Reklama

Pozytywny III kwartał 2017 r. dla Warimpeksu

Wyraźny wzrost wyniku finansowego netto za okres z 6,6 mln euro rok temu do 34,2 mln euro po trzech kwartałach 2017 r. * W związku ze sprzedażą części portfela nieruchomości spadek przychodów z hoteli o 38 proc., wzrost przychodów z wynajmu nieruchomości biurowych o 54 proc. * Projekty deweloperskie: ukończenie realizacji w Petersburgu, zawieszenie wiechy w Łodzi i rozpoczęcie budowy w Krakowie.

Spółka Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG uzyskała w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. wyraźnie dodatni wynik: zysk okresu wyniósł 34,2 mln euro, przekraczając znacząco wynik za porównywalny okres ubiegłego roku (Q1-3 2017: 6,6 mln euro). Minione trzy kwartały stały pod znakiem postępów w realizacji projektów deweloperskich w Petersburgu, Łodzi i Krakowie oraz sprzedaży części portfolio hoteli pod koniec maja. Dzięki sprzedaży udziałów w ośmiu hotelach spółka wyraźnie wzmocniła swoje fundamenty finansowe. Udział kapitału własnego wzrósł znacząco, z 7 proc. do 34 proc. Zobowiązania Grupy zmniejszyły się w sumie o 164 mln euro, co znacząco zredukowało koszty odsetek ponoszonych przez Grupę.

Reklama

- Strategia naszego przedsiębiorstwa niezmiennie zakłada rozwój obiektów hotelowych i biurowych, a także utrzymywanie ich portfelu do momentu uzyskania najwyższej wartości dodanej, który będzie idealny na ich sprzedaż. Przychody z tego tytułu możemy wówczas przeznaczyć na realizację nowych projektów deweloperskich, budując w ten sposób wzrost wartości firmy - wyjaśnia prezes Warimpeksu Franz Jurkowitsch, dodając: - W związku ze światowym kryzysem gospodarczym panującym od 2008 r. w ostatnich latach było to niemal niemożliwe. Jednak od 2015 r. znowu rośnie liczba transakcji zakupu nieruchomości hotelowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Dokonując sprzedaży części portfela naszych hoteli, wykorzystaliśmy ten dobry okres na wypełnienie powstałej luki transakcyjnej. Miało to znaczący wpływ na nasze wyniki za trzeci kwartał.

Szczegółowe informacje o wyniku za trzy pierwsze kwartały

Przychody hoteli ze sprzedaży spadły w pierwszych dziewięciu miesiącach w związku z mniejszą liczbą pokoi do 24,6 mln euro (- 38 proc.). Nie dało się tego jeszcze tak silnie odczuć w I półroczu, ponieważ przychody hoteli ze sprzedaży do momentu zamknięcia transakcji ich sprzedaży pod koniec maja były ujęte w sprawozdaniu. Od czerwca nie są już one jednak uwzględniane w wynikach Warimpex. Z drugiej strony wzrosły przychody z wynajmu nieruchomości biurowych do 9,6 mln euro (+ 54 proc.). W głównej mierze wynika to z ukończenia w całości wynajętego obiektu wielofunkcyjnego na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg oraz z korekty wskaźników. Jednocześnie przychody Grupy ze sprzedaży spadły do 35,5 mln euro (- 24 proc.).

Wskaźnik EBITDA wzrósł w związku z zyskiem ze sprzedaży, z 11,1 mln euro do 31,8 mln euro, ale także EBIT uległ wyraźnej poprawie, z 14,6 mln euro do 45,5 mln euro. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures spadł z -6,3 mln euro do -11,5 mln euro, na skutek nieodnoszących się do środków pieniężnych skutków zmian kursu rubla. Wynik finansowy netto za okres Warimpexu uległ ostatecznie poprawie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku z 6,6 mln euro na 34,2 mln euro.

Ukończenie projektu, zawieszenie wiechy i rozpoczęcie budowy

W segmencie projektów deweloperskich pod koniec maja Warimpex przekazał najemcy w całości wynajęty obiekt wielofunkcyjny Bykovskaya na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg z biurami i archiwami o powierzchni 6000 m kw. oraz miejscami postojowymi dla 450 pojazdów. AIRPORTCITY jako znaczący projekt infrastrukturalny na terenie otaczającym port lotniczy jest atrakcyjną lokalizacją z dużym potencjałem dla projektów deweloperskich. Warimpex dysponuje na tym terenie rezerwami gruntowymi pozwalającymi na budowę 150 000 m kw. nieruchomości biurowych.

W Łodzi postępuje budowa obiektu Ogrodowa Office, gdzie 21 listopada świętowano zawieszenie wiechy. Ukończenie budowy biurowca planowane jest na wiosnę 2018 roku. Już teraz udało się podpisać wstępne umowy najmu na ponad 9000 m kw. ze wszystkich 26.000 m kw. powierzchni.

W Krakowie po rozbiórce starego budynku powstaje biurowiec Mogilska Office. Ukończenie obiektu powinno nastąpić w ostatnim kwartale 2018 roku. Już teraz zawarty został list intencyjny dotyczący wynajmu 60 proc. z 12 000 m kw. powierzchni. Również w Krakowie Warimpex planuje budowę biurowca o powierzchni 20.000 m? obok Hotelu Chopin.

Perspektywy

- Na skutek sprzedaży udziałów w ośmiu hotelach wartość naszego portfela nieruchomości zmniejszyła się z 343 mln euro do 171 mln euro. Jesteśmy jednak przekonani, że dzięki bardzo selektywnym zakupom i postępom w budowie naszych projektów deweloperskich wkrótce znów będziemy dysponować majątkiem nieruchomościowym o wartości ponad 300 mln euro - kończy Jurkowitsch. - W przyszłości również będziemy koncentrować się na projektach deweloperskich w segmencie hoteli i nieruchomości biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i w Rosji, przy czym naszym najważniejszym rynkiem pozostanie Polska. Ponadto badamy aktualnie opcje nowych realizacji deweloperskich.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: R. | kwartał | euro | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »