Reklama

Przygotowania do budowy nowoczesnej elektrowni CCGT w Grudziądzu

Energa (ENG, GPW) z Grupy Orlen (PKN, GPW) podała, że trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę w Grudziądzu elektrowni CCGT o mocy netto ok. 560 MW. Roboty mają potrwać do końca października. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w 2025 r. Będzie to jedna z najnowocześniejszych takich elektrowni w Europie.

Jak poinformowała we wtorek Energa, na terenie budowy elektrowni w Grudziądzu, z blokiem gazowo-parowym, aktualnie "prowadzone są roboty związane przede wszystkim z niwelacją terenu" - obniżeniem i przygotowaniem pod budowę bloku, przy czym wcześniej przeprowadzono badania geotechniczne oraz badania mające wykluczyć ewentualne zagrożenie związane z występowaniem materiałów wybuchowych.

Moc 560 MW

"Elektrownia w Grudziądzu o mocy netto ok. 560 MW, której oddanie do użytku planowane jest w 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę elektrowni mają potrwać do końca października 2022 r." - przekazała Energa.

Według niej, po zakończeniu przygotowania terenu rozpocznie się palowanie gruntu - pierwszy etap prac fundamentowych, które służyć mają stabilizacji i wzmocnieniu terenu pod budowę samego bloku. Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos SA.

Reklama

ENERGA

6,2600 0,0000 0,00% akt.: 23.09.2022, 17:51
 • Otwarcie 6,2800
 • Max 6,3000
 • Min 6,1800
 • Kurs odniesienia 6,2600
 • Suma wolumenu 7 376
 • Suma obrotów 45 885,5200
 • Widełki dolne 5,6600
 • Widełki górne 6,9000
Zobacz również: CEZ PEP ENEA

Jak zaznaczono w komunikacie, w porozumieniu ze spółką Energa Operator, która jest właścicielem sieci elektroenergetycznej, w związku z budową elektrowni w Grudziądzu, obecnie prowadzone są jednocześnie roboty związane z przebudową linii napowietrznych 110 kV. Spółka podkreśliła przy tym, że "ze względu na konieczność utrzymania dyspozycyjności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego właśnie te prace są najbardziej wymagające".

Wszystko idzie zgodnie z planem

- Sporym wyzwaniem na tym etapie budowy jest konieczność uzgadniania wyłączeń linii. Prace rozpoczęliśmy w okresie letnim, zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże i nie zawsze takie wyłączenia są możliwe. Mimo to wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział Dariusz Rakowski, kierownik projektu w CCGT Grudziądz, spółce zależnej Energi z Grupy Orlen.

Jak wyjaśniono w komunikacie, elektrownia w Grudziądzu przyłączona zostanie do sieci zewnętrznych energii elektrycznej i gazu znajdujących się w jej bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu w związku z realizacją projektu nie będzie potrzeby budowy dodatkowych instalacji przesyłowych.

Rurociąg przesyłowy należący do Gaz-System, na którym zabudowana zostanie stacja redukcyjna oddalony jest od elektrowni o ok. 1 km, natomiast dystans do stacji elektroenergetycznej Grudziądz-Węgrowo, do której dostarczana będzie produkowana w elektrowni energia elektryczna, to ok. 300 m.

PKNORLEN

55,0600 -3,3400 -5,72% akt.: 23.09.2022, 17:51
 • Otwarcie 58,4000
 • Max 58,4000
 • Min 54,8000
 • Kurs odniesienia 58,4000
 • Suma wolumenu 1 255 724
 • Suma obrotów 70 008 872,62
 • Widełki dolne 52,5600
 • Widełki górne 64,2400
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL

"Zakończono już prace związane z wykonaniem przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej oraz roboty związane utwardzeniem terenu w rejonie zaplecza budowy. Trwa budowa kompleksu socjalno-bytowego na potrzeby pracowników budowy" - podała Energa.

Wysoka sprawność bloku gazowo-parowego

Spółka wspomniała, iż planowany w Grudziądzu, blok gazowo-parowy będzie się charakteryzować wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy. "To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, zgodnego ze strategią Orlen2030, opartego o stabilne źródła niskoemisyjne" - zaznaczono w komunikacie.

"Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W grudniu 2021 r. zawarto z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia, która ma powstać w 2025 r., zakontraktowała łącznie 518 MW mocy" - podkreśliła Energa.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jak wyliczyła spółka, w czasie realizacji umowy elektrownia CCGT w Grudziądzu może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »