PGNiG sprowadza coraz więcej LNG. Po dziewięciu miesiącach dostawy wzrosły o 60 proc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN, GPW) od lipca do września odebrało poprzez terminal LNG w Świnoujściu czternaście ładunków gazu skroplonego. Dodatkowe trzy grupa sprowadziła poprzez terminal w litewskiej Kłajpedzie.

- Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

Ostatnia dostawa w trzecim kwartale tego roku, zrealizowana pod koniec września, pochodziła z Kataru. Na podstawie umowy z firmą Qatargas, do Świnoujścia dopłynął ładunek 120 mln m sześc. gazu. W okresie lipiec-wrzesień najwięcej dostaw przypłynęło jednak ze Stanów Zjednoczonych. Większość surowca zakupionego z tego kierunku pochodziła z transakcji na rynku spot.

Reklama

Łącznie, w trzecim kwartale PGNiG odebrało w Świnoujściu ok. 1,4 mld m sześc. gazu ziemnego.

Współpraca z Litwą przynosi efekty

Uzupełnieniem dostaw do Świnoujścia jest import skroplonego gazu ziemnego przez terminal w litewskiej Kłajpedzie. PGNiG zaczęło korzystać z tamtejszej instalacji w maju 2022 r. Dotychczas spółka odebrała sześć ładunków o łącznym wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. W samym trzecim kwartale firma zrealizowała przez litewski terminal trzy dostawy.

Pod koniec września PGNiG uzyskało w Kłajpedzie przydział mocy regazyfikacyjnych na lata 2023-2032. Rezerwacja umożliwi spółce odbiór ładunków LNG o wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. (po regazyfikacji) rocznie. Sprowadzony w ten sposób gaz może być przesłany do Polski poprzez uruchomiony w maju tego roku gazociąg Polska-Litwa.

Wolumen dostaw mocno wzrósł

Od początku tego roku grupa odebrała 46 ładunków o wolumenie ok. 51,9 TWh, co odpowiada ok. 4,5 mld m sześc. surowca po regazyfikacji, z czego do Świnoujścia trafiło 40 dostaw. Rok wcześniej w tym samym okresie PGNiG odebrał 26 ładunków o wolumenie 32 TWh, co oznacza, że w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wolumen dostaw wzrósł o ponad 60 procent.

PGNiG zapewnia, że zamierza utrzymać wysokie tempo odbioru LNG również w ostatnim kwartale roku. Pierwsza październikowa dostawa do terminalu w Świnoujściu przypłynie z Kataru we wtorek, 4 października. Gazowiec dostarczy około 120 mln m sześc. gazu ziemnego. Będzie to 41. dostawa do terminalu w tym roku i 189. od początku działania gazoportu.

morb

PGNIG

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS LOTOS

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LNG | bezpieczeństwo energetyczne | PGNiG | gazoport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »