcja energii elektrycznej, która w ok. 60 proc. pochodziła ze źródeł zero- i niskoemisyjnych, wyniosła 3,2 TWh. Sprzedaż energii elektrycznej była na niewiele niższym poziomie w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrosła natomiast, w wyniku zwiększenia pracy zdalnej w Polsce, jej dystrybucja.

W czwartym kwartale segment detaliczny grupy Orlen wypracował 572 mln zł EBITDA, to wynik niższy o 25 proc. rdr. Wpływ na to miał spadek marż paliwowych na polskim rynku, przy wzroście na rynku czeskim i niemieckim oraz porównywalnym poziomie na rynku litewskim.

Koncern w Polsce i na Litwie odnotował natomiast wzrost marż pozapaliwowych, przy spadku w Niemczech i Czechach. O 9 proc. wyższa była sprzedaż, w tym w Polsce o 12 proc., w Czechach o 6 proc., a w Niemczech o 2 proc., przy niższej sprzedaży na Litwie o 3 proc.

Na koniec 2021 roku w sieci detalicznej Grupy Orlen funkcjonowało 2881 stacji paliw, co oznacza wzrost o 26, w tym w Polsce o 8, w Niemczech o 4, w Czechach o 5 i na Słowacji o 9, przy porównywalnej liczbie stacji na Litwie. Tym samym Koncern zwiększył swój udział w rynku czeskim i słowackim.

Segment wydobycia wypracował EBITDA na poziomie 185 mln zł, to wynik prawie 4-krotnie wyższy (r/r). Jest on odzwierciedleniem dodatniego wpływ makro w efekcie wzrostu notowań ropy, gazu i kondensatu gazowego oraz dodatniego wpływu transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne.

Średnie wydobycie wyniosło w Polsce 1 tys. boe/d i było na porównywalnym poziomie r/r, natomiast w Kanadzie, przy nieznacznym spadku, wynoszącym 0,3 tys. boe/d, osiągnęło 14,9 tys. boe/d.

W czwartym kwartale w Polsce w ramach zagospodarowania aktywów prowadzono prace w projekcie Edge oraz Płotki i Sieraków, realizowanych z PGNiG. Ponadto zakończono prace wiertnicze w projekcie Miocen i rozpoczęto wspólnie z PGNiG w projekcie Płotki. W ramach prac sejsmicznych zrealizowano prace interpretacyjne zdjęcia sejsmicznego Koczała-Miastko 3D (projekt Edge).

W Kanadzie, w projekcie Kakwa, zrealizowano wiercenie pierwszego otworu oraz rozpoczęto wiercenie następnego. Z kolei w projekcie Ferrier Koncern miał udział w wierceniu dwóch otworów i rozpoczął prace modernizacyjne, które pozwolą zwiększyć efektywność sczerpywania zasobów węglowodorów w południowej części obszaru.
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »