Polska spółka giełdowa Voxel SA otwiera kolejną pracownię PET-TK
Voxel i Opolskie Centrum Onkologii, przy wsparciu lokalnych władz, w ramach współpracy wyspecjalizowanego operatora sieci pracowni diagnostycznych i partnera publicznego, otworzyły w Opolu nową pracownię pozytonowej tomografii emisyjnej połączonej z tomografią komputerową.
8 marca br. polska firma Voxel SA otworzyła kolejną specjalistyczną pracownię diagnostyczną opartą na medycynie nuklearnej. Tym razem jest to efekt współpracy z Opolskim Centrum Onkologii. Nowa, ultranowoczesna pracownia PET-TK, to pierwsza tego typu placówka w województwie opolskim i odpowiedź na rosnący problem nowotworów złośliwych.
Otwarta w Opolu nowa pracownia PET-TK firmy Voxel to dopiero 32. centrum tego typu w Polsce. Do tej pory nie powstało ich zbyt wiele, bo barierą są wysokie koszty (ok. 6 mln. zł) związane z zakupem urządzenia oraz wybudowania specjalnego budynku, który spełniałby rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. Także obsługa pracowni jest dość kosztowna.
Jednak doświadczenie pokazuje, że koszty te przestają być barierą jeśli, jak to miało miejsce w Opolu, szpital decyduje się na współpracę z prężną siecią diagnostyczną, korzystającą z efektu skali. Tak właśnie jest w tym przypadku. Opolskie Centrum Onkologii zdecydowało się na współpracę z siecią Voxel SA, bo uznało, że dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów operacyjnych związanych z uruchomieniem nowej placówki i przeprowadzanymi w niej badaniami. Spółka giełdowa to wiarygodny partner dla podmiotu publicznego Voxel SA to polska firma notowana od 2011 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych i jednocześnie największa polska sieć specjalistycznych pracowni diagnostyki obrazowej. Świadczy usługi medyczne oraz oferuje produkty i rozwiązania diagnostyki obrazowej. Voxel posiada własną sieć 25 medycznych centrów diagnostycznych wyposażonych m.in. w urządzenia do rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz opartej na najnowszych metodach medycyny nuklearnej: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-TK) i tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT). Firma jest też właścicielem krakowskiej fabryki radiofarmaceutyków, dzięki czemu może zapewnić swoim pracowniom stałą dostawę produktów w korzystnych cenach. Ponadto, dzięki know-how swoich ekspertów, oferuje usługi z zakresu telemedycyny oraz zdalne konsultacje i opisy radiologiczne dla ośrodków diagnostycznych w całej Polsce.
Taki profil działalności pozycjonuje firmę Voxel, jako atrakcyjnego partnera dla placówek publicznych. Jako polska firma innowacyjna, idealnie wpisuje się też w II filar tzw. "Planu Morawieckiego", a zatem może liczyć na wsparcie polskiego rządu. Jako spółka giełdowa, zobligowana jest również do transparentnego raportowania swoich wyników finansowych jest więc partnerem wiarygodnym i bezpiecznym.
"W przypadku PET-TK, jesteśmy jedyną siecią takich pracowni w Polsce, która prowadzi zarówno sześć własnych pracowni PET-TK, jak również produkuje radiofarmaceutyki w nich wykorzystywane. Dzięki temu możemy zaoferować warunki współpracy na ogół korzystniejsze, niż całkowity koszt prowadzenia własnej pracowni" wyjaśnia dr Krzysztof Fujak, Prezes VOXEL S.A. "Na takim rozwiązaniu skorzystają pacjenci, ale także środowisko medyczne województwa dzięki dostępowi do diagnostyki PET-TK w celach leczniczych i naukowych. Opolskie Centrum Onkologii dodatkowo przez 10 lat będzie czerpać przychody z czynszu za grunt, na którym firma Voxel postawiła nową pracownię" - dodaje dr Wojciech Redelbach, Dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.
Zapotrzebowanie na badania PET-TK będzie rosło W roku 2012 w całym kraju łącznie wykonano 29 346 badań PET-TK. W roku 2014 zrealizowano ich 34 174, a w 2015 już 46 000. Łącząc to z prognozą GUS na lata 2016, 2018, 2024, 2029 otrzymujemy prognozę zapotrzebowania na świadczenia PET na poziomie od prawie 64 000 w roku 2016 do ponad 66 000 w roku 2029.*
Wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne badanie PET-TK wynika z faktu, że rak stał się wiodącym problemem zdrowotnym Polaków. Szacuje się, że w 2016 roku aż 450 000 osób żyło z diagnozą choroby nowotworowej. Jeśli porównamy rok 2012 (140 000 nowych zachorowań) do roku 2016 (aż 180 000 nowych zachorowań), widzimy, że problem rośnie. Mało tego, prognozy przewidują, że w roku 2029 liczba nowych zachorowań przekroczy 213 000, co w stosunku do roku 2016 będzie oznaczało wzrost nawet o 18%.*
MZB