PGNiG dąży do zrównania cen gazu
Poniższy wykres przedstawia zestawienie cen gazu ziemnego w Polsce (taryfa PGNiG) z cenami w USA (Henry Hub, ceny spot). W latach 2002 . 2005 cena gazu w USA była wyższa niż cena gazu w Polsce, umożliwiało to eksport produktów chemicznych (nawozy azotowe, amoniak, melamina) na rynek amerykański.
Od początku 2006 roku ta sytuacja zaczęła się odwracać, ceny gazu w Polsce (w wyniku kolejnych podwyżek) rosły, natomiast w USA spadły. średnia cena gazu w USA w drugiej połowie 2006 roku wynosiła w przeliczeniu 683 zł/1000m3, podczas, gdy w Polsce była to stała cena poziomie 709 zł/ 1000m3. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie konkurencyjności polskich zakładów chemicznych: Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police.
Nie będą one mogły sprzedawać swoich produktów na rynku amerykańskim, co więcej grozi im napływ produktów chemicznych z USA na ich inne rynki zbytu. Pozycja konkurencyjna tych spółek może się pogorszyć także na rynku europejskim. Obecnie cena gazu w Polsce (ok. 260 USD/1000 m3) jest niższa niż cena gazu w Europie zachodniej (ok. 300 USD/ 1000 m3).
PGNiG dąży jednak do zrównania cen gazu w Polsce i Europie Zachodniej, i naszym zdaniem, wcześniej lub później uda mu się to osiągnąć. (L. Zalewski)