Reklama

Orzeł Biały publikuje wyniki finansowe za I półrocze 2011 r.

Orzeł Biały, spółka specjalizująca się w recyklingu zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, wypracowała w I półroczu 2011 r. 178,6 mln zł przychodów. To o 22,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto grupy wyniósł 13,1 mln zł. Przed rokiem było to 18,5 mln zł. Wolumen przerobionego i sprzedanego ołowiu wzrósł w I półroczu 2011 r. o 7,4 proc. do 23,9 tys. ton.

- I półrocze i II kwartał 2011 r. potwierdziły, że nadal mamy do czynienia z dobrą koniunkturą na rynku ołowiu i branży motoryzacyjnej, która jest kluczowym odbiorcą naszego produktu. Osiągnięte przez naszą spółkę przychody i wolumeny przerobionego ołowiu potwierdzają, że zapotrzebowanie na ten surowiec jest wciąż wysokie - tłumaczy Zbigniew Rybakiewicz, prezes zarządu Orzeł Biały.

- Priorytetem naszej firmy jest obecnie budowanie rynku i realizacja zamówień od klientów pod kątem planowanej inwestycji, która pozwoli nam na wprowadzenie na rynek nowych stopów ołowiu przy jednoczesnym skokowym wzroście mocy produkcyjnych. W związku z przestojami remontowymi, które miały miejsce w I połowie tego roku, a także rosnącym zapotrzebowaniem na nasz surowiec, w większym stopniu niż miało to miejsce w poprzednich latach, wykorzystaliśmy droższy ołów surowy zakupiony na rynku, które zastępuje złom akumulatorowy. W efekcie przy rosnącej sprzedaży odnotowaliśmy niższą rentowność - dodaje Rybakiewicz.

Reklama

W II kwartale 2011 roku Orzeł Biały przerobił i sprzedał 12,2 tys. ton ołowiu rafinowanego. Jest to wynik o 15,9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy spółka sprzedała 10,5 tys. ton tego metalu. W całym I półroczu Orzeł Biały przerobił i sprzedał 23,9 tys. ton ołowiu (wzrost o 7,4 proc. r/r).

Analizując wyniki Orła Białego za I półrocze 2011 r. należy uwzględnić przerwy remontowe, które wystąpiły w tym okresie na wydziale pieców. W I półroczu 2011 r. wystąpiły trzy przestoje pieców, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego zdarzył się postój tylko jednego pieca. Wysoki wolumen sprzedaży osiągnięty przy przestojach, to efekt wzrostu rafinacji droższego niż złom akumulatorowy, ołowiu surowego (zakupionego na zewnątrz).

W I półroczu tego roku spółka wykonała już wszystkie remonty pieców zaplanowane na ten rok, podczas gdy zazwyczaj są one równomiernie rozłożone pomiędzy kwartałami. Poza standardowymi i z góry planowanymi przestojami, dodatkowo w ostatnim kwartale spółka spodziewa się przestojów związanych ze wstawieniem do zakładu trzeciego pieca, co jest związane z programem inwestycyjnym spółki.

Do istotnych wydarzeń I półrocza 2011 r. należy zaliczyć także wpływ niższych cen na rynku ołowiu (London Metal Exchange) w II półroczu 2010. Ze względu na transakcje zabezpieczające zawierane na 6 miesięcy (hedging), Spółka odczuła spadek cen w I półroczu tego roku, do czego pośrednio przyczyniły się przestoje remontowe.

Spowodowały, że termin dostarczenia produktów do klientów i rozliczenie hedgingu tych partii rozminęły się. W efekcie na rezultaty spółki negatywny wpływ miał ujemny wynik z hedgingu, który zostanie jednak zrekompensowany w kolejnych okresach, gdy spółka przekaże partie produktów odpowiadające zakończonym operacjom hedgingowym.

- Takie zdarzenia miały już miejsce i wywarły wpływ na rentowność pojedynczych kwartałów. Analizując nasze wyniki w dłuższym okresie, np. rocznym są one jednak bez znaczenia, ponieważ bilansują się, kiedy produkt dostarczony jest do klienta, a pozycja zabezpieczająca zamykana - komentuje Rybakiewicz.

Na zmniejszenie wyniku operacyjnego w I półroczu miała wpływ również przyśpieszona amortyzacja w związku z wdrażanym procesem inwestycyjnym. Zmniejszenie wyniku z tego tytułu w stosunku do I półrocza 2010 to ok. 1 042 tys. zł

Plan inwestycyjny 2011-2013 coraz bliżej rozpoczęcia

Teraz Orzeł Biały realizuje szeroki program inwestycyjny na lata 2011-2013, w ramach którego zainwestuje łącznie ok. 63 mln zł netto. Realizacja programu inwestycyjnego pomoże w optymalizacji kosztów, poprawie wskaźników środowiskowych w wielu obszarach działalności spółki, a także przyczyni się do rozwoju kompetencji technologicznych i produktowych. Jego pierwsze efekty będą widoczne już od początku przyszłego roku, kiedy uruchomiony zostanie nowy piec, a do oferty wprowadzane będą stopniowo nowe stopy ołowiu.

Jednym z głównych celów programu jest utworzenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego (OBR) - modelowania i optymalizacji procesów technologicznych stopów metali nieżelaznych. Projekt ten będzie współfinansowany z dotacji unijnej w wysokości ok. 14,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki. Spółka oczekuje na podpisanie umowy z Ministerstwem Gospodarki. Orzeł Biały złożył także do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wniosek o preferencyjne dofinansowanie części programu inwestycyjnego.

Główne elementy projektu zakładają zakup linii badawczej do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, w skład której wchodzą m.in.: instalacja do przerobu złomu akumulatorowego, piec do wytopu ołowiu wraz z zespołem filtrów, trzy kotły rafinacyjne oraz budynek OBR z nowoczesnym zapleczem analitycznym i częścią socjalną. Obecnie prace na terenie inwestycji prowadzi Generalny Wykonawca - firma Bipromet.

Realizacja programu inwestycyjnego pozwoli spółce na prowadzenie badań nad stopami antymonowymi, wysoko antymonowymi, wapniowymi i srebrowymi, spełniającymi najwyższe światowe normy i wymagania. Poszerzenie oferty o nowe stopy pomoże w umocnieniu pozycji rynkowej Orła Białego oraz pozyskaniu nowych klientów zainteresowanych zakupem wysokiej jakości stopów.

Prowadzone działania przyczynią się również do rozwoju kompetencji technologicznych i produktowych, poprawy wskaźników środowiskowych w wielu obszarach działalności oraz pomogą w optymalizacji kosztów. Efektem programu inwestycyjnego będzie także wzrost wolumenu przerabianego ołowiu o około 13 tys. ton rocznie tj. około 25 proc. obecnego poziomu produkcji.

Sprawdź notowania spółki Orzeł Biały S.A.

Orzeł Biały jest na rynku obecny od 30 lat, choć początki jej działalności datowane są na połowę XIX wieku. Od 2007 r. akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Większościowym akcjonariuszem Orła Białego, posiadającym ponad 60 proc. akcji spółki, jest NEF Battery Holdings S.a.r.l. (wcześniejsza nazwa Desislava Investments S.a.r.l.) - członek grupy PineBridge New Europe Partners II L.P. NEP II jest funduszem private equity inwestującym w spółki mające siedzibę lub działające w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Londyńska Giełda Metali (LME) pod nazwą EAGLE 9997, zarejestrowała markę ołowiu wytwarzanego przez spółkę, co umożliwia firmie bezpośredni handel ołowiem na giełdzie w Londynie.

Po weryfikacji funkcjonującego w spółce Systemu Zarządzania Środowiskiem bazującego na Strategii Czystej Produkcji, Orzeł Biały został wpisany w 2004 roku do oficjalnego Rejestru Czystej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości. Spółka otrzymała również nagrodę Zielony Laur 2008, w uznaniu wybitnych osiągnięć w realizacji technologii ekologicznych, a w 2010 r. - tytuł Lidera Innowacji w konkursie pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. W rankingu Małych i Średnich Firm miesięcznika Home&Market spółka uplasowała się pod względem przychodów za 2009 r. na 9 - wśród 500 spółek - miejscu.

Opr. MM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »