PGE stara się o kolejny obszar pod budowę morskich wiatraków
PGE i Ørsted wnioskują o obszar sąsiadujący bezpośrednio z MFW Baltica pod kolejną farmę wiatrową na Bałtyku. Wniosek w tej sprawie został złożony do resortu infrastruktury 23 lutego 2022 roku.
- Lokalizacja, o którą zabiegamy, uzupełnia obszar przeznaczony pod Morską Farmę Wiatrową Baltica, największą taką elektrownię budowaną na polskiej części Morza Bałtyckiego. W perspektywie najbliższych pięciu lat oddamy do użytku etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Pozyskanie pozwolenia na obszar o powierzchni ok. 17 km kw. umożliwi osiągnięcie efektu synergii z projektem Baltica 2 i zagwarantuje nam maksymalizację wykorzystania tej części Bałtyku, a docelowo zapewni wzrost produkcji zielonej energii elektrycznej - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Jak dodaje Rasmus Errboe, wiceprezes Ørsted w regionie Europy kontynentalnej, obszar ten jest niewielki, ale z punktu widzenia PGE i Ørstedu dobrze zlokalizowany. Znajduje się około 32 km od brzegu.
Uruchomienie pierwszego etapu projektu Baltica 3 o mocy około 1045 MW, jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2, o mocy około 1500 MW, ma być oddany do 2027 roku. Oba etapy posiadają decyzje lokalizacyjne, pozwolenia środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, otrzymały też prawo do kontraktu różnicowego.
W 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, będą również pracować nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
W polskiej części Morza Bałtyckiego obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których PGE i Ørsted oraz inne podmioty starają się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp. Są wśród nich obszary o różnym potencjale, od najmniejszego o powierzchni 17 km kw., o który starają się aktualnie PGE i Ørsted na rzecz rozbudowy MFW Baltica, do największych obejmujących powierzchnię nawet 150 km kw.
morb
Zobacz również: