Partnerstwo Publiczno-Prywatne: Będzie więcej inwestycji

- Najcenniejsza jest wiedza, która wynika z doświadczenia - tak uważa Jacek Terebus, wiceprezydent Płocka. Tak zaczyna opowiadać jak powstał pomysł władz samorządowych miasta na zorganizowanie w tym tygodniu Międzynarodowego Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).

- Najcenniejsza jest wiedza, która wynika z doświadczenia - tak uważa Jacek Terebus, wiceprezydent Płocka. Tak zaczyna opowiadać jak powstał pomysł władz samorządowych miasta na zorganizowanie w tym tygodniu Międzynarodowego Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).

Władze Płocka chcą, by było to spotkanie cykliczne. - Nie mam wątpliwości, że PPP stanie się niedługo powszechną i efektywną formułą prowadzenia inwestycji przez samorządy lokalne - dodaje Jacek Terebus. Miasto już zrealizowało jeden projekt, obecnie zastanawia się nad pięcioma kolejnymi. Wiceprezydent uważa, że PPP staje się instrumentem, który wkrótce będzie wykorzystywany na równi z innymi postępowaniami w trybie prawa zamówień publicznych.

Na Forum zaproszono samorządy, które prowadzą inwestycje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i te, które chcą się dowiedzieć jak to robić. Przyjadą też prywatni inwestorzy oraz samorządowcy z zagranicy (m.in. z Ukrainy). - Tematyka PPP jest nam bliska od kilkunastu lat, gdy powstał w Płocku CIFAL, pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, afiliowany ośrodek szkoleniowy dla władz i podmiotów lokalnych Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń - UNITAR. Teraz CIFAL działa w strukturze płockiego Urzędu Miasta. - Już pięć lat temu zorganizowaliśmy Targi PPP, które zgromadziły ponad 80 wystawców z Polski i zagranicy, a także reprezentantów sektora administracji publicznej i sektora prywatnego - relacjonuje wiceprezydent miasta.

Reklama

Choć projekty PPP można w Polsce realizować od prawie dekady to z dużą rezerwą podchodziły do nich i samorządy i prywatni inwestorzy. Pierwszą ustawę zgodnie wszyscy określili, jako zbyt szczegółową i nakładającą na kontrahentów za bardzo skomplikowane procedury. Kolejne rządy mówiły o konieczności upowszechnienia tego popularnego w świecie sposobu prowadzenia inwestycji, jednak praktyka była inna. W latach 2009 - 2016 samorządy ogłosiły ponad 460 postępowań na wybór partnera prywatnego lub koncesjonariusza, jednak zawarto tylko ponad 110 umów. Skuteczność wyniosła mniej niż 25 proc., jeszcze mniej projektów po podpisaniu umowy PPP pozyskało środki finansowe na realizację.

W tym roku Ministerstwo Rozwoju opracowało bazę projektów, które mogą zostać zrealizowane w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). W bazie znajduje się obecnie 158 projektów o łącznej wartości ok. 63 mld zł. Wśród projektów planowanych dominują sektory: sport i turystyka, efektywność energetyczna, usługi i infrastruktura transportowa, ochrona zdrowia oraz budynki użyteczności publicznej. Zdecydowaną większość projektów w tej grupie stanowią inwestycje i usługi o małej wartości (do 50 mln zł), jednak 13 projektów to projekty powyżej miliarda każdy. A latem rząd przyjął dokument pt. "Polityka w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego". Gabinet Beaty Szydło chce stworzyć takie warunki prawno-instytucjonalne by przyspieszyły inwestycje realizowane w formule PPP. Planuje, że do 2020 r. zawartych zostanie 100 nowych umów o wartości ok. 25 mld zł.

Wiceprezydent Terebus podkreśla, że wiedza i doświadczenie partnera prywatnego są bardzo przydatne dla samorządu lokalnego. - Nawet NIK w jednym z wniosków pokontrolnych napisała, że samorządy nie umieją przeprowadzać efektywnej termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Tak powstał pomysł, by inwestycję w Płocku zrealizować właśnie w ramach PPP - tłumaczy samorządowiec. - Teraz na warsztatach w Płocku spotkają się samorządowcy, prawnicy i prywatni inwestorzy - dodaje.

W kwietniu tego na podstawie umowy PPP spółka Siemens przeprowadziła energetyczną modernizację 24 budynków użyteczności publicznej (żłobków, przedszkoli, szkół). Koszt inwestycji wyniósł 33 mln zł. Umowa, którą Urząd Miasta Płocka zawarł ze spółką Siemens w 2015 r. zakłada, że wszystkie nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100-proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem. Te mają wynieść od 34 do 40 proc. Samorząd Płocka zastanawia się nad pięcioma kolejnymi projektami PPP, w tym termomodernizacji ok. 40 kolejnych obiektów, budową aqua parku, budową dwóch obiektów sportowych oraz kolumbarium.

Do udziału w Forum zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Zamówień Publicznych i Związku Miast Polskich.

Ministerstwo Rozwoju od 2016 r. koordynuje projekt "Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji pracowników administracji publicznej dotyczących PPP, w tym poprzez szkolenia, warsztaty, misje studyjne i debaty. Partnerami projektu są m.in. Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich, Konfederacja Lewiatan, jako organizacja zrzeszająca pracodawców, oraz Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, jako organizacja pozarządowa.

aft

Interia jest partnerem konferencji Międzynarodowe Forum PPP, która odbędzie się 29-30. listopada w Płocku (http://plockppp.eu/pl/konferencjappp/)

PLANY RZĄDU

Rada Ministrów przyjęła 26 lipca "Politykę Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego". To pogłębiona diagnoza rynku i zapisane działania na rzecz rozwoju PPP do 2020 roku: " wprowadzenie niezbędnych zmian prawnych przyjaznych dla rozwoju PPP; " monitoring listy zamierzeń inwestycyjnych PPP oraz podpisanych umów PPP; " upowszechnianie wiedzy na temat PPP poprzez prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych; " opracowanie wytycznych dla projektów PPP, jak również wzorów umów i dobrych praktyk w zakresie inwestycji PPP; " zapewnienie na większą skalę kompleksowego, bezpłatnego doradztwa wybranym projektom PPP; " dobrowolne opiniowanie przez MR projektów planowanych do realizacji w formule PPP, w celu potwierdzenia gotowości i zasadności wykorzystania PPP; " wdrożenie obligatoryjnej opinii nt. formuły realizacji projektów planowanych do finansowania w kwocie powyżej 300 mln zł z budżetu państwa (tzw. "test PPP"); " identyfikacja zapotrzebowania rynku i ewentualne wdrożenie systemu gwarancji i poręczeń dla sektora publicznego i prywatnego oraz innych możliwych instrumentów finansowych zmniejszających koszty przygotowania i realizacji projektów PPP; " opracowanie i wdrożenie, tam gdzie to wskazane sektorowych/regionalnych strategii rozwoju PPP. Do końca 2020 r.: " powinno zostać zawartych 100 nowych umów PPP; " wartość inwestycji realizowanych w tej formule powinna wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym; " 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy; " 40 proc. wszystkich postępowań - rządowych i samorządowych ma zakończyć się sukcesem, tj. podpisaniem umowy PPP. Dokument znajduje się

Załączniki

Dokument.pdf
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prywatne | partnerstwo | Partnerstwo Publiczno-Prywatne | Płock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »