Pora na korektę korekty
Piątkowe dane z rynku pracy w USA dostarczyły argumentów zarówno dla inwestorów przekonanych, że recesja dobiegła końca, jak również dla tych spodziewających się drugiego dna.
Optymiści zwracają uwagę na fakt, że pierwszy raz od października 2009 r. stopa bezrobocia w USA wyniosła mniej niż 10 proc., co miałoby wskazywać, że amerykańska gospodarka łapie wiatr w żagle. W tym przypadku można by postawić znak równości między optymizmem a naiwnością.
Ten kto "odrobił pracę domową" wie, że spadek bezrobocia wynikał z czysto technicznych kwestii, a w rzeczywistości spadła zarówno liczba miejsc pracy w styczniu (-20 tys. etatów wobec oczekiwanego wzrostu o ok. 15 tys.), jak i grudniowy odczyt zweryfikowano bardzo mocno w dół (do -150 tys. miejsc pracy z -85 tys.). Łącznie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ekonomiści przeszacowali kondycję rynku pracy o ok. 100 tys. miejsc pracy, co dopóki operujemy na suchych cyfrach może nie robić szczególnego wrażenia, lecz percepcja zmienia się, jeśli uwzględnimy fakt, że z rozmaitych form wsparcia dla bezrobotnych w USA korzysta obecnie prawie 15 mln osób. Ponadto w piątek urzędnicy dokonali korekty danych z marca 2009 r. i grudnia 2009 r. - liczba miejsc pracy była mniejsza od poziomów z pierwotnych odczytów odpowiednio o 930 tys. oraz 1,364 mln.
Weekendowe spotkanie przedstawicieli grupy G-7 nie zaowocowało istotnymi postanowieniami z wyjątkiem ostrzeżenia bliżej niesprecyzowanych państw przed utrzymywaniem sztywnych kursów walutowych (ani słowa o juanie). Chociaż głównym tematem rozmów były rynki walutowe, reprezentanci największych gospodarek świata nie wyrazili obaw o błyskawicznie tracące na wartości euro, zupełnie jak ekonomiści, którzy przymykając oko na problemy, uznają że ich nie ma. Ministrowie państw ze strefy euro mogliby przynajmniej pokusić się o jakieś kwieciste wypowiedzi w stylu ostatnich komentarzy greckiego premiera o zupełnie nieuzasadnionej panice inwestorów i atakach spekulantów nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością, albo wczorajszej wypowiedzi Timothy Geithnera, iż Stany Zjednoczone nigdy nie stracą ratingu AAA.
Przed zaplanowaną na ten tydzień dużą emisją amerykańskich obligacji (ok. 81 mld USD) i pustym kalendarzem danych makroekonomicznych w Europie, inwestorzy nadal pozbywali się akcji. W Azji spadki głównych indeksów wynosiły ok. 0,5 - 1 proc., ale już w Europie poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od wzrostów.
Łukasz Wróbel
Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.