Prognoza Saxo Banku: Świat przed Wielką Erozją
Zdaniem analityków cały świat finansów stoi obecnie w obliczu walki z inflacją. Wszystkie banki centralne są na tym froncie zaangażowane. Zdaniem głównego stratega Christophera Dembika z działu analiz makroekonomicznych Saxo Banku, stoimy przed erozją, siły nabywczej, marż przedsiębiorstw i wzrostu gospodarczego spowodowaną gwałtownym wzrostem kosztów dostaw na poziomie globalnym. Obecnie najważniejsze pytanie brzmi - kto poniesie największe tego koszty?
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Inflacja nie ma bynajmniej charakteru przejściowego. Podczas marcowego posiedzenia Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne. We wszystkich scenariuszach przewiduje się, że w 2023 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w strefie euro spadnie do niemal 2% w ujęciu rok do roku (zob. wykres 1).
Jest to myślenie życzeniowe; obecnie wynosi on 5,8% rok do roku (ostatnie dane dotyczą lutego). Nie tylko ceny ropy naftowej i energii szybko idą w górę. Ceny żywności, towarów i usług przemysłowych niezwiązanych z energią rosną w tempie ponad 2%; inflacja ma obecnie szeroki zasięg.
Do tego nie znamy jeszcze pełni konsekwencji wojny w Ukrainie w odniesieniu do dynamiki inflacji. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że wojna przyczyni się do podwyższenia tegorocznego średniego wskaźnika CPI w strefie euro o co najmniej jeden punkt procentowy.
W związku z tym konfliktem odkryliśmy, że Ukraina stanowi centrum handlu międzynarodowego; przykładowo, odpowiada za 70 proc. globalnego eksportu gazu neonowego. Taka oczyszczona wersja gazu ma kluczowe znaczenie dla branży półprzewodników, a my potrzebujemy go do produkcji wielu produktów codziennego użytku, takich jak smartfony, wyroby medyczne i artykuły gospodarstwa domowego. Wojna nie jest jednak naszym jedynym problemem.