Orlen uruchomił nową farmę fotowoltaiczną na Warmii i Mazurach
PKN Orlen otworzył nową farmę fotowoltaiczną w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim. Jej moc to 65 MW, która docelowo ma wzrosnąć do 70 MW. Równolegle uruchomiono z pełną mocą farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce.
PKN Orlen otworzył nową farmy fotowoltaiczne w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim. Równolegle uruchomiono z pełną mocą farmę fotowoltaiczną PV Gryf w Przykonie w Wielkopolsce. Za budowę farm była odpowiedzialna Energa, czyli spółka-córka koncernu.
Farma w Wielbarku to inwestycja spółki Energa Wytwarzanie. PV Wielbark była jedną z największych znajdujących się budowie inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Realizacja trwała trzy lata, a koszt wyniósł 200 mln złotych.
- Moc instalacji to 65 MW. Do końca roku zwiększymy ją do 70 MW - podał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na otwarciu farmy w Wielbarku. Szacunkowo farma będzie mogła produkować rocznie ok. 62 GWh energii elektrycznej, co ma pozwolić zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych.
Łączna powierzchnia farmy PV Wielbark to ok. 119 ha. Jej realizacja wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę i użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Całość składać się będzie łącznie z niemal 150 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy jednostkowej od 330 do 530 W. Instalacje będą obsługiwane przez 337 inwerterów (falowników) - podaje Energa.
Farma w Przykonie, także uruchomiona w czwartek 27 kwietnia, ma moc 25 MW. Koszt tej inwestycji wyniósł 60 mln złotych.
Prezes Orlenu mówił także o dalszych ambicjach firmy.
- PKN Orlen odda w tym roku farmy wiatrowe o mocy 110 MW, w przyszłym to będzie 60 MW - podał Daniel Obajtek. Obecnie firma szykuje się do rozpoczęcia kolejnej inwestycji w farmę fotowoltaiczną.
Chodzi o PV Mitra. Energa Green Development, spółka z Grupy Orlen, już uzyskała komplet pozwoleń na budowę 65 MW mocy w ramach tej inwestycji. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę tego roku. Obecnie prowadzone jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę obiektu.
Farma Mitra powstaje także w miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim, na zrewitalizowanych terenach pokopalnianych. Jest obecnie największym realizowanym przez Energę projektem fotowoltaicznym. Według szacunków farma będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować energię, która jest w stanie zasilić ponad 30 tys. gospodarstw domowych.
Budowa nowych farm fotowoltaicznych była jedną z najistotniejszych dotychczasowych inwestycji w zieloną transformację.
- Nasza strategia 2030 zakłada bardzo duże procesy inwestycyjne, ok. 320 mln złotych. W tych projektach 120 mld zł, czyli 40 proc., będzie głównie przeznaczone na zielone inwestycje - mówił podczas konferencji prasowej prezes koncernu Daniel Obajtek.
Spółka ma także ambicje budowy sieci kilkudziesięciu modułowych reaktorów jądrowych SMR oraz inwestycji w energetykę wiatrową na morzu.