Reklama

PZU po 312,50 zł za akcję, czy warto?

Maksymalna cena akcji w transzy inwestorów indywidualnych i uprawnionych w ofercie PZU została ustalona na 312,5 zł - poinformował Maciej Wewiór, rzecznik MSP. - Pula akcji dla inwestorów indywidualnych i uprawnionych została zwiększona o 1,7 mln do 7,7 mln akcji - powiedział PAP Wewiór.

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad uważa, że maksymalna cena za akcje PZU ustalona na 312,5 zł jest optymalna z punktu widzenia resortu i rynków kapitałowych. "Dzisiejsze decyzje są pomyślne dla rynku kapitałowego, Skarbu Państwa i indywidualnych inwestorów. Ustalona cena jest optymalna z punktu widzenia MSP i rynków kapitałowych.

To wynik sukcesu negocjacyjnego MSP. Dodatkowe akcje Eureko oznaczają jeszcze bardziej jednoznaczne zmniejszenie udziału Eureko w PZU (poniżej 13 proc.) i jeszcze większą ofertę dla inwestorów indywidualnych. Chcę, żeby udział Eureko w PZU został zastąpiony udziałem Polaków, w postaci akcjonariatu obywatelskiego, aby +"Powszechność+ w nazwie spółki dotyczyła także liczby akcjonariuszy" - powiedział cytowany w komunikacie resortu Grad.

Reklama

"Wprowadzono możliwość zwiększenia liczby akcji, jaka może trafić w ręce inwestorów indywidualnych oraz osób uprawnionych z 6.000.000 akcji do liczby akcji, która nie będzie większa niż 30 proc. ostatecznej liczby akcji sprzedawanych w ofercie" - napisano w komunikacie.

"(...) w przypadku gdy ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie wyniesie 25.819.337 (tzn. gdyby Skarb Państwa zdecydował się dodatkowo zaoferować w całości 4.317.615 akcji reprezentujących 5 proc. kapitału zakładowego PZU), liczba akcji przeznaczonych do przydziału inwestorom indywidualnym i osobom uprawnionym może zostać zwiększona maksymalnie do 7.745.801 akcji"- dodano.

Eureko zdecydowało, że w ofercie PZU sprzeda 3 proc. dodatkowych akcji - poinformowało PZU w komunikacie. "Zgodnie z Prospektem PZU, Eureko B.V. podjęło decyzję o zaoferowaniu wszystkich tzw. Dodatkowych Akcji Eureko, czyli 2.590.569 akcji, stanowiących 3% kapitału zakładowego PZU" - napisano w komunikacie.

Obecnie, w ramach oferty, Kappa S.A. oferuje akcje stanowiące 14,9 proc., a Eureko B.V. akcje stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego PZU. Dodatkowo, Skarb Państwa może zaoferować akcje reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU.

PZU zadebiutuje na GPW do 14 maja.

Do inwestorów indywidualnych oraz osób uprawnionych trafić może łącznie do 6 mln akcji - informował w piątek na spotkaniu z dziennikarzami minister skarbu państwa Aleksander Grad. - Mamy w tej ofercie nowe podejście do inwestorów indywidualnych. Wprowadziliśmy limit jeden zapis na minimum 3 akcje, maksimum 30 akcji - powiedział Grad. - Do 1,5 mln akcji kierujemy do osób uprawnionych, przewidziany jest tu lock-up 3 letni - dodał.

W ofercie PZU minimalnie znajdzie się 21,9 proc. akcji spółki. Dodatkowe 3 proc. akcji trafić może od Eureko. Skarb Państwa może dodatkowo zaoferować do 5 proc. akcji PZU.

- Decyzję podejmiemy w momencie, kiedy zobaczymy, jaka jest odpowiedź rynku - powiedział Grad. Grad poinformował, że w trybie obiegowym MSP wystąpiło o zgodę na sprzedaż akcji PZU do Rady Ministrów. Przedstawiciele MSP w poniedziałek poinformowali, że akcje, które nie zostaną uplasowane w puli detalicznej, zostaną przeznaczone dla inwestorów instytucjonalnych.

Prezes PZU Andrzej Klesyk poinformował, że w piątek rano została podpisana umowa subemisyjna.

Prezes podał, że do 28 kwietnia zarząd odbędzie 555 spotkań z inwestorami. Roadshow rozpoczął się od krajowych instytucji finansowych. - Zainteresowanie jak na razie jest ogromne"- powiedział Klesyk. Dodał, że osoby, które będą miały akcje spółki przez rok, otrzymają bonus w wysokości 100 zł, przy zakupie produktu PZU.

Zapisy na maksymalnie 25.819.337 akcji serii A i B, stanowiących 29,9 proc. kapitału zakładowego PZU, przyjmowane będą w dniach 20-28 kwietnia w transzy inwestorów indywidualnych oraz od 30 kwietnia do 5 maja w transzy inwestorów instytucjonalnych - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Od 20 do 29 kwietnia potrwa budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

Cena maksymalna akcji sprzedawanych PZU będzie opublikowana w poniedziałek, 19 kwietnia, a ostateczna cena sprzedaży, a także ostateczna liczba sprzedawanych akcji i ich podział na transze zostanie przedstawiony 29 kwietnia.

Każdy inwestor indywidualny może złożyć jeden zapis, na nie mniej niż 3 i nie więcej niż 30 akcji PZU. Zapisy są przyjmowane po cenie maksymalnej. Osoby uprawnione (m.in. pracownicy spółek z Grupy PZU) mogą składać zapisy na akcje od 20 do 26 kwietnia. Każda osoba uprawniona może złożyć jeden zapis po cenie maksymalnej na nie więcej niż 50 akcji PZU.

Warunkiem złożenia zapisu przez osobę uprawnioną jest podpisanie oświadczenia zawierającego m.in. zobowiązanie do niesprzedawania ani nierozporządzania w inny sposób akcjami objętymi zapisem przez okres trzech lat od daty przydziału. Globalnymi współkoordynatorami oferty są Credit Suisse i Morgan Stanley. Współzarządzającymi księgą popytu, obok Credit Suisse i Morgan Stanley, są Deutsche Bank i Goldman Sachs.

Oferującym jest DM PKO BP a krajowymi współprowadzącymi księgę popytu DM PKO BP i DM BOŚ.

Sprawdź szczegóły oferty publicznej PZU

Grupa PZU jest największą pod względem składki przypisanej brutto, według danych KNF, grupą ubezpieczeniową w Polsce. Zarząd szacuje, że na dzień 31 grudnia 2009 roku Grupa PZU obsługiwała łącznie około 16 mln klientów. PZU jest zainteresowany przejęciami ubezpieczycieli działającymi w Europie Środkowo-Wschodniej - poinformowało PZU w prospekcie emisyjnym.

"Niezależnie od realizacji podstawowej strategii wzrostu w Polsce, Grupa PZU rozważa możliwość zwiększenia i zdywersyfikowania źródeł swoich przychodów poprzez przejęcia wybranych podmiotów prowadzących działalność ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano w prospekcie.

"Zdecydowaną preferencją Grupy PZU jest przejęcie podmiotu lub zorganizowanej grupy podmiotów prowadzących działalność w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej zarządzanych z wykorzystaniem międzynarodowych standardów przez doświadczoną kadrę kierowniczą, co pozwoliłoby kadrze menedżerskiej Grupy PZU skoncentrować się na kluczowym dla Grupy PZU rynku polskim" - dodano.

PZU podało, że dotychczas nie wybrało potencjalnych podmiotów, które byłyby celem ewentualnego przejęcia. "W 2010 roku do dnia Prospektu utrzymywał się trend wzrostowy w sprzedaży ubezpieczeń na życie. Wzrost w ubezpieczeniach grupowych na życie (łącznie z ubezpieczeniami bankowymi) był zgodny z trendami historycznymi" - napisano w prospekcie. PZU podało, że wzrost w grupowych ubezpieczeniach na życie (z wyłączeniem ubezpieczeń bankowych) był nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie 2009 roku. "W roku 2010 do dnia Prospektu w zakresie kosztów akwizycji utrzymały się tendencje obserwowane w roku 2009. Spółka odnotowała dalszy wzrost udziału kanału brokerskiego w składce przypisanej brutto z ubezpieczeń grupowych, co przełożyło się na wzrost kosztów akwizycji. Koszty administracyjne pozostały na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu roku poprzedniego" - napisano w prospekcie.

Spółka podała także, że nadal zauważalny jest spadek sprzedaży w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, co jest efektem braku ożywienia na rynku motoryzacyjnym. "Emitent podnosił ceny w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych dla klientów korporacyjnych, co przyczyniło się do spadku składki przypisanej brutto. Jednocześnie spadek przypisu składki odnotowano w segmencie klienta masowego, na co wpływ miała sytuacja na rynku motoryzacyjnym" - napisano w prospekcie. PZU podało, że w zakresie pozostałych ubezpieczeń majątkowych i osobowych, wartość składki przypisanej brutto nieznacznie spadła.

Poniżej przedstawiamy harmonogram publicznej oferty akcji spółki PZU.

Oferta publiczna obejmuje do 25.819.337 akcji serii A i B, stanowiących 29,9 proc. kapitału zakładowego PZU.

do 15 kwietnia - ustalenie ceny maksymalnej;

16 kwietnia - publikacja prospektu emisyjnego;

19 kwietnia - udostępnienie do publicznej wiadomości aneksu zawierającego informację na temat ceny maksymalnej;

20 kwietnia - początek przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych oraz osób uprawnionych; rozpoczęcie budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;

26 kwietnia - zakończenie przyjmowania zapisów od osób uprawnionych;

28 kwietnia do godz. 16.00 - zakończenie przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych;

29 kwietnia - zakończenie budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ceny sprzedaży akcji oraz ostatecznej liczby akcji sprzedawanych i liczby akcji przeznaczonych do przydziału poszczególnym kategoriom inwestorów;

30 kwietnia - 5 maja - przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych;

do 6 maja - ewentualne zapisy składane w wykonaniu umowy o gwarantowanie oferty, przydział akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym, osobom uprawnionym oraz inwestorom instytucjonalnym oraz przydział akcji sprzedawanych gwarantom oferty, którzy złożyli zapisy w wykonaniu umowy o gwarantowanie oferty.

6 maja - planowany termin złożenia zlecenia sprzedaży akcji sprzedawanych na rzecz inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW. do 13 maja - zapisanie akcji sprzedawanych na rachunkach inwestorów indywidualnych.

do 13 maja - zapisanie akcji sprzedawanych przeznaczonych do przydziału osobom uprawnionym oraz inwestorom instytucjonalnym na rachunkach (pod warunkiem że dane przekazane przez inwestorów na potrzeby zapisania akcji sprzedawanych będą kompletne i prawidłowe).

14 maja albo w zbliżonym terminie - przewidywany pierwszy dzień notowania akcji sprzedawanych na GPW.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »