Pragma Faktoring S.A. odnotowała zyski w 2011 roku

W 2011 roku Pragma Faktoring S.A. (GPW: PRF) odnotowała wzrost wyników finansowych wobec roku wcześniejszego. Przychody ze sprzedaży netto wzrosły o 40 proc. w stosunku do roku 2010 i wyniosły 15,3 mln zł. Zysk netto osiągnął natomiast wartość ponad 5,3 mln zł, przekraczając tym samym prognozowany poziom o 9 proc. Zarząd spółki zarekomenduje przeznaczenie zysku w 80 proc. na wypłatę dywidendy.

W 2011 roku Pragma Faktoring S.A. (GPW: PRF) odnotowała wzrost wyników finansowych wobec roku wcześniejszego. Przychody ze sprzedaży netto wzrosły o 40 proc. w stosunku do roku 2010 i wyniosły 15,3 mln zł. Zysk netto osiągnął natomiast wartość ponad 5,3 mln zł, przekraczając tym samym prognozowany poziom o 9 proc. Zarząd spółki zarekomenduje przeznaczenie zysku w 80 proc. na wypłatę dywidendy.

Opublikowany raport roczny potwierdził wcześniejsze szacunki Pragma Faktoring S.A., spółki zależnej Grupy Kapitałowej Pragma Inkaso, dotyczące wyników finansowych za 2011 rok.

Przychody ze sprzedaży brutto osiągnęły poziom 220,5 mln zł, co w porównaniu z kwotą 118,3 mln zł wypracowaną w 2010 roku, oznacza ponad 86-proc. wzrost.

Natomiast przychody ze sprzedaży netto wyniosły 15,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej osiągnęły wartość 10,9 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej został wypracowany na poziomie 7,8 mln zł, wzrastając o 198 proc. w stosunku do 2010 roku.

Reklama

Z kolei zysk netto osiągnął pułap 5,3 mln zł, znacząco przekraczając kwotę 181 tys. zł za rok 2010. Wartość aktywów spółki w 2011 roku to 87,8 mln zł, a zysk na jedną akcję zwykłą wyniósł 1,84 zł.

Sprawdź bieżące notowania spółki Pragma Faktoring na stronach INTERIA.PL

Rok obrotowy 2011 był okresem, w którym doszło do zasadniczych zmian w Pragma Faktoring SA. Kontrolę nad spółką przejęła notowana na rynku regulowanym GPW Pragma Inkaso S.A.

- Dzięki wdrożonej strategii rozwoju spółka zdecydowanie zwiększyła przychody i wartość posiadanych aktywów, zmieniła strukturę finansowania działalności, a w konsekwencji zdecydowanie wzrosły osiągane przez nią wyniki finansowe" - ocenia Jakub Holewa, wiceprezes Pragma Faktoring SA.

Co w 2012 roku?

Zarząd Pragma Faktoring S.A. zakłada, że w 2012 roku uda się ponownie zwiększyć przychody ze sprzedaży brutto, tym razem do poziomu 335 mln zł. Natomiast przychody ze sprzedaży netto mogą osiągnąć wartość 20,1 mln zł, dzięki czemu spółka uzyskałaby aż 84-proc. wzrost w tym obszarze w stosunku do roku 2010. Prognozowany zysk netto wyniesie 5,5 mln zł.

- Zgodnie z realizowaną strategią, umacniamy swoją pozycję na rynku faktoringu. Swoją ofertę kierujemy przede wszystkim do sektora MSP, dostosowując ją do indywidualnych oczekiwań firm. W 2011 roku nawiązaliśmy współpracę ze 142 nowymi klientami. W kolejnych okresach przewidujemy dalsze wzmocnienie działań akwizycyjnych, dzięki współdziałaniu działów handlowych Pragma Faktoring S.A. oraz jej większościowego akcjonariusza spółki Pragma Inkaso S.A. - dodaje Jakub Holewa.

Dodatkowo, w ramach strategii rozwoju całej Grupy Pragma, z końcem lutego br. otwarto nowy oddział spółki zlokalizowany w Lublinie, którego zadaniem jest sprzedaż wszystkich usług grupy na terenie wschodniej Polski.

Portfel należności

Pragma Faktoring S.A. na dzień 31.12.2011 r. posiadała wierzytelności o łącznej wartości 80 mln zł, co oznacza powiększenie portfela o 70 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

W całkowitej strukturze portfela stale zwiększa się udział usługi faktoringu, która stanowi podstawę oferty spółki. Z kolei usługi dodatkowe, czyli pożyczki i kupno wierzytelności, mają funkcję wspierającą wobec faktoringu.

Rekomendacja dywidendy

Zarząd Pragma Faktoring S.A. rekomenduje przeznaczenie zysku firmy w 80 proc. na wypłatę dywidendy, a w 20 proc. na kapitał zapasowy. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie kapitału obrotowego i przełoży się wprost na potencjał sprzedażowy spółki w zakresie usług kapitałochłonnych.

- - - - -

Pragma Faktoring S.A. (dawna Grupa Finansowa Premium S.A.) to niezależna od banku instytucja finansowa, obecna na rynku od 1996 roku.

Od tego czasu ugruntowała swoją pozycję na krajowym rynku usług faktoringu. Grupa Finansowa Premium w 2007 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od stycznia 2011 roku akcjonariuszem większościowym spółki jest Pragma Inkaso S.A. Dwa miesiące później nastąpiła oficjalna zmiana nazwy z Grupa Finansowa Premium S.A. na Pragma Faktoring S.A.

Spółka w swojej ofercie posiada rozwiązania faktoringowe, w tym faktoring klasyczny, eksportowy i uproszczony. Niestosowanie bankowych standardów zdolności kredytowej skutkuje większą dostępnością produktów finansowych.

Spółka posiada ofertę bardzo przyjazną sektorowi MSP. Dostępność, wymogi dokumentacyjne oraz procedury są dostosowane do oczekiwań i możliwości małych i średnich przedsiębiorstw.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Netto | Pragma Faktoring S.A. (d. Grupa Premium S.A.)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »