Reklama

Patentus - przychody przekroczą 100 mln zł

Patentus S.A. w pierwszym półroczu 2011 roku zanotował 42 044 tys. zł przychodów ze sprzedaży. To o ponad 29 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Grupa Kapitałowa Patentus S.A., producent maszyn, urządzeń górniczych oraz konstrukcji stalowych, po raz pierwszy opublikował skonsolidowane wynik finansowe za pierwsze półrocze 2011 roku. W czerwcu br. Spółka utworzyła w Stalowej Woli podmiot zależny - Patentus Strefa S.A.

Reklama

W pierwszych sześciu miesiącach br. Grupa Kapitałowa osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie 42 044 tys. zł, czyli o ponad 29 proc. więcej niż w pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego roku. Zysk brutto osiągnął wartość 4.487 tys. zł i jest niższy od zeszłorocznego (5.167 tys. zł). Z kolei zysk netto został wypracowany na poziomie 3.656 tys. zł, wobec 4,136 tys. zł uzyskanych w I półroczu 2010 roku.

"Zysk z pierwszego półrocza jest lepszy niż pierwotnie zakładaliśmy. Zeszły rok charakteryzował się dużym zapotrzebowaniem na części. Sprzedaż podzespołów generuje znacznie wyższe marże aniżeli maszyny, co bezpośrednio przekłada się na większe zyski. Szacujemy, iż przyszły rok będzie podobny do obecnego" - uważa Józef Duda, Prezes Zarządu Patentus S.A.

"Należy również pamiętać, iż Spółka poniosła koszty związane z utworzeniem podmiotu zależnego - Patentus Strefa S.A. Od dawna przyglądaliśmy się kilku podmiotom pod kątem przyszłych akwizycji. Uznaliśmy jednak, iż założenie nowej Spółki - z punktu widzenia prowadzonej przez nas działalności - będzie bardziej opłacalne ekonomicznie niż zakup istniejącej, często zadłużonej firmy. Spodziewamy się, że do końca tego roku wygeneruje przychody o wartości 6 milionów złotych i zysk netto rzędu 400-500 tys. złotych" - dodaje Józef Duda.

Strefa

Utworzona w kwietniu br. Patentus Strefa S.A. działa w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Działalność produkcyjną realizuje w obiektach dawnego HSW - Zakładu Zespołów Mechanicznych w Stalowej Woli. Nieruchomość, której wartość rynkową oszacowano na 8 mln zł, została nabyta od Syndyka za 2 816 tys. zł. Kapitał zakładowy Spółki aktualnie wynosi 2 mln zł i jest opłacony gotówką.

Ożywienie w branży

Ze względu na duże zapotrzebowanie na węgiel, kopalnie odnotowują znaczące zyski, które w dużej mierze przeznaczają na modernizację i rozbudowę posiadanego parku maszynowego.

"Obserwujemy duże zainteresowanie maszynami górniczymi produkowanymi przez naszą firmę. Aktualnie portfel zamówień Spółki kształtuje się na poziomie 30 milionów złotych i jest o około 20 procent wyższy od zanotowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ponadto startujemy w wielu przetargach samodzielnie oraz czasami w konsorcjum z innymi podmiotami. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach odnotujemy wzrost dynamiki przychodów. Według naszych szacunków, już w przyszłym roku Grupa Kapitałowa powinna generować roczne przychody na poziomie ponad 100 milionów złotych" - przekonuje Józef Duda.

Prognozy

Patentus, producent maszyn i urządzeń górniczych oraz konstrukcji stalowych, spodziewa się, że w 2012 roku przychody grupy przekroczą poziom 100 mln zł. Obecny portfel zamówień firmy ma wartość 30 mln zł i jest ok. 20 proc. wyższy niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Finalizacja budowy laboratorium

Do końca października br. Patentus S.A. ukończy budowę i wyposaży w urządzenia laboratorium kontrolno-pomiarowe, które wykorzystywane będzie min. przy produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu górniczego, a w przyszłości także innych branż. Nowa jednostka będzie świadczyć usługi na potrzeby własnej spółki oraz firm zewnętrznych. Wartość inwestycji przekroczy 1,5 mln zł.

PELNE NOTOWANIE

Patentus S.A. Patentus zajmuje się m.in. produkcją specjalistycznych urządzeń dla górnictwa, remontami maszyn i urządzeń górniczych, produkcją urządzeń w oparciu o własne rozwiązania techniczne, handlem wyrobami hutniczymi, wykonawstwem konstrukcji stalowych i obrotem wierzytelnościami spółek węglowych.

Opr. MZB

Dowiedz się więcej na temat: przychód | 100 | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »