Puławy stawiają na eksport
Postać płatkowana jest najbardziej pożądanym produktem eksportowym kaprolaktamu - ZAP wysyłają go od lat z powodzeniem na Daleki Wschód. Pozwoli to Spółce na lokowanie większej ilości tego produktu na rynkach o najwyższej jego konsumpcji.
Do tej pory ZAP był w stanie wyprodukować tylko 70 proc. całej swojej produkcji kaprolaktamu w postaci płatkowanej. Uruchomione środki pozwolą tak zmodernizować technologię, że będzie możliwość produkowania kaprolaktamu wyłącznie w postaci płatkowanej. "Nie oznacza to jednak zaprzestania przez Spółkę produkcji kaprolaktamu płynnego - powiedział prezes zarządu Spółki Zygmunt Kwiatkowski. Dopóki mamy dobrych odbiorców tego produktu w postaci płynnej, dopóty będziemy go produkować. Jednak ta inwestycja pozwoli naszej firmie uelastycznić produkcję. Daje nam większą możliwość wyboru rynku zbytu".
Rada Nadzorcza przeznaczyła wczoraj w sumie 32 mln złotych nie tylko na modernizację technologii produkcji kaprolaktamu, ale także inwestycję poprawy efektywności instalacji amoniaku i zakładowej elektrociepłowni. Inwestycje w obszarze amoniaku, mają w głównej mierze ograniczyć energochłonność produkcji oraz poprawić stabilność pracy instalacji. W przypadku elektrociepłowni ma zostać zmodernizowany jeden z turbozespołów.
Pieniądze pochodzą z prawie 300 mln złotych pozyskanych w październiku przez Spółkę na warszawskiej giełdzie. Powyższe projekty są elementami przedstawianego inwestorom w ramach oferty publicznej planu inwestycyjnego.
Rada Nadzorcza Spółki została również wczoraj poinformowana o rozpoczęciu w ZAP projektu transformacji biznesowej. Ma on polegać na wykreowaniu maksymalnie doskonałego modelu organizacji i zarządzania firmą opartego o tzw. "centra tworzenia wartości" odpowiedzialne za generowanie zysku i "centra usługowe" odpowiedzialne za efektywność kosztową. Projekt ma doprowadzić przede wszystkim do zwiększenia efektywnej kontroli całego procesu tworzenia wyników Spółki, uproszczenia struktury organizacyjnej i decentralizacji zarządzania. Wdrożenie nowych rozwiązań planowane jest od nowego roku obrotowego ZAP tj. 1 lipca 2006 roku.
"Chcemy lepiej wykorzystywać nasz kapitał - w tym również środki powierzone nam przez naszych inwestorów - i wprowadzić bardziej czytelne podziały odpowiedzialności za tworzenie wyniku Spółki na wszystkich etapach tego procesu. Pozwoli to na dalsze wzmocnienie naszej orientacji prorynkowej i uelastycznienie biznesowe Spółki w perspektywie zmian w otoczeniu zewnętrznym - zarówno pod kątem szans jak i zagrożeń" - skomentował projekt prezes Zygmunt Kwiatkowski.