PGNiG zaktualizowało strategię

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (GPW: PGN) przyjęło Krótkoterminową strategię budowania wartości GK PGNiG do 2014 roku. Jej celem jest przygotowanie spółki do działania w warunkach zliberalizowanego rynku gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (GPW: PGN) przyjęło Krótkoterminową strategię budowania wartości GK PGNiG do 2014 roku. Jej celem jest przygotowanie spółki do działania w warunkach zliberalizowanego rynku gazu.

GK PGNiG chce utrzymać pozycję lidera w branży poszukiwawczo-wydobywczej oraz głównego sprzedawcy gazu ziemnego oferującego również ciepło i energię elektryczną. Wdrożenie Krótkoterminowej strategii budowania wartości GK PGNiG pozwoli na realizację ambitnego programu inwestycyjnego, przy jednoczesnej spłacie zadłużenia.

W rezultacie, do 2020 roku spółka planuje wygenerować skumulowaną nadwyżkę finansową netto w wysokości 15 mld zł.

- Krótkoterminowa strategia PGNiG SA ma charakter kompleksowy i określa działania podejmowane do realizacji nadrzędnego celu strategicznego GK PGNiG, jakim jest tworzenie wartości dla akcjonariuszy. Konkretyzuje zadania i cele stawiane przed spółką w Strategii GK PGNiG przyjętej w 2011 roku, koncentrując się na najważniejszych obecnie aspektach funkcjonowania GK PGNiG, którymi są rozwój rynku, wzrost wydobycia i obniżka kosztów. Za dwa lata chcemy być nowoczesną multienergetyczną firmą, znakomicie radzącą sobie w nowych realiach rynkowych - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu PGNiG SA.

Reklama

Krótkoterminowa strategia wprowadza zmianę sposobu zarządzania z organizacji tradycyjnej na rzecz organizacji zarządzanej projektowo. Zawiera ona 19 inicjatyw strategicznych, które będą realizowane w trzech obszarach biznesowych.

Wzrost wydobycia gazu i ropy

Pierwszym z nich jest obszar poszukiwań i wydobycia węglowodorów. PGNiG podtrzymuje cele strategiczne dotyczące zwiększenia własnego wydobycia gazu ziemnego do poziomu 6,2 mld m sześciennych i ropy naftowej do ok. 1,8 mln ton rocznie w perspektywie 2015 roku.

W ramach obszaru Poszukiwań i wydobycia spółka będzie kontynuować rozpoznanie i zagospodarowanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów na posiadanych koncesjach, głównie w Pomorskiem i Lubelskiem.

Ponadto spółka będzie intensyfikować poszukiwania węglowodorów ze złóż konwencjonalnych w kraju na ok. 80 koncesjach. PGNiG zoptymalizuje działalność poszukiwawczą i wydobywczą poza granicami Polski, która będzie osobnym segmentem działania.

Prace poszukiwawcze obejmują również współpracę z partnerami zewnętrznymi w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów, jak np. w przypadku projektu KTC na koncesji Wejherowo oraz wspólnych prac z Grupą Lotos. Przygotowano data room z 20 koncesjami przewidzianymi do współpracy z partnerami.

Sprawdź notowania spółki PGNiG na stronach INTERIA.PL

Rozszerzenie oferty dla klientów

Drugim obszarem działań, na którym koncentruje się Krótkoterminowa strategia budowania wartości GK PGNiG jest rynek. W ramach tego obszaru spółka chce poprawiać efektywność obszaru sprzedaży i obsługi klientów oraz wdrożyć nową politykę marketingową i zintegrowaną ofertę produktową. Będzie ona obejmować oferty dual fuel i zmianę sposobu rozliczeń z klientami. Spółka chce również rozwijać segment energetyki poprzez rozpoczęcie budowy nowych bloków energetycznych zasilanych gazem m.in. w EC Stalowa Wola, EC Żerań i EC Łagisza, a także przebudowę kotłów węglowych na biomasę w EC Siekierki i zaangażowanie w budowę małych jednostek kogeneracyjnych w całym kraju. PGNiG będzie również wspierać i animować program liberalizacji rynku gazu oraz kontynuować działania zmierzające do zmiany zasady ustalania cen w kontraktach importowych.

Na początku listopada podpisano porozumienie - aneks do umowy Kontraktu jamalskiego, w wyniku którego zmianie ulegają warunki cenowe na dostawy gazu do Polski.

Odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe będzie również centralizacja funkcji handlu hurtowego w GK PGNiG. Podejmowane będą także działania na rzecz zmiany struktury portfela pozyskania gazu z importu, w tym uwzględniające możliwości zagospodarowania niewykorzystanych mocy terminala LNG w związku z planowanym rozpoczęciem eksportu gazu przez USA od 2014 r.

Optymalizacja kosztów działalności

Trzecim obszarem którego dotyczy Krótkoterminowa strategia budowania wartości GK PGNiG jest model biznesowy funkcjonowania spółki i grupy.

W ramach tego obszaru spółka zamierza optymalizować system zarządzania zasobami ludzkimi w GK PGNiG. Wdrożony zostanie system zarządzania projektami i portfelem projektów. Od 1 stycznia 2013 zacznie działać Centrum Usług Wspólnych, a do 2014 roku zostanie zoptymalizowany segment magazynowania. Restrukturyzacja obejmie również obszary działalności podstawowej i dodatkowej GK PGNiG oraz zatrudnienie.

Działania związane z optymalizacją kosztów, wynikające z Krótkoterminowej Strategii są już w trakcie realizacji. W czerwcu 2012 r. rozpoczęto reorganizację PGNiG SA. Do chwili obecnej objęła ona centralę oraz oddziały spółki.

Zmiany polegały na spłaszczeniu struktury organizacyjnej poprzez zlikwidowanie biur w departamentach, znacznej redukcji stanowisk kadry zarządzającej oraz połączeniu działów o podobnych kompetencjach i zlikwidowaniu stanowisk o zbliżonych zakresach obowiązków.

W wyniku redukcji zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych zmniejszyło się o 298 osób (z 677 przed zmianą). Ponadto wydzielono Oddział Geologii i Eksploatacji, który stanowi centrum kompetencyjne dla przedsięwzięć PGNiG SA w zakresie geologii, wierceń i eksploatacji.

W sierpniu 2012 roku w PGNiG SA ogłoszono Program Dobrowolnych Odejść. W okresie jego obowiązywania od 10.09.2012 r. do 31.10.2012 r. chęć skorzystania z PDO zgłosiło około 1000 pracowników, czyli ok. 11 proc. zatrudnionych w spółce. Wyrażono zgodę na odejście ok. 900 osób.

W czerwcu 2012 roku powstała spółka PGNiG Serwis, rozpoczynając proces tworzenia Centrum Usług Wspólnych obejmujących funkcje finansowo-księgowe, kadrowo płacowe, oraz usługi IT. Od 1 stycznia 2013 roku CUW rozpocznie pełną funkcjonalną działalność, podejmując obsługę spółki warszawskich elektrociepłowni skupionych w PGNiG Termika. Rozpoczęto proces łączenia spółki PGNiG Energia z PGNiG SA, a także proces pełnej integracji kompetencji elektroenergetycznych w spółce PGNiG Termika.

Rozpoczęły się również przygotowania do przeprowadzenia w 2013 roku publicznej emisji akcji spółek PGNiG Poszukiwania oraz PGNiG Technologie. Trwa proces sprzedaży spółek Geovita, ITG i Nysa Gaz.

Po zakończeniu tych procesów w 2014 roku PGNiG planuje być udziałowcem w ok. 14 spółkach, zamiast obecnych 53. Do spółek, w których PGNiG zachowa udziały należą m.in.: PGNiG Norway, PGNiG Sales and Trading, PGNiG Termika, PGNiG Poszukiwania, PGNiG Technologie, EuRoPol Gaz, a także spółka dystrybucyjna oraz operator magazynów. 4 Krótkoterminowa strategia budowania wartości GK PGNiG do roku 2014 została zatwierdzona przez Radę Nadzorczą PGNiG SA 18 grudnia 2012 roku.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Strategie | Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »