Przybywa debiutantów na europejskich giełdach
W I kwartale 2004 r. na głównych giełdach europejskich zadebiutowało 56 spółek. Rok wcześniej na sprzedaż akcji zdecydowało się zaledwie 15 podmiotów. Wartość ofert przekroczyła 5,2 mld euro, w porównaniu z 77 mln euro w I kw. 2003 r.
Spółki coraz chętniej sięgają po środki z rynku publicznego - wynika z ostatniej ankiety "IPO Watch Europe", przeprowadzonej przez PricewaterhouseCoopers. Analizuje ona liczbę i wartość debiutów (IPO) na najważniejszych giełdach europejskich.
Wzrost o 100%
Wartość wszystkich IPO w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosła do 5,2 mld euro. W IV kw. 2003 r. było to 2,6 mld euro. Dynamiczny wzrost to w głównej mierze efekt dużej oferty Belgacomu (prawie 3,3 mld euro), która to spółka zadebiutowała na giełdzie Euronext.
Londyn na czele
Pozytywnym sygnałem jest także, oprócz większej liczby debiutantów, wyraźny wzrost średniej wartości ofert. Teraz wynosi ona ok. 94 mln euro, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 5 mln euro.
Firmy najchętniej debiutują w Londynie, gdzie w ostatnim kwartale pojawiło się 39 nowych spółek (wartość ofert to 1,1 mld euro), z których zdecydowaną większość (35) stanowiły oferty małych firm notowanych na Alternative Investment Market (AIM). Na giełdzie Euronext zadebiutowało 10 podmiotów, w porównaniu z trzema w ubiegłym roku, a wartość ofert wzrosła z niespełna 4 mln euro do 3,6 mld euro, dzięki wspominanej już firmie Belgacom.
Warszawski parkiet
Raport przygotowany przez PricewaterhouseCoopers po raz pierwszy obejmuje także polski rynek. W I kwartale na giełdzie w Warszawie zadebiutowały trzy spółki. Wartość ofert debiutantów wyniosła 17 mln euro. W IV kwartale 2003 r. na GPW pojawiły się cztery spółki, a wartość oferowanych akcji sięgnęła 55 mln euro. Przed rokiem zadebiutowała tylko jedna firma, która sprzedała papiery za 5 mln euro. Pod względem liczby debiutantów w tym oraz poprzednim kwartale GPW uplasowała się na trzecim miejscu w Europie po giełdach w Londynie i Euronext. - Na rynku polskim widać wyraźne zainteresowanie ofertami nowych spółek.(...) Ostatnie decyzje dopuszczeniowe KPWiG pozwalają zakładać, że następny kwartał będzie jeszcze ciekawszy - powiedział Tomasz Konieczny, specjalista ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Polsce.