PBK zwolni 1000 osób

Do końca roku PBK planuje zwolnić ok. 1 tys. osób (z 7,9 tys. obecnie zatrudnionych). Według banku, nie jest to związane z fuzją z BPH.

Do końca roku PBK planuje zwolnić ok. 1 tys. osób (z 7,9 tys. obecnie zatrudnionych). Według banku, nie jest to związane z fuzją z BPH.

W komunikacie bank wyjaśnił, że decyzja o zwolnieniu pracowników wynika z konieczności przeprowadzenia zmian organizacyjnych, które mają podnieść efektywność działania, zarządzania oraz konkurencyjność - Zwolnienia te nie mają nic wspólnego z fuzją. Są związane ze zmianami w banku, które następują wraz z wdrożeniem scentralizowanego systemu informatycznego - powiedział PARKIETOWI Marek Kłuciński, rzecznik PBK. Wyjaśnił on, że wiele funkcji, m.in. księgowych, zarządzania gotówką, administracyjnych, kadrowych będzie obsługiwanych w centrali banku. W związku z tym zwolnienia w przeważającej mierze będą dotyczyły osób zatrudnionych w oddziałach PBK.

Reklama

Na razie bank nie ujawnił, ile będą kosztować odprawy i odszkodowania wypłacane pracownikom. Na ten temat toczą się obecnie rozmowy zarządu ze związkami zawodowymi. Bank zapewnia, że chce złagodzić skutki zwolnień i wypłacić dodatkowe odszkodowania za zwolnienie. Ich wysokość ma być uzależniona od stażu pracy w PBK, niezależnie od przysługujących na podstawie obowiązujących przepisów odpraw pieniężnych.

Według M. Kłucińskiego, dopiero po połączeniu prawnym PBK i BPH zarząd nowego banku może podjąć decyzje o ewentualnych dalszych zwolnieniach. Po fuzji można się spodziewać odchudzenia central oraz racjonalizacji sieci placówek bankowych.

Zatrudnienie zmniejsza również BPH. W marcu bank poinformował, że do końca roku planuje zwolnić 1200 osób. I w tym przypadku przedstawiciele spółki podali, że redukcja nie ma nic wspólnego z planowaną fuzją. Spółka zgodziła się wypłacić odszkodowania, które w przypadku pracowników o najdłuższym stażu mogą być równe kilkunastumiesięcznym wynagrodzeniom. Na koniec I półrocza BPH zatrudniał 6,3 tys. osób, co w porównaniu z I półroczem 2000 r. oznacza spadek o 4,5%.

Do sfinalizowania połączenia PBK i BPH pod względem prawnym brakuje obecnie decyzji WZA, które zostały zwołane na wrzesień. Najważniejsze parametry fuzji zostały już zaproponowane przez zarządy obu banków. Ustaliły one, że akcjonariusze PBK za dwie akcje banku dostaną jeden walor BPH. Na początku sierpnia biegli wyznaczeni przez sąd do zbadania planu połączenia stwierdzili, że parytet wymiany akcji został ustalony należycie. Wcześniej analitycy i inwestorzy oceniali, że warunki fuzji zostały ustalone na poziomie, który jest sprawiedliwy dla akcjonariuszy mniejszościowych.

Po fuzji inwestor strategiczny Bank Austria będzie kontrolował 71,3% kapitału akcyjnego połączonego banku. W styczniu 2001 r. akcje i GDR-y nowego banku zostaną wprowadzone do obrotu giełdowego.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | odszkodowania | zwolniony | 1000 | zwolnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »